TÜRKİYEMİZ CENDEREYE GİRDİBELEDİYE HİZMETLERİMİZ CHP TABAN ÇALIŞMALARI

  * Çok değerli okurlarım, dostlarım. Geçmiş aylardaki tüm yazılarım çevre katliamı ile yerel yönetimlerin yetersiz hizmetlerini anlatmak olmuştur. Bu defa yine aynı konularda kısa eleştirmeler yapacak sonra da daha yoğun bir hale gelen Türkiye’mizin bölgede çözülmesi kolay olmayan sorunları “Ortadoğu dahil” meselelerini sizlerle paylaşmak istiyorum.
  * Konulara girmeden Türkiyemiz’in önemli bir siyaset ve devlet adamının yaşadığı, yaşamakta olduğu hastalık durumunu sizlerle paylaşmak isterim. Üyesi olmaktan ve yıllardır oy vermekten onur duyduğum Atatürk’ün kurduğu CHP eski başkanı Sayın Deniz Baykal’a buradan acil şifalar diliyor, dualar ederek aile mensuplarına da geçmiş olsun diyorum.
KAYNAYAN BÖLGE İÇİNDEYİZ
  * Değerli dostlar, hemen güney sınırı bitişiğimizde bir devlet kurma teşebbüsleri gözlemekteyiz. Hepiniz biliyorsunuz ki bu bölgede birileri kendi çıkarlarına uygun, birleştirmeler, yeni sözleşmeler ve desteklerle çıkarlarını kovalamaktadırlar. Ta 1938-39 yıllarında teşebbüse geçilen Ortadoğu entrikaları yeniden ateşlenmek, bölge enerji kaynaklarına sahip olmak isteklerini görmekteyiz. Bu arada yeni anlaşmalar hem iki yüzlü olarak hem de uluslararası ilişkilere uymayan biçimde dost görünen (AYI POSTUNA BÜRÜNENLER) etrafta dolaşıyor, çevremizi ateş duvarına çeviriyorlar. Ayrıca 40 yıldır sonu gelmeyen bir terör örgütü tarafından da sürekli Türk gençleri, subayı, polisi ve sivilleri kalleşçe katledilmektedir. Diğer tarafta yoksulluk ve geçim zorluğu cenderesinde kıvrananlar, buna rağmen Türkiye’de aş ve iş bulamayan hatta çok daha fazla zengin olanlar da dahil 20 milyona yakın Türk vatandaşı yabancı ülkelere kaçıyor, yerleşiyor, mal mülk ediniyor. Bir kısmı da iş arıyor. Öz vatandaşımız, öz vatanımızdan kaçarken gidemeyenlerin de ülke içinde yoksulluk fukaralık altında ezilmekte, ama yüzde 20 bir kesim ise süper bir çılgınca yaşam sürmektedir. Bunun yanında Suriye ve başka yabancı memleketlerden gelen vatandaşlar her türlü ilgiyi ve yardımı görmekte, doktoru ilacı hastanesi hatta aylık ücreti de kendilerine bedelsiz verilmektedir. Sorarım şimdi. Allaha reva mıdır bu durum?
Tarım ve hayvancılık iflas etmiş, etimizi Sırplardan buğdayımızı Rusya ve Kanada’dan hatta hayvan samanını bile ithal eder konumundayız. Bütün bunlar ayrıca Türkiye’nin her tarafından her gün ölüm hadiseleri, tecavüzler, yolsuzluklar haberi gelirken son günlerde hiç de ölümlü olmayan “zaten yapılabilen” bir müftülük nikahı gündeme yapışmıştır. Oysa anayasamızda bu konuyla ilgili maddeler de resmi nikahtan sonra isteğe uygun dini nikahın da yapılabileceği hususu mevcuttur. Bunun aksini yapan yani resmi nikahsız olanlar 230. Maddeye göre cezalandırılmaktadırlar. O halde nedir bu telaş ne yapılmak istenmektedir? Laiklik, cumhuriyetçilik yok mu oluyor yoksa? Bazı çok bilenler kilisedeki nikah kıymalarını bizim dini nikahla karıştırıyor. Ve bu usulü camilerimize taşımayı arzuluyorlar. Aslında bu olay hakkında şöyle düşünmekte yarar var; acaba hala devletin en derin kıyılarına kene gibi yapışan son yıllardaki moda dinci örgüt halen devlet yönetiminde söz sahibi midir? Hasretini duyduğumuz demokrasiyi laikliği ortadan kaldırılması isteği midir yoksa? İnancın insan yaşamındaki özgün, vazgeçilmez yerinin de bilincindeyiz; ancak karşımıza zamansız ve gereksiz müftülük nikahı ve olayı siyasi kaynaklı bir sömürü olduğunu düşünüyor ve çok üzülüyoruz. “Herkes gider Mersin’e biz gideriz tersine”…  

BELEDİYEMİZDEKİ HİZMET EKSİKLİKLERİ
  Bakırköylüler’in seçmiş oldukları ve kendilerine en yakın hizmet kurumu bildikleri belediyemizin bazı mahallelerdeki eksik ve yanlışları, yapılması gereken işleri bir önceki yazımda vurgulamış ve takriben bir yıl önce bu sorunlar bizzat belediye başkanımıza verilmişti. Üzüntüyle belirtmeliyim ki bu sorunların hepsinin yapılmadığını izleyerek üzüntüm devam etmektedir. Bu soruların bazılarını Yeşilköy halk ve esnafından elimizdeki gazeteden okuyabilir anlayabilirsiniz. Belediye hizmetleri konusunda şunları da ilave etmek gerekir; geçmiş belediye yönetici ve başkanları ilçeye Bakkart, Bakgem, Botanik Park, Leyla Gencer Opera ve Kültür Sanat Merkezi, nikah salonu, modern bir yaşlılar yurdu, meclis salonu yaparak halkımıza hizmet edenler olmuştur. Şimdilerde ise lütfen bu kurum ve kuruluşlara benzer herhangi bir tesis yapılmış halka kazandırılmış mıdır? Cevabını takdirinize bırakıyorum ve şunu söylüyorum; halk her şeyi görüyor, değerlendiriyor, gözleri ve zihinleri açık olarak takdirini yapıyor.

CHP ÖRGÜTÜNDE DELEGASYON SEÇİMLERİ
Değerli dostlar; insanlarımın yüzde 60 ile 70’i siyasetle ilgilenmekte memleketin hayrına yapılacak işleri güzel veya çirkin olayları yakinen de gözlemlemektedir. Bu cümleden olarak tabanı düzgün, örgütlü, özverili, dinamik, kendi çıkarları dışında önce Cumhuriyet’e, Atatürk ilkelerine sonra da insanlarına hizmet arzusu hissetmeyen partiler tavanda mutlaka sıkıntılar çekmek zorundadır. Her dönemde mahalle seçimlerinde kavgalar, çekişmeler, yörecilik, ahbap çavuş dostluğu ve gruplaşmalar ortaya çıkmakta, bir başka grupla dalaşarak bence parti tabanlarını zayıflatmaktadırlar.
44 yıldır yaşamımı sürdüğüm kendi mahallem Yeşilköy’de yapılan ve bundan önceki delegasyon seçimlerindeki entrikaya benzeyen gerçek partililerden ve gerçek halktan uzak gizli bir şekilde yapılan ve seçimin son gününde ortaya çıkarılan listelerle yanlış bir biçimde tabanlar oluşturulmaktadır. Bu kargaşalıkları partimizin merkezi mutlaka çözmeli, delegasyon seçimlerinde çıkar blokları yanında olmayan merkez yöneticilerinden müşahitler bulundurmalıdır. Bu konuda kişisel meselem ve kişisel delegeliğim söz konusu değildir. Çünkü ben 1954 yılından beri partime oy vermiş mahallemden 5-6 defa belediye seçilmiş, ilçe yönetiminde yönetici olmuş, İstanbul ilinde de komisyon başkanlığı yapmış olarak görevimi yapmış ve artık tamamlamış durumdayım. Hiçbir kişisel hedefim de olmaz olmayacaktır. Yarım asırlık partimin içindeyim. Bu yaştan sonra elimden gelen her şeyle içinde kalacağım çalışmaya devam edeceğim.
Yaşasın Türkiye, yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Laiklik. Herkese sağlık ve mutluluklar dilerim...