BİLGİSAYAR DÜNYASI

FİDYECİ SİBER KORSANLAR EN ÇOK TÜRKİYE’YE SALDIRDI
 Kaspersky Lab'in fidye yazılımı tehditleri hakkında yayınladığı yıllık rapordan derlenen bilgilere göre, fidyeci siber korsanlar Nisan 2016-Mart 2017 döneminde en fazla Türkiye'ye saldırırken, Türkiye'de siber saldırıya uğrayan insanlar arasında fidye saldırısına maruz kalanların oranı yüzde 7,93 oldu. Sıralamada Türkiye'yi yüzde 7,52 ile Vietnam, yüzde 7,06 ile Hindistan, yüzde 6,62 ile İtalya, yüzde 6,25 ile Bangladeş ve yüzde 5,98 ile Japonya takip etti. Raporda dikkati çeken bir diğer nokta ise, 2015-2016 yılındaki sıralamada yer almayan Türkiye, Bangladeş, Japonya, İran ve İspanya yüzde 5’i aşan oranlarla listeye bu sene giriş yaptı. İlk on ülke içerisinde önceki rapor dönemine göre en çok artış yaşayan ülkeler ise Japonya, Türkiye ve Vietnam oldu. İstatistiklere göre, bu ülkeler 2016-2017 döneminde Crysis ve Locky adlı fidye yazılımı ailelerine bağlı artış yaşadılar. Rapora göre bilgisayar kullanıcıları fidyeci "hacker"lardan korunmak için verilerini düzenli olarak depolamalı ve kullandıkları antivirüs programlarının "Sistem İzleyici" fonksiyonlarını açık tutmayı unutmamalı.
Rapora ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Ivan Romashko, fidye yazılımı WannaCry salgınının da gösterdiği gibi, bu tür zararlı yazılımların sıradan kullanıcılara olduğu gibi şirketlere de zarar verebildiğini söyledi. Korunmak için yazılımları güncel tutarak güvenilir bir koruma çözümü kullanmanın yeterli olacağını belirten Romashko, "Mobil fidye yazılımlarında 2017’nin ilk çeyreğinde bir patlama yaşandı ve bir önceki çeyreğe kıyasla 3,5 kat artışla 218 bin 625 mobil Truva atı fidye yazılımı kurulum paketi tespit edildi. Bunun ardından, faaliyetlerde söz konusu iki yıllık dönemin ortalamasına doğru bir düşüş görüldü. Bu küçük rahatlamaya rağmen, suçlular gelişmiş finans ve ödeme alt yapısına sahip ülkeleri hedef almaya ve mobil tehdit ortamı kullanıcıları endişelendirmeye devam ediyor." açıklamasında bulundu.
 
AMAZON DRONE KULELERİNİ DUYURDU
Daha hızlı ve daha güvenli teslimatlar için siparişlerin drone ile ulaştırılmasına yönelik birçok proje geliştiriliyor. Son olarak Amazon, şehir merkezlerinde siparişleri hızlı bir şekilde ulaştırabilmek için dikey drone teslim kuleleri patentini aldı. Uzun boylu ve çok kademeli yapıda teslimat için ürünün zemine indirilip kamyona yüklenmesine gerek kalmadan pencere gibi bölümlerdeki drone’lar ile direkt olarak sevkiyata gönderilebilecek. Geniş ürün yelpazesi olan şirket, bazı ürünlerini bir kulede toplayıp, dağıtımı da kuledeki drone’lar ile gerçekleştirmeyi planlıyor.
Şimdilik patentin gerçek hayata geçirilmesinin önündeki tek engel; güvenlik çözümleri. Bu tip bir sevkiyat sisteminde her pencerinin güvenlik sistemine sahip olup, sadece kimliği doğrulanmış drone’un sevkiyat için kuleye konmasına izin verilmesi gerekiyor. Bu tip bir giriş/çıkış güvenliğinin sağlanması halinde patentin uygulamaya konulmasının önünde pek bir engel olmayacak gibi görünüyor. Patente göre binanın içinde drone’ların yüklenmesi, şarj edilmesi ve batarya değişiminde görevli robotlar olacak. Ayrıca katlar arası hareketin sağlanabilmesi için dikey koridorlar da bulunacak. Amazon’un bu patenti, önümüzdeki yıllarda kentsel alanlarda çok yaygın görülebilecek olan drone ile teslimat sorununa potansiyel bir çözüm getiriyor.

GOOGLE’A REKOR CEZA
Financial Times konuyla ilgili iki kişiyi kaynak göstererek şirketin Avrupa'daki faaliyetlerinin rekabete aykırılığı üzerine kesilecek üç cezadan ilkinin Avrupa Komisyonu tarafından önümüzdeki haftalarda açıklanacağını yazdı. Söz konusu cezanın Intel'in 2009'da rekabete aykırı davranış gerekçesiyle aldığı 1.1 milyar euro'luk cezayı geçebileceğine de haberde yer verildi. Geçen temmuzda, Avrupa Komisyonu, arama motoru hakkındaki kararında, "Hakim konumunu, kendine ait alışveriş hizmetini arama sonucu sayfalarında sistematik olarak öne çıkartarak kötüye kullandı" ibaresine yer vererek Google ve çatı şirketi Alphabet Inc.'e bulgulara yanıt vermesi için 10 hafta süre tanıdı.

UBER’İN KURUCUSU İSTİFA ETTİ
New York Times'ın 21 Haziran’da yayınladığı bir habere göre Uber'in son zamanlarda çok tepki gören yönetim kurulu başkanı Travis Kalanick, uygulamanın önde gelen yatırımcılarının liderliğini çektiği "hissedar isyanı" sonucunda, 2009'da kurmasına yardım ettiği özel araç hizmeti sunan şirketin yönetim kurulu başkanlığından istifa etmek zorunda kaldı. New York Times’ın haberine göre, Uber'in önde gelen yatırımcıları “Uber’i İleriye Taşıma" başlığı altında yayınladıkları bir dilekçede, Kravick’in istifasını istediklerini belirttiler. Dilekçeyi takiben yapılan ve saatlerce süren toplantının ardından, Kalanick, başkanlıktan istifa edeceğini fakat yönetim kurulunda söz sahibi olmaya devam edeceğini duyurdu. "Uber'ı dünyadaki her şeyden çok seviyorum ve bu zor zamanımda, Uber’in daha fazla zarar görmemesi adına yatırımcıların isteğini kabul ederek pozisyonumdan ayrılmayı kabul ediyorum” diyen Kalanick, geçtiğimiz hafta Uber'in toksik şirket kültürüne ilişkin bir raporun yayınlanmasının ardından şirketten bir süreliğine ayrılacağını açıklamış ve şu ifadeleri kullanmıştı: "Cuma günü hayatını kaybeden annemin yasını tutmak, kendimi geliştirmek, ve dünya standartlarında bir şirketi yönetebilmek için biraz zamana ihtiyacım var”.
Kalanick’in kararı, şirkette son zamanlarda meydana gelen skandalların ve Uber’in iş felsefesiyle ilgili yaşanan problemlerin yatırımcılar için taşıdığı önemi gösteriyor. 11 milyar dolara aşkın bir yatırıma sahip olan Uber, şu anda 70 milyar dolarlık bir değere sahip. Silikon Vadisi’ndeki yatırımcılar, Uber’in en çalkantılı zamanlarda bile arkasında durdular, fakat son zamanlarda yaşanan olaylar Uber'in istikrarını tehdit ediyor.  Uber kurucularından Garrett Camp, yayınladığı bir blog yazısında şirketin son zamanlarda karşı karşıya kaldığı skandalların onu "üzgün ve derin düşünceler" içinde bıraktığını söyledi. Ancak Camp, Kalanick konusunda herhangi bir yorum yapmadı.

MERCEKSİZ GÖRÜNTÜ KAYDEDEBİLEN SÜPER İNCE KAMERA GELİŞTİRİLDİ
Mühendisler ışığı, tek odaklı bir cam mercek yerine entegre duyarlı yüzeylerde toplayarak görüntü oluşturabilen bir kamera sistemi geliştirdi. ABD'deki California Teknoloji Enstitüsü (Caltech) araştırmacıları, "optik fazlı dizi" (OPA) olarak adlandırdıkları teknoloji sayesinde, merceğe ihtiyaç duymadan süper ince yüzeylerde görüntü kaydetmeyi başardı. Mercek işlevini yerine getirmesi için silikon fotonik malzemeden ince duyarlı bir yüzey üreten araştırmacılar, 8'e 8'lik bir ızgara sistemi üzerinde 64 farklı ışık alıcısıyla çalışan iki boyutlu bir kamera tasarladı. Işığı tek noktada toplayıp görüntüyü organize eden cam merceğin aksine, her biri belirli bölgedeki ışığı kaydeden alıcı yüzeyler, radar teknolojisinde kullanılana benzer bir yöntemle görüntüyü belirli bir yöndeki sinyali güçlendirip diğerlerini erteleyen fazlı bir dizi halinde yeniden oluşturdu. Proje baş araştırmacısı Caltech Profesörü Ali Hacımiri, buluşun dijital kameraların hacmini ve maliyetini belirgin şekilde düşüreceğine dikkati çekerken, iki boyutlu entegre yüzeyin üç boyutlu merceğin işlevini aynen karşıladığını belirtti.
Hacımiri, yeni kamerada görüntüyü işleyen logaritmanın ışığın organize edilme tarzında yapacağı ufak bir değişiklikle en geniş görüş açısından en dar görüş açısına, en kısa odaktan en uzun odağa anında geçiş yapmaya imkan vereceğini vurguladı. Hacımiri, "Yalnızca kağıt inceliğinde ucuz bir silikon fotonik yüzey kullanarak, hiçbir mekanik hareket, lensler, aynalar vesaire olmadan, bir elektronik kameranın tüm optik özelliklerini kontrol edebilmek, ileride duvar kağıdı, stor perde ve hatta giyilebilir kumaş şeklinde görüntü alıcılarının üretilebileceği yepyeni bir dünyanın kapılarını açabilir" diye konuştu. Amerikan Optik Derneğinin (OSA) Lazer ve Elektro-Optik Konferansı'nda tebliğ edilen buluşun detayları OSA'nın "Technical Digest" dergisinde yayımlandı.
 
MICHELIN, GELECEĞİN LASTİĞİNİ 3D YAZICI TEKNOLOJİSİ İLE ÜRETTİ
Lastik devi Michelin, Ar&Ge gücü sayesinde geleceğin teknolojilerini üretmeye ve sürdürülebilir hareketliliğe yön vermeye devam ediyor. Michelin, dünyanın yeniden doldurulabilir özellikteki ilk lastiği Michelin Concept Vision’ı üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile üreterek sektörde yeni bir dönemin kapısını açtı. 3 boyutlu olarak yazdırılan ve yeniden doldurulabilme özelliği ile fark yaratan Michelin Concept Vision, hava ile şişirilmiyor. Gözenekli, bal peteğine benzeyen iç yapısı sayesinde havaya gerek duymayan lastikler, özel tasarımı ile konfor ve güvenliği bir arada sunuyor. Vision, doğa dostu biyolojik yapısı sayesinde de geleneksel lastiklerin dışına çıkıyor. Geleneksel bir lastiğin doğada çözünmesi yıllar alırken Vision, biyolojik yapısı ve kullanılan lifler sayesinde doğada kendiliğinden çözünebiliyor, geri dönüştürülebilir yapısı ile çevresel ayak izini minimuma indiriyor. Geleceğin lastiği Vision, sürücülerin ihtiyaçlarına göre 3D yazıcılarla doldurulabilecek bir lastik sırtı sunuyor. Vision, özel teknolojisiyle hava geçişleri ve zemin yapısına göre gelişen sürücü ihtiyaçlarına uygun olarak, lastik dış yüzeyini birkaç dakika içerisinde 3D yazıcı ile yazdırabiliyor. Sürücüler yağmurlu bir günde seyahat ettikleri lastiklerini karlı zemine geçerken 3D yazıcı ile hava koşuluna uygun hale getirebiliyor. Sensörlerle donatılan Vision, bağlantılı yapısı sayesinde sürücülerin sürekli olarak lastikleri ile ilgili bilgi almalarını ve evlerinden bile çıkmadan ihtiyaç duyulan sırt desenine göre lastik yazma programını çalıştırabiliyor. Sürücüler diş derinliği konusunda da bilgi alabiliyor.
 
ARABA ALMAK İÇİN BANKA HACKLEDİ
Geçtiğimiz günlerde İngiltere'de yakalanan James Ejankowski, 24 yaşında işsiz bir genç. Müşterisi olduğu bankanın sisteminde bulduğu hatalı bir döngü sayesinde bankadan para çalmayı başardı. Hesabında yeterli bakiye bulunmamasına rağmen çeşitli yatırımlar yapmayı başaran genç hacker bu sayede kısa süre içerisinde kendisine istediği BMWve Range Rover markalı iki araç almayı başardı. Bankanın açıklamasına göre 100.000£ üzerinde para çalan hacker, bu paranın hepsini harcamamış. Yaklaşık 30.000£'u geri almayı başardıklarını belirten banka yetkilileri sistemdeki hatayı kapattıklarını da belirtti. Yaklaşık 1 ay boyunca devam eden bu soygun sonunda yakalanan genç hacker 16 aylık hapis cezasına çarptırıldı.

,