BİLGİSAYAR DÜNYASI

ELON MASK’TAN YENİ PROJELER

Gezegenimizin uydusu Ay yüzeyinde bulunan dev bir gezegenler arası roketin sunumunu takipçileri ile paylaşan Musk, Mars üssünün tasarımını da görücüye çıkardı. "Ay Üssü Alfa" ve "Mars Kenti" adıyla paylaşılan karelerde gezegenler arası bir rokete de yer verildi. Elon Musk, BFR'nin ilk insansız kargo versiyonlarının 2022 yılında Mars'a gideceğini de söyledi. Musk söz konusu roketi, daha önce "Ay seyahatleri için ideal bir araç" olarak nitelendirmişti.  Musk, Meksika'nın Guadalajara kentindeki 67. Uluslararası Uzay Yolculuğu Konferansı'ndaki konuşmasında, "Gezegenlerarası Taşıma Sistemi Projesi" hakkında bilgi vermişti.  Musk, 10 yıl içinde kamu-özel ortaklığıyla Mars'a insan göndermek ve 200 bin dolarlık bilet ücretini karşılayanlar için bu gezegende kendi kendine yetebilen bir şehir kurmak istediğini belirtmiş, bu konuda 10 milyar dolarlık yatırım öngörüldüğüne değinen iş adamı Musk, yolculukta "yeni teknolojiler" ve "inovatif yapılar" kullanarak maliyetin düşürülmesi gerektiğini ifade etmişti.  Sahibi olduğu SpaceX'in BFR ve BFS araçları sayesinde insanoğlunun "Kızıl Gezegen"e inebileceğini anlatan Musk, bu araçların saatte 100 bin kilometreden fazla hızla ilerleyeceğini ve aracın sıcaklığının bin 650 santigrat derecenin üzerine çıkacağını kaydetmişti.  Musk, aynı konuşmasında uzay gemisinde yakıt olarak metan ve oksijen kullanılacağını dile getirmişti.  Şu anda teori aşamasında olan bu projeler için Musk, henüz NASA, ESA veya Rusya ile bir anlaşma imzalamış değil.
BASILABİLİR İLAÇ FDA'DAN ONAY ALDI
Basılabilir ilaç üretmek için çalışmalar yürüten Michigan Üniversitesi’nden araştırmacılar, yeni bir teknik geliştirdi. Basılabilir ilaç tekniği hastanelere, eczanelere ve doktor ofislerine farklı ilaçları kolay uygulanabilir bir dozda karıştırma imkanı sunuyor. 
FDA, gözenekli yapısı sayesinde vücutta daha kolay emilebilen 3D ilaç tekniğini onayladı. Yeni ilaç tekniğinde organik buhar püskürtmeli baskı kullanılıyor. Aktif farmasötik bileşenin toz hali buharlaşıncaya kadar ısıtılıp, ısıtılmış bir durağan gaz ile birleştiriliyor. Bu karışım daha sonra özel bir ağızlıktan geçiriliyor. Soğutulmuş yüzeye bırakıldığında ise ince bir kristalimsi film oluşuyor. Araştırmacılara göre yeni nesil ilaç, başka çözücüler veya kimyasallar eklemeden daha kolay çözülüyor. Araştırma geliştirme sürecinde çözünürlüğü artırmak, ilaçların laboratuvarda vücutta olduğu gibi davranmasını sağlıyor. Yeni teknik uzun vadede birçok sağlık kuruluşunda pratik şekilde kullanılabilir. Eczanelerde ve hastanelerde yeni ilaçlar pratik şekilde üretilerek hasta ihtiyacı kısa sürede karşılanabilir.

APPLE MUSIC 30 MİLYONA ULAŞTI

Apple'ın Spotify ve Tidal'a rakip olan uygulaması Apple Music 30 milyon kullanıcıya ulaştı. Haziran ayından bu yana 3 milyon yeni abone kazanan Apple Music, 60 milyon aboneli lider Spotify'ın yarısı kadar aylık müşteriye ulaşmış oldu. Rakip uygulama Spotify'ın aksine ücretsiz üyelik modeli bulunmayan Apple Music, ilk defa platformu deneyecek kullanıcılarına 3 aylık ücretsiz deneme süreci sunuyor. Android, iOS ve Windowsişletim sistemi ile çalışan cihazlarda kullanılabilecek olan Apple Music'in ülkemizde ne zaman yayına gireceği hakkında henüz resmi bir açıklama bulunmuyor. 

APPLE’DAN FCC’YE YANIT GECİKMEDİ
Geçtiğimiz günlerde FCC’den halkın iyiliği için iPhone modellerinde bulunan FM radyo çipsetini aktif etmesi yönünde uyarı alan Apple, konuyla ilgili resmi bir açıklama yaptı ve cihazlarda FM radyo sinyali alabilecek bir çipset bulunmadığını belirtti. FCC komisyon üyesi Ajit Pai tarafından yapılan sert uyarıya yanıt veren Apple; Harvey, Irma ve Maria gibi kasırgalar sırasında insanların sağlığını herkes kadar düşündüklerini fakat  iPhone 6s modelinden bu yana hiçbir iPhone modelinde FM radyo sinyallerini alabilecek bir çipset yer almadığını açıkladı. Bu durum aslında vahim bir durum çünkü varolmayan birşeyi talep eden FCC adlı kurum, cihazların piyasaya sürülmeden önce FM radyo çipsetlerini kontrol edip onay vermek zorunda olan bir kurum. Yani FCC’nin iPhone 6s modelinden bu yana hiçbir iPhone’da böyle bir çipsetin bulunmadığını zaten biliyor olması gerekiyordu. Gelin görün ki FCC’nin başkanına kadar uzanan bir kampanya yürütülerek Apple suçluymuş gibi gösterilmeye çalışıldı.
Apple konuyla ilgili olarak, “Firmamız kullanıcılarımızın sağlığı ve güvenliği konusunda son derece dikkatli bir politika yürütmektedir. Özellikle kriz anlarında çözümler üretilebilmesi için mühendislerimiz tarafından birçok özellik cihazlarımıza eklenmiştir. Kullanıcılar kilit ekranını dahi açmadan acil servisleri arayabilir ve sağlık kimlik kartlarına erişim sağlayabilirler. Ayrıca hava durumu tahminleri ve uyarıları da Apple ürünlerinde standart şekilde yer almaktadır. iPhone 7 ve iPhone 8 modellerinin hiçbirinde FM radyo çipsetleri bulunmamakta, antenleri de hiçbir şekilde FM radyo sinyallerini alamamaktadır. Bu yüzden bahsi geçen ürünlerde FM radyo sinyallerinin alınması mümkün değildir.” açıklamasını yaparak konuya noktayı koydu.
USB 3.2 İLE AKTARIM HIZLARI UÇACAK
USB Implementers Forum (USB-IF) tarafından USB 3.2 özellikleri hakkında açıklama yapıldı. USB Type-C bağlantısında yer alan iki setlik SuperSpeed pinleri ve kabloları sayesinde maksimum veri aktarım hızları 2 GBps seviyesine çıkıyor.              
İlk olarak detayları tam olarak paylaşılmasa da Temmuz ayında duyurulan USB 3.2 artık tamamen resmileşti. Yeni standart ile varolan USB altyapısının (aygıt sürücüleri, yazılım arabirimleri vb.) korunması istenirken, farklı üreticilerin aygıtlarının açık bir mimaride birlikte çalışması sağlanmaya çalışılıyor. Yeni USB standardı ile  birlikte mevcut USB Type-C kablolarının kullanımıyla iki yönlü işlem sağlanacak. Yine mevcut SuperSpeed USB fiziksel katman veri oranlarının ve şifreleme tekniklerinin devamlı kullanımı mümkün hale gelecek. Son olarak, performansı artırmak, tek ve iki yönlü işlemler arasında kesintisiz geçiş sağlamak için hub özelliklerine küçük bir güncelleme yapılacak. 
Tabii ki bu yeni standarttan faydalanmak için yeni cihaz ve yonga setlerine gereksinim doğacak. 2018 yılında sunulacak çoğu yeni cihazda USB 3.2 olacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Promotor Group, USB 3.1'den iki kat hızlı olacağı açıklanan yeni USB standardı için çalışmalara başladı.
BİLİŞİM ZİRVESİ '17 BAŞLIYOR

2000 yılından bu yana Türk İş Dünyası'nın teknoloji ile etkileşiminin bugününü ve geleceğini konuşturan, ülkemizin ve bölgenin lider iş dünyası etkinliği olan Bilişim Zirvesi, bu yıl İstanbul Kongre Merkezi'nde 7-8 Kasım tarihlerinde iş dünyası, devlet, siyasiler, akademisyenler, girişimciler ve yatırımcıları bilişim dünyası profesyonelleriyle yeniden buluşturacak.       
Bilişim Zirvesi'17 bu yıl 7-8 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi'nde dünyaca tanınmış konuk konuşmacıları ağırlayacak. Zirvede, Başbakan, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı'nın açılış/protokol konuşmaları yanı sıra yurtdışından seçkin konuşmacılar da yer alacak. Bilişim Zirvesi'17'nin ilk gün ana salonunun açılış bölümünde Actility'de Satış Direktörü olarak görev alan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarının Telekom Operatörleri ve ayrıca Sistem Entegratörleri aracılığıyla gelişmesinden sorumlu olan Ahmed Bouna ve yetki alanına Türkiye'nin de eklendiği Accenture Dijital'in Yönetici Ortağı, Orta Doğu ve Türkiye Ülke Lideri Xavier Anglada merakla beklenen konuşmacılar arasında yerlerini alıyorlar.
Büyük ölçekli altyapı ve ThingPark IoT Çözüm platformu ile yenilikçilikte endüstri lideri olan Actility, uluslararası kimliği ve yenilikçi rolü ile geleceğin teknolojilerini sunuyor. Actility'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi & Türkiye Satış Direktörü olan Ahmed Bouna, bağlantılı yaşam için optimize edilmiş yeni nesil hücresel teknoloji detayında "Digital Transformation Initiating New Technologies  - Dijital Dönüşüm Yeni Teknolojileri Çağırıyor" başlıklı sunum ve görüşlerini zirve katılımcılarıyla paylaşacak. Müşterileri için yıkıcı yenilikler yaratan, geliştiren ve sunan Accenture Dijital, Orta Doğu ve Türkiye Lideri Xavier Anglada da Zirve'nin 7 Kasım tarihindeki açılış programında "Digital Transformation Journey - Dijital Dönüşüm Yolculuğu" başlıklı sunumu ile yer alacak.
YENİLEBİLİR SENSÖRLER ÜRÜNLERİN TAZELİĞİ KONTROL EDİLECEK
Yiyeceklerin üretimden taşımaya ve müşteriye ulaşmasına kadar belirli bir sıcaklık seviyesinde kalması gerekiyor. Bu sıcaklık seviyesini manuel olarak ölçmek hem tam doğru sonucu vermiyor, hem de zahmetli bir iş oluyor. Ancak yeni bir sensör, sıcaklığın sürekli ve kablosuz olarak incelenmesini sağlıyor. Böylelikle hem zamandan hem de enerjiden tasarruf sağlanıyor ve yiyecekler bozulmuyor. ETH Zürih’teki bir araştırmacı olan Giovanni Salvatore tarafından geliştirilen çözüm, sindirilebilir ultra-ince bir algılayıcıyı içeriyor. RFID etiketlerinde kullanılan malzemelerin aksine, yenilebilir sensörde vücut için zararlı madde bulunmuyor. Yaklaşık 16 mikrometre kalınlığındaki sensör, magnezyum temelli üretilmiş. Zararsız olan silikon dioksit ve nitritin de kullanıldığı sensörde, mısır ve patates nişastasından yapılmış gübrelenebilir polimer sensörü bir arada tutuyor. Gıdaların buzdolabı dışında da kontrol edilmesini sağlayan sensörün yakın zamanda birçok gıda firması tarafından kullanılması bekleniyor. İlk etapta özellikle balık, meyve, sebze gibi gıdalarda kullanılması hedeflenen sensörle, soğuk zincirin bozulmadığı ve ürünlerin tazeliğini koruyup korumadığı kesin olarak tespit edilebilecek.
GO PRO’DAN YENİ LANSMANLAR
Doğa sporları tutkunları ile genel kullanıcılar için dayanıklı kamera ve aksesuarları üreten GoPro şirketi yeni ürünlerini tanıttı. Şirketten yapılan açıklamada, yeni "Hero 6 Black" kamera modelinin 60 fps hızında, 4K formatında video veya 240 fps hızında, 1080p formatında video kaydetme özelliğine sahip olduğu belirtildi. Hero 6 Black kamerasıyla çekilen videoların otomatik olarak GoPro uygulamasıyla kullanıcıların cep telefonuna taşındığına dikkatin çekildiği açıklamada,( Quik Stories özelliği )  ürünün ABD'de 500 dolardan satışa sunulacağı kaydedildi.
Fusion" adlı yeni kamera modelinin de "Sanal Gerçeklik" (Virtual Reality) teknolojisine sahip olduğu bilgisine yer verilirken, kameranın 360 derece görüntü alabilme ve kayıt yapabilme özelliklerini barındırdığı vurgulandı. Ürün, 6 adet GoPro aksiyon kamerasının yapabildiğini tek başına yapabiliyor. İki adet balık gözü lense sahip olan ve çevrimiçi veya sanal gerçeklik başlıklarında görüntülemek üzere 360 derece video çeken Fusion'ın bir diğer önemli özelliği ise OverCapture. Sadece GoPro’ya ait olan bu özellikle 360 derece içeriğin düzeltilip tekrar çerçevelendirilmesi sayesinde 1080p video oluşturulabiliyor. Bu özellik ürünün diğer alternatifleri arasından sıyrılmasını sağlıyor. Elektronik görüntü sabitlemeye sahip olan kamera dahili jiroskop, ivmeölçer ve GPS özelliklerine de sahip. ründe düzlemsel 360 derece ses yakalama için üç adet mikrofon bulunduğunu ve bunların rüzgar sesini bastırabildiğini de belirtelim. Varsayılan olarak 5.2 küresel videoları saniyede 30 kare ile yakalayan kamera ile 3K videoları ise saniyede 60 kare ile yakalayabiliyorsunuz. Daha sonra OverCapture kullanarak 720p çözünürlükte saniyede 60 kare videolar oluşturma şansına sahipsiniz. Ayrıca ürün, fotoğraf çekiminde ise 18 megapiksel (MP) kareler yakalayabiliyor ve saniyede 30 kareye kadar sürekli çekim desteği sunuyor. Bu yılın sonlarında sınırlı sayıda sunulacağı ifade edilen GoPro Fusion, ABD’de 700 dolarlık fiyata sahip olacak.
BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ MARS’TA KENT KURACAK
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) resmi haber ajansı ENA'nın haberine göre, Devlet Başkanı Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Mektum ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan, Dubai'deki Muşrif Park'ta 1 milyon 900 bin fitkare alanın kullanılacağı ve 136 milyon dolara mâl olacak projeyi resmen başlattı. Yapılacak uzay kentinin türünün ilk örneği, Mars üzerinde uygunabilir bir model olacağı belirtildi. Proje kapsamında "kızıl gezegen" arazisini ve sert ortamını simüle eden sofistike laboratuvarların ve 3 boyutlu baskı için geliştirilen tekniklerin kullanılacağı, ısı ve ışık izolasyonunun sağlanacağı ifade edildi. Gezegendeki gıda, su ve enerji güvenliği sorunlarına çözüm bulmak ve canlıların yaşayabilmesi konusunda iyileştirici katkı sağlayacak araştırmalar yapmak için en iyi bilim adamları ile bilimsel tecrübeleri BAE'ye getirmek için çaba sarfedileceği aktarıldı. Mars'takine benzer şartlar ile ortam oluşturulduktan sonra bir grup insanın bir yıl burada yaşayacağı ve bu sırada söz konusu insanlar üzerinde davranışsal incelemeler yapılarak bilimsel bulguların takip edileceği ve daha sonra gerçekleştirilecek uzay yolculuklarında da bu deneyimlerden istifade edileceği kaydedildi. Kentin dış görünümüne ilişkin de bilgi verilen haberde, sütunlara dayalı olmayan birkaç kubbeden oluşacağı ve bu kubbelerin inşa edilebilmesi için yeni tekniklerin üretimine ihtiyaç duyulduğu dile getirildi. Dünyadaki en gelişmiş mimari yapıya sahip olacağı belirtilen Mars bilim kentinin tasarımının Google'ın Londra'daki yeni merkezini tasarlayan mühendis tarafından yapılacağı bilgisi verildi. BAE Devlet Başkanı Yardımcısı Muhammed bin Raşid el Mektum, şubat ayında "Mars 2117" projesiyle bu gezegende yaşanılabilir bir şehir inşa etmeyi planladıklarını duyurmuştu.

,