BİLGİSAYAR DÜNYASI

“BAD RABBIT” UYARISI
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde çalışan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) ‘Bad Rabbit’ adlı ransomware zararlı yazılımına karşı uyarıda bulundu. USOM’dan yapılan açıklamada, dünya genelinde kendisini Adobe Flash güncellemesi olarak göstererek sistemlere bulaşan BadRabbit adlı ransomware zararlı yazılımının sisteme indirilen zararlı bir dosya ile bulaşıp tüm dosyaları şifreleyerek açılması için ücret talep ettiği belirtildi.  Açıklamada, “USOM kullanıcı ve sistem yöneticilerine merak uyandıran phishing e-postalarına karşı dikkatli olunmasını, eklerinin kesinlikle açılmamasını, sistemlerin güncel tutulmasını ve güvenilir olmayan sitelerden gelen Adobe Flash güncellemesine dikkat edilmesini tavsiye etmektedir" ifadeleri kullanıldı. BadRabbit adlı ransomware zararlı yazılımı hakkında BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan da Twitter üzerinden, "USOM: Phishing epostaları kesinlikle açılmamalı. Güvenilir olmayan sitelerden gelen güncellemelere dikkat edilmeli" şeklindeki açıklamayı alıntılayarak vatandaşları uyardı.

ELON MUSK TRAFİK SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN KOLLARI SIVADI
Tesla ile elektrikli otomobil üreten, SpaceX ile uzay seyahatlerin seyrini değiştirmeye çalışan ve Hyperloop ile toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Elon Musk, trafik sorununu çözmek için kolları sıvadı. Teknoloji dünyasının belki de en çok konuşulan ismi Elon Musk geçtiğimiz ay Los Angeles trafiğinin onu çıldırttığını belirtmiş ve sırf bu yüzden tünel kazmak için bir sondaj şirketi kuracağını kişisel Twitter hesabında paylaştığı mesajla duyurmuştu.  Musk sözünü tuttu ve bu proje için start verdi. Musk, trafik sorununu çözecek projesinden ilk kareyi paylaştı. Kendi şirketi Tesla'nın arazisinde kazılara başlayan Musk, bunun bir deney olduğunun altını çiziyor. Musk, bu tünellerin bilim kurgu filmlerini akıllara getiren süper hızlı bir yer altı otobanı olarak işlev görmesini planlıyor. Ancak bazı yetkililer Musk ile aynı fikirde değil. Zira trafiğin bir bölümünü yeraltına taşımak sanılandan daha pahalıya mal olabilir. Bu projenin gerçekliği ile ilgili Wired'ın sorularını yanıtlayan UCLA'da şehir planlaması üzerine akademik çalışmalarda bulunan bir yetkili, bu projenin gerçekleşmesinin pek çok doğayı koruma yasasını deleceği görüşünde. Ancak Musk, deneyin akıbetinden umutlu. Musk, her ne kadar ne yaptıklarını şu an için bilmediklerini söylese de daha iyi bir tünel açma teknolojisinin trafik sorununa çözüm getireceği görüşünde.  Görülen o ki Musk'ın trafik sorununu kökünden çözüp çözemeyeceğini görmek için Tesla arazisindeki deneyin sonuçlanmasını beklemek zorunda kalacağız.

TBMM’Yİ KORUMASI İÇİN 22 HACKER İSTİHDAM EDİLECEK
Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nde güvenliği en üst düzeye çıkarmak için yapılan çalışmalara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Son dönemde hızla yaygınlaşan insansız hava araçlarına karşı anti drone sisteminin kurulmasının ardından bu kez, bilgisayar sistemleri üzerinden gelebilecek saldırılara karşı önlemlerin alınmaya başlandığı öğrenildi. Bu kapsamda Habertürk’ün paylaştığı bilgilere göre, TBMM bünyesine görev yapmak üzere CEH sertifikalı 22 beyaz hacker istihdam edilecek. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin iş ilanında, istihdam edilecek kişilerde aranan temel teknik ve mesleki özelliklerin yanı sıra özel niteliklerden bazılarının şunlar olduğu ifade ediliyor: * Incident Response (güvenlik olaylarına müdahale) operasyonları konusunda deneyim. * SOC/SOME (siber olaylara müdahale) bilgisi ve deneyimi. *Certified Ethical Hacker (CEH) sertifikasına sahip olmak. *Sızma ve stres testleri, şifreleme, firewall, saldırı önleme sistemleri, zafiyet tarama sistemleri ve benzeri güvenlik süreçleri ve teknolojileri hakkında bilgi sahibi.
İstihdam süreci için tercih edilen yol ise, sosyal medya üzerinde özellikle güvenlik uzmanları tarafından büyük eleştiri alıyor. Zira, adayların sürece katılması için KPSS sınavından 70 ve üzeri bir puan alması gerekiyor. 2016 veya 2017’de yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda alınan KPSS P3 puanının yüzde 70’i ve son 5 yıl içinde İngilizce dilinde yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) veya buna denkliği Yükseköğretim Kurulu’nca kabul edilen YDS dengi puanın yüzde 30’unun işe alınma sırasında esas alınacağı ifade ediliyor. En yüksekten düşüğe doğru yapılan puan sıralaması sonucunda ilk 220 aday, sözlü ve uygulamalı sınava çağrılacak. Yapılacak sözlü ve uygulamalı sınav sonucunda oluşacak başarı sırasına göre adaylar işe alınacak.

SANAL PARA BİRİMLERİ YÜKSELİŞTE
Sanal para birimlerinin yükselişi devam ediyor. Uzun bir süredir insanların uzaktan da olsa takip ettiği ancak işin içine girenleri bir hayli memnun eden bu para birimleri, durmadan yükseliyor. Ortaya çıkan son değerler ise yatırımcılarının yüzünü güldürüyor. Güncel rakamlara baktığımızda geçmiş dönemlerde ve özellikle son 30 gün içinde yatırım yapmayanların üzüleceği kesin. Bundan bir ay önce 3600 dolar seviyesine kadar düşen bitcoin’in değeri şu an da 6300 dolar barajına ulaşmak üzere. 1 Bitcoin’in TL karşılığı ise 23.590 TL seviyesine kadar ulaştı. Bir diğer önemli sanal para birimi Ethereum ise 310 dolar civarına yükseliş gösterirken, TL karşılığı ise 1170 TL olarak dikkat çekiyor. Günümüzde mining yöntemi ile sanal para işlemci yapılırken, asıl ciddi işler ise yatırım noktasında karşımıza çıkmaya başladı.

ENERJİ UYGULAMALARINDA ÇIĞIR AÇABİLİR
ABD'nin Michigan Üniversitesi’nden araştırmacıların ürettiği güneş enerjisi depolayan şeffaf malzemenin, yapılarda pencere olarak kullanılmasıyla büyük miktarda elektrik enerjisi üretilebileceği öngörülüyor. İnce ve plastiğe benzer malzemenin binaların yanı sıra otomobillerde, cep telefonlarında ve diğer elektronik eşyalarda da kullanılabileceği belirtiliyor. Araştırmaya önderlik eden Michigan Üniversitesi’nden Kimya Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Profesörü Richard Lunt, bu tür uygulamaların güneş enerjisi üretimi bakımından en az çatı üstü panelleri kadar büyük potansiyele sahip olduğuna dikkati çekerek, "Şeffaf paneller güneş enerjisi uygulamalarının geleceğindeki yeni dalga olacak" dedi. Enerji tüketiminde fosil yakıtlardan uzaklaşabilmek için düşük maliyetli ve yenilikçi alternatif enerji uygulamalarına ihtiyaç olduğunun altını çizen Lunt, halen ABD'de 5 milyar metrekare ila 7 milyar metrekare arasında cam yüzey bulunduğunun tahmin edildiğini, tüm bu alanın şeffaf güneş panelleriyle kaplanması halinde ABD'nin enerji tüketiminin yüzde 40'ını karşılayabilecek bir potansiyelin ortaya çıkacağını vurguladı. Çatı ünitelerinin de benzer bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Lunt, "Her iki teknolojinin birlikte geliştirilmesi, enerji talebini yüzde 100 oranında karşılamanın yanı sıra enerji depolama kabiliyetini de arttıracaktır" ifadelerini kullandı. Halen ABD'de ve dünya genelinde enerji talebinin yalnızca yaklaşık yüzde 1,5'u güneş enerjisinden karşılanabiliyor. Buluşun detaylarına dair bilgiler "Nature Energy" dergisinde yayımlandı.

15 BİNDEN FAZLA BİLGİSAYARDA MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİ PARDUS’A GEÇİLDİ
Ülkede yayımlanan bilgi toplumu stratejisi ve eylem planlarında, kamu bilişim sistemlerinde açık kaynak kodlu yazılıma geçilmesi temel öncelikler arasında yer alıyor. Kurumların da son yıllarda altyapılara yönelik çeşitli açık kaynak kodlu yazılım uygulamalarını tercih etmeye başladığı görülüyor. Açık kaynak kodlu yazılımların yayınlaştırılması çalışmalarının odağında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Pardus Projesi yer alıyor. Milli işletim sistemi dağıtımı oluşturmak için 2003'te başlatılan GNU/Linux temelli, açık kaynak kodlu işletim sistemi olan Pardus'un, rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİMbünyesinde çalışmalar yürütülüyor. Pardus, zamanla birden fazla büyük ölçekli açık kaynak yazılım projesini bünyesinde barındıran bir program halini aldı. Pardus'un kamu kurum ve kuruluşlarıyla KOBİ'lerde kolay yaygınlaştırılabilmesi için eğitim ve farkındalık çalışmalarının yanında, istemci ve kullanıcı yönetim, kimlik yönetimi, bütünleşik siber güvenlik sistemi gibi kurumsal kullanım için gerekli temel ihtiyaçlar geliştirildi. Büyük ölçekli sistem merkezleri ve bilişim sistemlerinin ihtiyaç duyduğu açık kaynak mail sistemleri, kurum içi haberleşme sistemleri, IP dağıtma ve domain oluşturma sistemleri de Pardus bünyesinde destekleniyor. Bu altyapılarda donanımdan bağımsız çalışacak çeşitli çözümler TÜBİTAK ULAKBİM'in Pardus Projesi bünyesinde sürdürülüyor. Bu çalışmalarla Pardus dönüşümü yapılan kurum veya kuruluşlarda herhangi bir sahipli yazılım ihtiyacına gerek kalmaksızın Pardus ve diğer açık kaynak teknolojilerin yaygınlaştırılarak, bilişim alanında ortaya çıkan gereksinimlerin açık kaynak kodlu yazılımlarla karşılanması amaçlanıyor. Pardus ve açık kaynak dönüşümünün bir eğitim altyapısı olmadan başarılı olamayacağından hareketle TÜBİTAK ULAKBİM tarafından açık kaynak ofis ve Pardus GNU/Linux eğitimleri düzenleniyor. Eğitimlere talep ve katılımcı sayısındaki artış, açık kaynak kodlu yazılım ve servis modeline ilişkin farkındalık düzeyine ilişkin umut veriyor. Dönüşüm projelerinin firmalar eliyle yürütülmesi için teknik çalışmalar yanında düzenleyici denetleyici birtakım standartlar oluşturuldu. Bu belgelendirme kriterinde Pardus ve açık kaynak dönüşüm çalışmalarına destek olabilecek ekosistem ve bileşenlerinin tanımı yapıldı. Yürütülen çalışmalarla iş ortağı sayısı artırılırken, dönüşümlerin firma ekosistemiyle sürdürülmesi amaçlanıyor. Kurumsal ihtiyaçlar için oluşturulan çözüm önerileri de çeşitli kurum ve kuruluşların kullanımına sunuluyor. Bu çalışmalar sonunda TÜBİTAK ULAKBİM tarafından sağlanan doğrudan veya dolaylı destek sayesinde dönüşümü sağlanan bilgisayar sayısı 15 bini aştı. Dönüşüm sonrası destek faaliyetleri de yine TÜBİTAK ULAKBİM ve iş ortakları tarafından yürütülüyor.

AMAZON’DAN DEV KAR, TWITTER’DAN ZARAR
Sosyal paylaşım ağı Twitter, 3. çeyrekte 21 milyon dolar zarar etti. E-ticaret sitesi Amazon ise 43,7 milyar dolar kar açıkladı.   
Twitter'ın bu yılın 3. çeyreğindeki aylık ortalama aktif kullanıcı sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 2.8 artarak 330 milyona ulaştı. Ancak geliri yüzde 4 düşüşle 590 milyon dolara indi. Amazon'un ise üçüncü çeyrek geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33,6 artışla 43,7 milyar dolara yükseldi. Beklentilerden daha iyi gelen bilanço rakamları ile yüzde 7'lik bir yükseliş yaşayan Amazon hisseleri, kurucusu Jeff Bezos'un servetinin önemli ölçüde artmasını sağladı. Bezos'un serveti 83.5 milyar dolara çıktı ve Bill Gates ile aradaki fark 4.5 milyar dolar indi.

,