BİLGİSAYAR DÜNYASI

APPLE GELİŞTİRDİĞİ AR / VR BAŞLIĞI İLE ÇIĞIR AÇACAK
iPhone X ile artırılmış gerçeklik dünyasına giriş yapan, ancak sanal gerçeklik konusunda adım atmayan Apple’ın, hem sanal ( VR ) hem de artırılmış ( AR ) gerçeklik teknolojilerinin kullanılabildiği bir başlık üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Ortaya çıkan yeni raporlara göre Apple, VR ve AR desteğini bütünleştiren yeni bir kablosuz başlık / kulaklık geliştiriyor. Eğer iddialar doğru çıkarsa, Apple’ın bu yeni ürünü sektörde yeni bir sayfa açabilir. Zira, Apple’ın bu ürünün içerisinde yer alan gelişmiş ekranlar sayesinde her göz için 8K yani ( 7680×4320 piksel ) çözünürlük sunacağı iddia ediliyor. Bu farkın daha iyi bir şekilde anlaşılabilmesi için gelin, küçük bir karşılaştırma yapalım. Bu konuda piyasadaki en iyi ürünlerden birisi olan HTC Vive Pro, 2880×1600 piksel çözünürlük sunuyor. Tüm bunların yanı sıra HTC Vive ve Oculus Rift’in aksine bilgisayar bağımlılığı olmayan bu AR / VR başlığı, Google Daydream View ve Samsung Gear VR gibi, herhangi bir akıllı telefona da ihtiyaç duymayacak. Her iki ekrana ek olarak çevreyi izleyen kameralar ile donatılan cihaz, Apple tarafından geliştirilecek olan 5 nm’lik bir işlemciden güç alacak. Apple’ın geliştirdiği bu bağımsız AR / VR başlığı için 2020 yılını hedeflediği belirtiliyor. Zira, iPhone X’da 10 nm’lik bir işlemci yer alıyor. Bu kapsamda 5 nm işlemciye geçiş için ciddi bir süreye ihtiyacı var. Tek eksik bu değil, yüksek çözünürlükteki görüntünün cihaza kablosuz olarak sorunsuzca aktarılması gerekiyor. Şirketin CEO’su Tim Cook, artırılmış gerçekliğin ileride hayatımızın bir parçası haline geleceğini defalarca kez dile getirdi. Ancak, bu ürün için yolun başında olunduğunu ve Apple’ın projeyi iptal edebileceğini unutmamak gerekiyor.
QUALCOMM’DA İŞTEN ÇIKARMALAR BAŞLADI
Çip üreticisi Qualcomm, Kaliforniya'da 1500 çalışanı ile yollarını ayırma işlemlerine başlıyor. Bloomberg'in belirttiğine göre bu karar, firmanın yatırımcılara verdiği, masrafları yaklaşık olarak 1 milyar dolar azaltma sözünün bir parçası olarak görülüyor. Bu karar, rakip Broadcom tarafından yapılan bir satın alma çabasının ardından verilmiş durumda. Qualcomm, gelirleri arttırmak için masrafları azaltma sözü vermişti ancak hisse sahipleri, Broadcom'un teklifine oldukça sıcak bakıyorlardı. Başkan Trump, bu birleşimin ulusal güvenlik için tehlikeli olabileceği düşüncesi ile araya girerek anlaşmayı engellemişti. Şimdi ise Qualcomm'un gelirini arttırması gerekiyor. Firma, işten çıkarmaları içermeyen başka masraf kesim yollarını aradığını, ancak çalışan sayısının azaltılmasının uzun süreli büyüme ve başarı için gerekli olduğuna karar verdiklerini açıkladı...
FACEBOOK'A "YAKINDAKİLERİ BUL" ÖZELLİĞİ
Facebook, size yakın olan arkadaşlarınızı bulmanızı kolaylaştıracak yeni bir işlevi web sitesine ve mobil uygulamasına ekledi. "Yakındaki arkadaşlarımı bul" özelliği, GPS koordinatlarından faydalanıyor ve ister arkadaş olun, ister olmayın, "tanışma odasını" ziyaret eden diğer kişileri gösteriyor. Arkadaşınız olmayan kişiler, "Diğerleri" bölümünde gösteriliyor. İşlev henüz resmen kullanıma sunulmasa da, bazı kullanıcıların test amaçlı işleve ulaşabildiği söyleniyor. Arkadaşınız olmayan kişilere görünebilmek, başlangıçta gizlilik endişelerini akla getirse de, sadece bu odaya girenlerin görünür olduğunu göz önünde bulundurmakta fayda var. Yeni işlev, Facebook'a göre yeni tanıştığınız bir grup insanla beraberken onlarla iletişim halinde kalmak istediğinizde faydalı oluyor. Mobil web'de http://fb.com/ffn adresinden erişilebilen özellik, iOS ve Android uygulamalarında Menü > Uygulamalar > Arkadaşları bul > Diğer araçlar > Yakındaki arkadaşları bul yoluyla kullanılabiliyor.
SAMSUNG MicroLED TV'LER BU YIL GELİYOR
Samsung 2018 birinci çeyrek gelirlerini açıkladı ve görünüşe bakılırsa marka tüm beklentileri geçerek yarı iletken piyasasında inanılmaz bir performans göstermiş durumda. Buna rağmen, esnek OLED ekranlara olan talebin düşmesi ve rakiplerin LCD üretimini arttırması nedeniyle Samsung ekran girişimi alanında geride kaldı. Samsung'un televizyon piyasasında yıldan yıla kazandığı büyüme de yavaşlamış durumda, ancak Samsung yılın ikinci çeyreğinde gelen televizyonların bu durumu değiştireceğine inanıyor. İlginç diğer bir bilgi ise H2 Outlook dokümanında bulunan kazanç özetinde MicroLED TV'lerden bahsediliyor: "Ultra büyük boyutlu QLED TV'ler (75" ve üstü) ve 8K TV'ler gibi ürünler için premium ürün serilerini genişleteceğiz; Mikro LED TV'ler gibi yenilikçi ürünleri piyasaya sunarak premium pazardaki liderliği güçlendireceğiz." Bu açıklama da MicroLED TV'lerin yılın ikinci yarısında geleceğini büyük ölçüde doğruluyor. Ocak ayında gerçekleşen CES 2018 sırasında Samsung dünyadaki ilk MicroLED TV'si olan The Wall'ı tanıtmıştı. 146-inç modüler televizyonun fiyatı ve ne zaman, hangi bölgelerde piyasaya sürüleceği açıklanmamıştı. Eğer şirket kazanç özetindeki planını takip ederse MicroLED TV'leri bu yıl görebiliriz.
INSTAGRAM YENİ ÖZELLİKLERİ TEST EDİYOR
Facebook’un bünyesinde yer alan Instagram, yeni özellikler ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Aktarılan bilgilere göre; Instagram sessiz düğmesi ve diğer yeni özelliklerin testlerine şimdiden başlamış. Instagram’ın sessiz düğmesi sayesinde; nezaket gereği takip ettiğiniz kişilerin gönderilerini, sessize alabileceksiniz. Bu sayede sessize alınan hesapların gönderileri ana akışınızda görünmeyecek. Twitter ve Facebook da bu tip bir özelliği geçtiğimiz yıllarda sunmuştu. Instagram’ın bu özelliği sunması yaz aylarını bulabilir. Instagram’ın test ettiği diğer bir yenilik ise hikaye reaksiyonları olarak isimlendiriliyor. Çeşitli sitelerde yer alan emoji ile tepki verme özelliği Instagram’a da gelecek. Takip ettiğiniz kişilerin hikayelerine emojiler ile tepki verebileceksiniz. Geçtiğimiz günlerde tek kameralı telefonlarda portre fotoğrafları çekmek için odak modunu duyuran Instagram, şimdi de ağır
çekim özelliği olmayan telefonlar için kolları sıvadı. Instagram Hikayeler bölümüne çok yakında ağır çekim yapma modu eklenecek. Ancak bu modun 240 FPS ile sınırlandırılacağını düşünüyoruz. Instagram’ın bir diğer yeniliği ise hikaye arşivleri için takvim özelliği. Bu özellik sayesinde arşivlenmiş hikayelerinizi takvim üzerinde kolayca görebileceksiniz. Şimdilik test aşamasında olan bu özelliklerin henüz ne zaman sunulacağı bilinmiyor.
TESLA, ELON MUSK’I GÖREVİNDEN ALIYOR
Günümüz teknoloji dünyasının en popüler isimlerinden Elon Musk, projeleri ile her geçen gün adından daha fazla söz ettirirken, Tesla cephesinde yaşanan finansal sıkıntılar sonrasında Musk için hiç beklenmedik bir açıklama geldi. Tesla, şirketin her yıl düzenlenen Hissedarlar Toplantısı‘nın bu yıl Haziran ayında yapılacağını ve hissedarların bazı teklifler için oylama yapacağını açıkladı. Bu teklifler arasında en şaşırtıcı olan ise Elon Musk’un CEO görevinden alınması. Tesla’nın hissedarlar toplantısında genellikle, bazı yönetim kurulu üyelerinin yeniden seçilmesi ve finansal durumu etkileyen diğer şirket içi konular hakkında sunulan teklifler görüşülüyor. Toplantı sonrasında sahneye çıkarak şirketin durumu hakkında sunum yapan Musk, hissedarlardan gelen soruları yanıtlıyor. Belirttiğimiz gibi bu kez Elon Musk’ın CEO görevinden alınması isteniyor. Tesla hissedarının büyük bir kısmının, Musk’ın 2004’ten bu yana yürütmekte olduğu bu görevden alınması konusunda hem fikir olduğu iddia ediliyor. Model 3 üretiminde yaşanan sıkıntılar, Tesla içerisinde yaşanan bu krizin ana nedeni. Şirket tarihinin en büyük zararını yaşarken, Musk son günlerde zamanını fabrikada geçirdiğini ve tüm sorunları Haziran ayına kadar çözeceğini açıkladı. Hissedarlar fikrini değiştirmez ve Musk’ı görevden alırlarsa, yüzde 20’lik bir hisseye sahip olan Musk, şirketin bağımsız direktörlerinden birisi haline gelecek.
LG’DEN REKOR SATIN ALMA
LG, 1,1 milyar Euro‘dan daha yüksek bir tutarla tarihinin en büyük anlaşmasını gerçekleştirdi. LG Yönetim Kurulu yaptığı açıklamayla LG’nin otomotiv aydınlatma sektöründeki lider şirketlerden biri olan ZKW Grup‘u satın aldığını duyurdu. Anlaşma kapsamında LG, daha önce %30 hisseye sahip olduğu otomotiv aydınlatma ve far sistemleri sağlayıcısı olan ZKW Grup‘un kalan %70’ine de sahip olacak. Bu anlaşma ile LG, otomotiv bileşenlerinde lider konumunu güçlendirerek otomotiv aydınlatma sektöründe de büyümeyi hedefliyor. Bu stratejik birleşmenin otomotiv aydınlatma ürünleri ile otonom araç bileşenleri arasında bir sinerji oluşturması ve sektöre büyük fayda sağlanması bekleniyor. ZKW Grup, son beş yılda gerçekleştirdiği %20 oranında büyüme ve 2017 yılında elde ettiği 1.26 milyar Euro gelir ile Çin, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıra Avrupa pazarında da yüksek teknolojili bir lider konumunda bulunuyor. ZKW ürünleri, Audi, BMW ve Porsche gibi dünyanın önde gelen otomotiv markalarında sıklıkla kullanılıyor. Satın alma işleminin tamamlanması sonrasında ZKW Grup, birinci sınıf otomotiv aydınlatma segmentinin geleneksel otomatik aydınlatmanın önüne geçmesini bekleyen LG Otomotiv Malzemeleri Bölümü’nün operasyonlarını gerçekleştirecek.LG, matrix LED ve lazer farlar üreten ilk firmalardan biri olan ZKW ile otonom sürüş kameraları ve otomotiv iletişimi de dahil olmak üzere aydınlatma çözümleri geliştirmeye odaklanacak. ZKW’nin birinci sınıf aydınlatma ürünleri ve LG’nin kapsamlı global satış ağı sayesinde pazarda daha büyümesi bekleniyor.
NETFLIX 1.5 MİLYAR DOLAR DAHA BORÇ ALACAK
2018 yılı için orijinal içerik üretimini artırma kararı alan ve bu plan kapsamında 8 milyar dolarlık (32 milyar TL) bir bütçe ayıran Netflix, bir kez daha borçlanma yoluna gitti. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında maliyetlerin yükseldiğini ifade ederek 1.6 milyar dolarlık borç alacağını açıklayan Netflix, yaptığı resmi açıklama ile 1.5 milyar dolar borç alacağını açıkladı. Borçlanma açıklaması 2018'in ilk 3 ayında yaklaşık 7.5 milyon yeni abone edinen platformun ilk çeyrek rakamlarını açıklamasının hemen ardından geldi. Geçtiğimiz günlerde 2018 yılının ilk çeyrek rakamlarını açıklayan şirket toplam kullanıcı sayısının 125 milyona ulaştığını duyurmuştu. Aynı açıklamada gelirin, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 40 artışla 3,7 milyar dolara yükseldiği bildirilmişti. Firmanın geliri geçen yılın ilk 3 ayında 2,64 milyar dolar olmuştu. Netflix'in CEO'su Reed Hastings geçtiğimiz yıl aldığı ödeme ile tabiri caizse bir servetin sahibi oldu. Zira Hastings geçtiğimiz yıl 24.4 milyon dolar (yaklaşık 100 milyon TL) kazandı. S&P Global Ratings Netflix'in hisselerini 'B+' olarak kategorize ediyor. S&P'ye göre, Netflix'in serbest nakit akış açıklarının 2018'de 3 milyar doları aşması gerekiyor. Hastings'in 2017'deki kazancı bir önceki yıla oranla yüzde 5 arttı. Yıllık maaşı 850 bin dolar olan CEO gelirinin çoğunu endirekt ödemelere borçlu. Hastings geçtiğimiz yıl görevi gereği sahip olmaya hak kazandığı hisseler sayesinde 23.5 milyon dolar kazandı. Netflix'in üst düzey yöneticilerine tanıdığı 'hisse senedi opsiyonu' çalışanların önceden belirlenmiş bir fiyat ve zamanda şirket hisseleri almasına veya satmasına izin veriyor. Hastings'in 23.5 milyon dolarlık geliri de bu opsiyon ile sağlanıyor. 2018'de maaşı 850 bin dolardan 700 bin dolara düşürülecek olan 57 yaşındaki CEO, 'hisse senedi opsiyonu' ile bu yıl 28.7 milyon dolar kazanacak.
AMAZON’UN "PRIME" ÜYE SAYISI 100 MİLYONU AŞTI
ABD finans dünyasının bütün yıl sabırsızlıkla beklediği ve dünyanın en zengin insanı olan Amazon kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Jeff Bezos'un "Hissedarlara Yıllık Mektubu" yayımlanarak şirketin üye sayısı hakkında ilk kez kamuoyuna bilgi verildi. Bezos mektubunda, 13 yıl önce başlayan prime hizmetini şu anda dünya genelinde 100 milyondan fazla insanın kullandığını belirterek, şirketin geçen sene bu üyelik kapsamında dünya genelinde 5 milyardan fazla ürünü tüketicilere gönderdiğini vurguladı. Geçen sene prime üye sayısında rekor kırıldığı bilgisini paylaşan Bezos, bu tip üyeliği bulunan tüketicilere 100 milyonu aşkın farklı ürünün en geç iki gün içinde ek ücret almadan ve ürün sayısında kısıtlama olmadan teslim edildiğine dikkati çekti. Bezos, prime üyeliğin geçen sene Meksika, Singapur, Hollanda ve Lüksemburg'da da başladığını aktardı. ABD ve Kanada dışında, Amazon prime üyeliği İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Avusturya, Hindistan ve Japonya'da bulunuyor. Amazon, yıllık 99 Dolar veya aylık 13 Dolar olan prime hizmeti sayesinde kullanıcılarına milyonlarca ürünü en geç iki gün içinde ücretsiz ulaştırabiliyor. Üyeler ayrıca, prime hizmeti sayesinde binlerce film ve diziyi ücretsiz izleyebiliyor.
WHATSAPP UYGULAMASI REKORA KOŞUYOR
WhatsApp, kendini her alana yaymak istiyor ve bunu da yeni yayınladığı özelliklerden görüyoruz. Hatta, işletmeler için de bir yan uygulama geliştirdi. Bununla birlikte geliştirdiği WhatsApp Businness uygulaması, kısa sürede herkes tarafından kullanılmaya başlandı. Adını veri skandalları ile sıkça duyduğumuz Mark Zuckerberg, yakın bir zamanda WhatsApp Business için açıklamada bulundu. Bu açıklamalarının içinde WhatsApp’a dair bilgiler de yer alıyor. Açıklanan bilgilere göre uygulama, 3 milyondan fazla kişinin aktif olarak kullanıldığı belirtildi. Bu indirme sayısı, ilerleyen zamanlarda artacak gibi duruyor. İlerleyen zamanlarda artmasının nedeni, uygulamanın yavaş yavaş dünya çapında yayılmaya başlaması olarak gösterebiliriz. Özellikle, Ocak ayından bu yana Hindistan, Endonezya, İtalya, Meksika, İngiltere ve ABD dahil altı ülkede Android kullanıcılara sunulması bunları destekliyor. Ayrıca Zuckerberg “Önümüzdeki beş yıl boyunca, Instagram, WhatsApp ve Messenger gibi uygulamalarımızın etrafında yeni iş ekosistemleri oluşturmaya odaklandık” açıklamasını yaptı. WhatsApp Business’ın halen gelişmekte olan bir uygulama olduğunu unutmayalım. Bununla birlikte, kullanıcı sayısının 3 milyona ulaşması çok büyük bir başarı olarak nitelendirebiliriz. Ayrıca Zuckerberg, “WhatsApp Business, tamamen iş dünyasına yönelik tasarladığımız bir uygulama. Müşterilerle işletmeler arasındaki iletişimin daha hızlı ve etkili olması adına böyle bir adım attık. Kullanıcılardan gelen geri dönüşler bizlerin doğru yolda olduğunu gösteriyor” sözlerinde bulundu.

,