BİLGİSAYAR DÜNYASI

ELON MUSK İSTİFA EDİYOR
Elektrikli araba ve batarya üreten Tesla’nın kurucusu olan Elon Musk, hakkındaki soruşturma kapsamında 20 milyon dolar şirketi adına, 20 milyon dolar da kendi adına ceza ödeyecek. Ayrıca Musk, soruşturma kapsamında şirketin yönetim kurulu başkanlığından da ayrılacak. ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’ndan (SEC) yapılan açıklamaya göre Musk, 45 gün içinde yönetim kurulu başkanlığından istifa edecek ve 3 yıl boyunca buna aday olamayacak. Açıklamada ayrıca Musk’ın suçlamaları kabul veya reddetmeden, toplam 40 milyon dolarlık cezayı ödemeyi kabul ettiği bildirildi. SEC, Musk’ın, Tesla hisselerini geri toplamak ve borsadan çekmek için mali kaynak bulduğuna ilişkin açıklamasının doğru olmadığını ve yanlış yönlendirici olduğunu düşünüp dava açmıştı. Uzay teknolojileri üzerine bir şirket olan SpaceX’in de kurucusu olan Elon Musk, yönetim kurulu görevinden ayrılsa bile CEO’luk görevine devam edebilecek. Musk ,daha önce şirketin borsadan çekilme planı ile ilgili bir açıklama yapmış ancak sonrasında yönetim kurulu ve hissedarlarla görüşüp bu planın iptal olduğunu belirtmişti. Elon Musk’ın konuyla ilgili ilk açıklamasından beri Tesla’nın hisseleri %20 oranında düştü. Ayrıca Tesla’nın şirket değeri de 12,2 milyar dolarlık ciddi bir düşüş yaşadı.
“MİNİK CASUS ÇİPLER”
The Bloomberg News’in haberine göre, pirinç büyüklüğündeki çiplerin yerleştirildiği bilgisayarların, Amazon ve Apple başta olmak üzere ABD firmalarında ve kamu kurumlarında kullanıldığı belirtildi. Habere göre, hala devam eden 3 yıllık gizli bir araştırmada Çinlilerin, bilgisayar donanımlarına yazılımdan daha etkili ve tespiti zor şekilde “gizli bir giriş kapısı” oluşturmayı başardıkları ifade edildi. İsmini vermek istemeyen bir Amerikalı yetkili, Çin Halk Kurtuluş Ordusuna ait bir birimin, ABD merkezli Super Micro Computer Inc. için Çin’de üretilen ekipmanlara casus çipleri yerleştirmeye müdahil olduğunu savundu. Super Micro’nun Savunma Bakanlığı bilgi merkezleri, CIA’nın insansız hava aracı operasyonları ve donanma savaş gemilerinin yerleşik ağları için parçalar ürettiği açıklandı. Amazon’un, yazılım şirketi Elemental’ı satın almasıyla problemin keşfedildiği bildirildi. Şirketin, Kaliforniya merkezli Super Micro tarafından sağlanan ekipmanları güvenlik incelemesinden geçirmeye başladığı ifade edildi. Casus mini çiplerin, Apple, Amazon'un web hizmetleri ve benzer şirketler tarafından işletilen veri merkezlerinde kullanılan bilgisayar anakartları için tasarlandığı kaydedildi. Çıkan haber üzerine Apple ve Amazon, hiçbir zaman ekipmanlara yerleştirilmiş “kötü amaçlı çiplere” rastlamadıklarını belirtti. Super Micro da casusluk olayı hakkında bilgisi olmadığını açıkladı. 
NETFLIX, YOUTUBE’U GERİDE BIRAKTI
Kullanıcılarına internet üzerinden hizmet veren dizi ve film platformu Netflix, Google'ın video servisi YouTube'u geride bıraktı. Kanada merkezli Sandvine isimli firmanın 2018 yılı veri kullanımına ilişkin yaptığı araştırmaya göre, video platformu  YouTube  da internet trafiğinde yüzde 11,4'lük bir paya sahip. 130 milyon abonesi olan Netflix ise internet trafiğinin yüzde 15'ini tüketiyor. Aynı araştırmaya göre, video oyunları ve dosya paylaşımı üzerinden geçen internet trafiğinde de ciddi bir artış bulunuyor. Toplam internet kullanımında videonun ardından, yüzde 17 ile web tarayıcıları, yüzde 7,8 ile oyun, yüzde 5,1 ile de sosyal medya kullanımı geliyor.
MALTA AVRUPA’DA İLK KRİPTO PARA FONUNA ONAY VERDİ
Malta Finansal Hizmetler Denetim Otoritesi, ConsulCoin Kriptoara Fonu’na lisans vererek, blockchain teknolojisi ve ana kripto para birimlerine dayalı finansal ürünler ve şirketler için oluşturulan ilk Avrupa merkezli ve regüle edilen kripto para birimi fonunu onayladı. ConsulCoin Kriptopara Fonu’nun özellikle güvenlik konularında çeşitli problemlere sahip olan eski borsa sisteminin yerini alarak ve şeffaflık ve profesyonel yatırımcılara uygunluk sunarak alternatif bir kanal olmayı hedeflediği belirtilirken, fon kapsamında blockchain teknolojisi kullanılmasıyla gerçekleştirilen işlemlerdeki ücretlerin azaltıldığı vurgulandı. Malta merkezli yatırım fonu Magiston Funds Sicav Plc’nin ve yine Malta merkezli blockchain şirketi Consulcesi Tech’in son projesi olarak oluşturulan fonun sunduğu hizmetlerin regüle edilen bir alanda kurumsal yatırımcılara, portföylerinde çeşitlilik sağlayabilecek yeni çözümler oluşturacağının da altı çizildi. Consulcesi Başkanı Massimo Tortorella, “Şu an kripto para birimi sektörüne yatırım yapmak için ideal bir andayız” dedi ve fiyatların şu an geçen ayların dalgalanma eğilimini geride bırakarak gerilediğini ve yatırımcılara doğru bir denge sunduğunu söyledi. Tortorella, şöyle devam etti: “Ekonomist ve uzmanlara göre, kripto para birimleri sektörünün orta uzun vadede analiz edilmesi gerekiyor. Bloomberg verileri ise, 2015 yılından bu yana Bitcoin’in yüzde 1,400 değer kazandığını ve bu rakamın 2014’den bu yana ise yüzde 2,000 olduğunu ortaya koyuyor. Biz de gerçek büyüme öngörüsünün şekillendirdiği sektöre göre bu yönde hesaplamalar yapıyoruz.”

ALİBABA’NIN KURUCUSUNDAN ‘TİCARET SAVAŞI’ AÇIKLAMASI
Çinli e-ticaret devi Alibaba'nın kurucusu Jack Ma, eğer bir çözüm bulunmazsa, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının herkese zarar verebileceğini söyledi. Ma, İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen Dünya Ticaret Örgütü seminerinde yaptığı konuşmada, ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığının 20 yıl sürebileceğini belirtti. Ma, bu duruma bir çözüm bulunmazsa bu savaştan herkesin zarar görebileceğini kaydetti. Ticaretin bitmesiyle bazen savaşların başladığını dile getiren Ma, "Ticaret, savaşı durdurmak için bir yol. Ticaret, güveni inşa etmek için bir yoldur. Birbirine savaş açmak için bir silah değildir." ifadesini kullandı. Alibaba'nın kurucusu Ma, iş dünyasının "savaşa değil ticarete ihtiyacı olduğunu" vurguladı. Alibaba'dan geçen ay yapılan açıklamada, Jack Ma'nın şirketteki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 10 Eylül 2019'da Alibaba’nın üst düzey yöneticisi Daniel Zhang’a bırakacağı duyurulmuştu.

INSTAGRAM’IN YENİ CEO’SU ADAM MOSSERI OLDU

Fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram'ın yeni CEO'su, şirketin Ürün Müdür Yardımcısı Adam Mosseri oldu. Instagram'ın kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger, şirketin internet sitesinden yaptığı açıklamada, "Halihazırda Ürün Müdür Yardımcımız olan Adam Mosseri'nin bugünden itibaren Instagram'ın başına geçeceğini duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz." ifadelerini kullandı. Mosseri'nin 2008'de Facebook tasarım ekibinde işe başlamasının ardından Instagram ekibine geçtiğini belirtilen açıklamada, "Instagram'daki pozisyonu dahilinde Adam, işlerin tüm denetiminden sorumlu olacak ve mühendislik, ürün ve operasyonlar dahil tüm bölümlerin yönetim kadrolarını belirleyecek." denildi. Systrom ve Krieger, geçen hafta şirketten ayrılma kararı aldıklarını açıklamıştı. Stanford Üniversitesinde eğitim görürken tanışan Kevin Systrom ve Mike Krieger, 2010'da eski Polaroid fotoğraflardan esinlenerek başlattıkları Instagram'ı, Facebook'a devrettikten sonra da yönetmeye devam ediyordu. Systrom ve Kreiger'ın, Facebook yönetimiyle aralarındaki gerginlik nedeniyle istifa kararı aldığı öne sürüldü.

ESET İLK UEFI ROOTKIT SİBER SALDIRISINI KEŞFETTİ
Dünyanın en önemli siber güvenlik yazılım şirketlerinden biri olan ESET, dünyadaki ilk UEFI rootkit siber saldırısını keşfetti. Bu tespit, bilgisayarların ve verilerin güvenliği anlamında çok büyük bir öneme sahip. Bilgisayar korsanlarının en büyük hayali olan UEFI rootkit açığı, gerçek hayata yansımayan bir kavram ve güvenlik açığı olarak konuşulurken, ESET tarafından varlığı keşfedildi. Sednit tarafından kullanılan bu açık, ESET tarafından çok kritik bir zamanda tespit edildi. UEFI rootkit, kullanım amacı neredeyse sonsuz olanaklara kapı açan bir noktada. 2018 yılının Ağustos ayına kadar gerçek bir saldırıda yakalanamamış olması da ayrı ve ilginç bir detay. Bu tehdidin ne olduğunu anlamak için UEFI ve Rootkit kavramlarını tanımak gerekiyor. UEFI, Firmware’in yani donanıma ait yazılımın nasıl çalışacağına dair adımların belirlendiği standarda ise UEFI (önceki sürümleri BIOS olarak biliniyordu) denir. Firmware ve UEFI sıklıkla birlikte UEFI firmware olarak anılır. Rootkit ise, kalıcı ve illegal yollarla donanım ve yazılımların dip seviyelerine ulaşmak için tasarlanmış zararlı yazılımlara verilen isimdir. Rootkit genel olarak sistemdeki varlığını ve/veya diğer zararlı yazılımları görünmez hale getirir. Bu da, sisteminizde bu tip yazılımlar var ise, bunları tespit edemeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Sednit grubu, geçmişi en net hatırlanan tarih 2004 yılı olmakla birlikte, daha uzun bir geçmişe dayalı olabilir. Tespit edilen ve dikkat çeken başlangıç noktası ise 2004 yılı olarak belirtiliyor. Bu ekibin en dikkat çeken örneği ise 2016 yılında karşımıza çıkıyor. 2016 yılındaki ABD seçimlerinin öncesinde, Demokratik Ulusal Komite‘ye yapılan siber saldırının Sednit grubu tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. TV5Monde ve Dünya Anti-Doping Ajansı gibi markaların sistem ve epostalarına sızılması da, bu grubun dikkat çeken faaliyetleri arasında gösteriliyor. ESET ekibi, kullanıcıların bilgisayarına sızmak için UEFI rootkit kullanan ilk siber saldırıyı 2018 Eylül ayı içinde keşfetti. ESET tarafından “LoJax” olarak adlandırılan bu rootkit, elde edilen tespitlere göre yukarıda bahsettiğimiz Sednit grubu tarafından kullanılıyor ve Balkanlar ile Doğu Avrupa’daki yüksek profilli hedeflere yöneliyor.
QUALCOMM’UN YENİ AMİRAL GEMİSİ İŞLEMCİSİ
Qualcomm yeni nesil amiral gemisi işlemcisi ile kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 7 nm ile üretilen Kirin 980 ve A12 Bionic işlemcilerine rakip olacak olan Snapdragon 8150, Bluetooth SIG tarafından gün yüzüne çıkartıldı.Daha önceden yapılan sızıntılar ile birlikte yeni nesil amiral gemisi işlemcisi, Bluetooth SIG tarafından onaylandı. ( Declarasyon no: D040524 , ürün ismi: WCN3998-0 ) Snapdragon 8150 adıyla gelecek olan yeni nesil işlemci, amiral gemilerine güç verecek. Yeni işlemciyle birlikte pil ömrünü maksimum seviyeye çıkartmayı hedefleyen Qualcomm‘un yeni işlemcisi 7 nm fabrikasyon süreci ile üretileceğini de görmekteyiz. Doğrudan Kirin 980 ve Apple A12 Bionic işlemcisine rakip olacak olan Snapdragon 8150 oldukça iddialı geliyor. Snapdragon 845 işlemcisinden yaklaşık olarak yüzde 50 daha hızlı olduğunu gözlemlediğimiz Snapdragon 8150, Geekbench üzerinde yapılan testlerde de oldukça başarılı notlar aldı. Tek çekirdekli testte  3697 puan alan yeni nesil Snapdragon işlemcisi, çok çekirdekli testte de farkını konuşturarak 10469 puan almayı başardı. Tek çekirdekli test sonucunda Kirin 980 işlemcisinin biraz önüne geçen 8150‘nin Apple’ın A12 işlemcisinin de gerisinde kaldığını belirtmekte fayda var. Yeni işlemci ise Aralık ayında resmi olarak lanse edilecek. Daha sonrasında ise Qualcomm‘un amiral gemisi işlemcisi Mart ayında kullanıma sunulacak
GOOGLE 20 YAŞINA GİRDİ
Temeli 1996 yılında atılan Google, macerasına California’da başladı. Stanford Üniversitesi’nde doktora yapan iki öğrenci (Larry Page ve Sergey Brin) araştırma projesi olarak başladıkları çalışmalarını, farklı ve kullanıcıya istediğini verecek bir arama motoru yapmak üzerine kurmuşlardı. Hangi sayfanın kaç kez gösterildiğine göre sıralama yapan tipik arama motorları yerine, PageRank teknolojisini kullanan ve böylece her siteyi belirli kriterlere göre değerlendiren bir sistemi esas alan ikili, böylece 1998’de şirket olarak kurulan ve domain adresi satın alınan Google’ın ilk temellerini atmış oldu. İlk kuruluşu internetin o zamanlar en sık kullanılan kodlama sistemi olan HTML ile yapılan Google, sonrasında içinde pek çok algoritmayı ve sistemi de barındırmaya başladı ve hem daha geniş imkanlara, hem de farklı kodlama sistemlerine ihtiyaç duydu. 2001 yılında ise 1 milyar kullanıcı sayısını aşarak, yıllar önce kırdığı kendi rekorunu bir kez daha egale etti. Sonrasında ise Yahoo gibi piyasa devlerini alt etti ve arama sistemleri içerisinde kullanıcının tercih ettiği bir numaralı site haline geldi. Hisseleri 2004’te 85 dolar iken 2007 yılında 700 dolar üzerine çıkan şirket, bugün dünya borsalarında en değerli şirketlerden birisi olarak işlem görüyor. Günümüzde Google sadece bir arama motoru olmaktan çıkmış, birçok ülkede piyasayı elinde bulunduran bir bilişim şirketi halini almıştır. Android işletim sistemi ile mobil pazarda Apple’la birlikte en büyük pay ortağı olan Google, aynı zamanda harita, reklam, çeviri, sosyal medya gibi pek çok sektöre de el atmış ve bunların her birisinde ciddi anlamda söz sahibi olabilmiştir. Bu konuda atılan en büyük adımlardan birisi ise 2006 yılında YouTube’un satın alınışı ve şirket bünyesine dahil edilmesidir. Şirketin asıl amaç olarak ortaya çıkarttığı arama motoru ise, birçok rakibine göre çok daha stabil çalışmakta ve kullanıcılarına aradıklarını verebilmektedir. En büyük kriterinin kullanıcıya bilgi veren, özgün ve doğru bilginin sitelerde yer bulması olduğunu bildiğimiz Google, ziyaretçisine aradığı bilgiye veren siteyi daha değerli görmekte ve sıralama kriterlerini de buna göre ayarlamaktadır.

,