BAKIRKÖY RUH VE SİNİR HASTANESİ VE ARAZİSİ İMARA AÇILIYOR

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aldığı bir kararla Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi başta olmak üzere çevresinde bulunan yaklaşık 1 milyon metrekare alan ile ilgili imar planı değişikliği yaptı.
Oysa bakanlığın bu yönde aldığı karar Şubat 2014 yılında gündeme gelmiş ve gazetemizde geniş yer almıştı.
SÖZ UÇAR YAZI KALIR
Bakanlığın aldığı bu karar ve öncesindeki gelişmeleri hatırlamanız için bir kez daha yayınlıyoruz.
ŞUBAT 2014
Gazetemizin Şubat 2014 sayısında yayımladığımız haberimizde Bakırköy’ün simgesi Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin ortadan kaldırılacağı, yapılacağı söylenen hastane dışında kalan arazinin de birilerine verileceği iddialarını kamuoyuyla paylaşmıştık. İşte o haber…
 “BAKIRKÖY’ÜN SİMGESİ RUH VE SİNİR HASTALIKLARI HASTANESİ TARİHE KARIŞIYOR
Bakırköy’ün simgesi olan, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi; Akıl Hastanesi'ne dönüştürülmesinden çok daha önce Sultan Reşad tarafından Reşadiye Süvari Kışlası olarak yaptırılmış olan karargah binaları, o dönemde dikilmiş çam ağaçlarıyla, yine o dönemde askerlerin ibadet gereksinimi için inşa edilmiş cami ile günümüze kadar gelebildi.
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin bugün Ataköy'de bulunan kompleksi, savaş yıllarında kışla olarak kullanılıyordu. İstanbul'un işgali sırasında (1919) Fransızların "Jiffar" ordusu tarafından kullanılıp, Cumhuriyet'ten sonraki yıllarda kullanılmadığından dolayı yıprandı ve daha sonra onarımı yapıldı.
Mevcuttaki pavyon döşemeleri, tavanlar, bölmeler, banyolar, salonlar birer hastane servisi haline getirildi. O zamanki Toptaşı Bimarhanesi'nden seroloji, anatomi laboratuvarları taşındı. Genel cerrahi, asabiye pavyonları ve röntgen dairesi kuruldu. Hastane arazisinin çok sayıda inşaat şirketinin iştahını her dönemde kabarttığı biliniyor. Geçtiğimiz yıllarda bazı kuruluşların Ataköy ve O-2 (E-5) yoluna bakan bölümlerinde zemin etüdü çalışmaları yaptığı, Ataköy 4. Kısım tarafındaki hastane bahçesine bitişik binaların yanından yol geçirme çalışmaları yapıldığı hafızalardan silinmeden şimdi de T.C Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığı tarafından Kamu Özel Ortaklığı Modeli ile İstanbul Bakırköy Entegre Sağlık Kampüsü Yapım İşi ile Ürün ve Hizmetlerin Temin Edilmesi İşi Sağlık Bakanlığınca Kamu Özel İşbirliği Modeli ile Tesis Yaptırılması, yenilenmesi ve hizmet alınması ile bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında kanun hükümleri çerçevesinde belli istekliler arasında ihale usulüyle yeterlilik başvurularının 16.7.2013 tarihinde yapıldığı, Kalyon, Taş Yapı, Gama Güriş, Polat Yol Yapı firmalarının da yer aldığı 17 firmanın bulunduğu biliniyor.
Yapılması düşünülen İstanbul Bakırköy Entegre Sağlık Kampüsünde 538 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, 278 yataklı Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi ve 227 yataklı Onkoloji Hastanesi olmak üzere 1.043 yataklı Entegre Sağlık Tesisi’ni kapsayacak.
Bu arada Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ise mevcut hastanelerde psikiyatri klinikleri kurularak tamamen ortadan kaldırılacak.
Mevcut Lepra Hastanesi ile cezaevi başka yerlere nakledilecek.
BU KADARLA MI KALACAK ?
Geçtiğimiz yıllarda hastane bahçesinde, otel, blok apartmanlar, bir bölümüne villalar, hatta O-2 (E-5) yolu kenarına AVM yapılacağı dilden dile dolaşıyordu. Torunlar Holding’in hastane bahçesinde bazı projeleri olduğu söylentilerinin dolaştığı günlerde; hastane bahçesinde bazı kişilerin ölçüm ve zemin etüdü yaptıklarını, kendilerine bu çalışmaları yapmanız ile ilgili izin belgesi olup olmadığı sorulduğunda devlet görevlisi olduklarını söyledikleri, duyumlar üzerine hastane yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde bu gelişmelerden haberleri olmadıklarını söylemişlerdi.
Hastanenin bahçesinde çok sayıda tarihi eser olduğu biliniyor. Görünür yüzeyde bile pek çok tarihi eser var. Geçen yıl yeşillendirme çalışmaları sırasında tarihi değeri olan küvet ve sütunlar bulunmuştu. Bunlar hala hastane bahçesinde duruyor. Hastanenin Zuhuratbaba girişinde 2 tarihi köprü var, birisinin üstü asfaltla kaplanmış. Diğerinin ise üstü asfalt ama sütunlar görülebiliyor. Birkaç sarnıç da görünür durumda. Hastane binası tarihi eser olduğu için yıkılamayacak ama birilerine işletmeye verilecek söylentileri dolaşıyor.
Gelişmeler Bakırköy’ün simgesi Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin ortadan kaldırılacağını, yapılacağı söylenen hastane dışında kalan arazinin de birilerine verileceği iddialar arasında.
Tüm bu söylemler gerçekleşirse binlerce ağaç kesilecek, yerlerini beton binalar alacak.”

EYLÜL 2015
Gazetemizin Eylül 2015 sayısında, Türkiye Tabipler Birliği’nin gerçekleştirdiği, çok sayıda dernek ve meslek odası tarafından desteklenen açıklamaları yayımlamıştık. Kamuoyunun kuşkuları ve Raşit Tükel’in açıklamalarına da yer verdiğimiz haberimizde şu satırlar dikkat çekiyordu:
“Bakırköy Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin ihale edilen “yenilenme” çalışması kuşkuyla karşılandı. Rönesans İnşaat tarafından alındığı öne sürülen ihale ve projenin, hastanenin klinikler, yeşil alanı ve tarihi binalarına zarar vereceği ileri sürüldü. Türk Tabipler Birliği 2’inci Başkanı Raşit Tükel, burada uygulanacak kamu-özel ortaklığı modelinin rant, talan ve devletin zarar etmesi anlamına geldiğini söyledi.”
Bu tartışmalar sürerken bir açıklama yapan, dönemin Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, CHP Milletvekili Eren Erdem'in “Hastanenin yerine AVM mi yapılacak?" şeklinde bir soru önergesi vermesi üzerine gazetecilere şu yorumda bulunmuştu: “Arkadaşlar yalanın neresini düzelteyim, yalana nasıl cevap vereyim. Öyle bir şey yok. Herhangi bir satma, satış, bu gibi bir şey ben ilk defa sizden duyuyorum.” dedi. “O yalanı kim söylediyse de ona sorun.” diyen Bakan Müezzinoğlu, “Öyle bir soru önergesi verildiyse de gerekli cevabını alır o. Ama kasıt şuradan çıkıyorsa onu dolaylı olarak yorumluyorum. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin bizim tıp tarihimizde önemli bir yeri vardır. Tarihi gelecekte de önemli rol üstlenecektir. Onun ruhuna uygun olarak yarınlar da kamu-özel işbirliği ile yapılacak. Oradan bir satış anlamı çıkaran varsa o anlamın herhalde orada bir tedaviye ihtiyacı var." demişti.
ŞUBAT 2016
Gazetemizin Şubat 2016 sayısında ise AKP Bakırköy İlçe Başkanı Aysun Çelikler’in gazetemize verdiği demeci kamuoyuna duyurmuştuk. İşte o haber…
“AK Parti Bakırköy İlçe Başkanı Aysun Çelikler gündemdeki konuları gazetemize değerlendirdi.
“RUH VE SİNİR HASTANESİ İLE İLGİLİ HİÇBİR PROJE YOK”
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bahçesine otel, AVM, rezidans gibi yapıların yapılarak hastane arazisinin ranta kurban edileceği yönünde son dönemlerde çıkan iddiaları ve yapılan eylemleri sorduğumuz AK Parti Bakırköy İlçe Başkanı Aysun Çelikler, böyle bir olaya kendisinin de sıcak bakamayacağını belirterek, “Ne Ankara’da ne TOKİ’de ne de İBB’de böyle bir proje olduğu, başlatıldığı yönünde hiçbir gelişme yok.” dedi.
AK Parti Bakırköy İlçe Başkanı Aysun Çelikler’i yeni ilçe binasında ziyaret ederek, gündeme dair konular hakkında konuştuk.
Son dönemlerde Bakırköy’ün en önemli konuları arasında gösterilen ve birkaç kez de eylemler ve paneller yapılan Bakırköy Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bahçesinde Rönesans Şirketi tarafından otel, AVM ve rezidans gibi yapıların yapılacağı, yeşilin katledileceği ve hastane arazisinin ranta kurban edileceği yönünde çıkan iddialar hakkında AK Parti Bakırköy İlçe Başkanlığı olarak gerekli araştırmaları yaptıklarını ve böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirten İlçe Başkanı Aysun Çelikler, “Öncelikle böyle bir olaya sıcak bakmam mümkün değil. Biz bu konuyu araştırdık. İBB ile konuştuk. İBB’de böyle bir proje ve görüş olmadığı noktasında bilgi aldım. Daha sonra TOKİ’ye gittim. TOKİ Başkan Yardımcısı ile görüştüm. Burada alınmış bir karar, AVM kararı veya başka bir proje var mı diye sordum. Orada da araştırdık, konuştuk, orada da bir proje olmadığını öğrendik. En sonunda da bunu bakanlığa sorduk. Projelerden Sorumlu Genel Müdürlüğe yönlendirdiler bizi. Ne Ankara’da ne TOKİ’de ne de İBB’de böyle bir proje olduğu, başlatıldığı yönünde hiçbir gelişme yok. Bizdeki bilgi bu şekilde. Bu zaman zaman tekrar gündeme geldiğinde hastane bahçesinde AVM veya bu tarz bir yapı olmadığı bilgisi bizde mevcut. Bu bilgiyi ben yetkililere sorarak aldım” dedi.
Çelikler ayrıca, “Orada bir sözleşme imzalandığı, protokol imzalandığı söyleniyor ama biz de bu sözleşme ve protokolle ilgili bir teyit alamadık. Kendi yöneticilerimizden bize verilmiş böyle bir bilgi yok.” diye konuştu.”
25 NİSAN 2017
BAKIRKÖY’DE 1 MİLYON METREKARELİK PLAN DEĞİŞİKLİĞİ
Türkiye'nin en köklü hastanelerinden biri olan Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile hastanenin yakınında bulunan Türkiye'nin en büyük spor salonu olan Sinan Erdem Spor Salonu'nun da içinde bulunduğu, 5 parselden oluşan ve büyüklüğü yaklaşık 1 milyon metrekare olan alan için plan değişikliği yapıldığı haberleri Bakırköy gündemine bomba gibi düştü. Yeni plana göre 1927 yılından beri hizmet veren 90 yıllık hastane yenilenip, ek binalar yapılacak, bu alana ayrıca bir de “sosyal tesis” inşa edilecek. Bu değişiklik, Bakırköy’ün en önemli yeşil alanlarını kapsıyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı plan değişikliğine göre, Bakırköy Zuhuratbaba mahallesi sınırları içerisinde birbirine bitişik olan 5 parsel için imar planı değişikliği yapıldı. Hastanenin bulunduğu alanda çam ağaçlarıyla dolu olan ağaçlık arazinin yanı sıra, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Lepra Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu da bulunuyor. Sinan Erdem Spor Salonu'nun bulunduğu parselde ise Ahmet Cömert Spor Salonu, Olimpiyatevi, Türkiye Su Topu Federasyonu Olimpik Yüzme Havuzu ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü havuzu gibi spor tesisleri de yer alıyor.
Hazırlanan raporda, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin “Zaman içinde yeni teknolojik gelişmelere de bağlı olarak ihtiyaca cevap veremez hale geldiği” belirtilirken, buna bağlı ek mekan gereksiniminin doğduğu ifade edildi.
ATAKÖY BULVARI’NA PARALEL 10 METRELİK TAŞIT YOLU
Yapılan plan değişikliği raporunda Sinan Erdem Spor Salonu'nun bulunduğu parsel için bu salonun önemli ulaşım aksları üzerinde yer aldığı, spor ve sanat organizasyonlarında ulaşımda yoğunluk yaşandığı, kent içi trafiğin olumsuz etkilendiği belirtildi ve bu sebeple Ataköy Bulvarı kesiminde ulaşım açısından yeni bir düzenleme yapıldığı kaydedildi. Bu kapsamda Sinan Erdem Spor Salonu'nun batı cephesinde bulunan Ataköy Bulvarı'na paralel 10 metrelik taşıt yolu geçişi önerildi.
“SOSYAL TESİS” YAPILACAK (!)
Açıklama raporunda parsellerdeki mevcut sağlık ve spor tesisi kullanımı devam ederken, plana “sosyal kültürel tesis” fonksiyonu getirildi. Planlama alanı içinde yer alan ve spor tesisi fonksiyonu verilmiş Bakırköy Belediyesi ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki 2 bin 400 metrekarelik parsele de “sosyal kültürel tesis” yapılacağı açıklandı.
 TARİHİ YAPILAR VE TABİAT VARLIKLARINA NE OLACAK?
Planlama alanında tescilli duvar, tescilli tabiat varlığı (anıt ağaç), Reşadiye Kışlası’na ait tescilli yapılar ve diğer tescilli kültür varlıklarının yoğun olarak bulunduğu kesimin korunarak geleceğe taşınması amacıyla kademe hattı ile ayrıldığı da belirtildi. Kademe hattı ile ayrılan yoğun kültür ve tabiat varlıklarının bulunduğu bölüm dışındaki kesimde, ihtiyaç duyulan son teknolojiye uygun sağlık teçhizatlarının yer alacağı ek yeni sağlık birimlerinin yapılmasına olanak sağlamak üzere emsal 1 olarak belirlendi. 21 Nisan günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan plan değişikliği itirazlar için 20 Mayıs'a kadar askıda kalacak.

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız