TOPBAŞ, BAKIRKÖY’DE AYAMAMA PROJESİNİ ANLATTI

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bakırköy Spor Vakfı’nda 6 nisan 2017 Perşembe günü gerçekleştirilen bir etkinlikle Bakırköylü muhtarlarla buluştu. Bakırköy muhtarlarının yanı sıra AKP Bakırköy İlçe Başkanı Aysun Çelikler ve AKP Bakırköy Kadın Kolları eski Başkanı Hülya Özdağ Özen de katıldı.
Etkinlikte bir konuşma yapan Aysun Çelikler, yaptığı konuşmada uzun süredir gerçekleştirilmesi beklenen, Bakırköy’deki ana arterlerin bakım ve onarım ihalelerine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Özellikle bu dönem ben, sayın başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Çünkü ciddi yatırımlara imza atıyoruz kendisiyle birlikte. Bu ayın içerisinde iki tane ihale sonuçlanmış olacak. Bunlardan bir tanesi Bakırköy Özgürlük Meydanı ile birlikte başlayacak olan altı caddemiz; İstanbul Caddesi, İncirli Caddesi, Yücetarla Caddesi… Başkanımızın önderliğinde projelendirildi ve inşallah Nisan ayının 20’si gibi bu ihale yapılacak ve hızla başlayacak. Diğer bir başlayacak olan ihalemiz yine bu ay içerisinde, 25 Nisan gibi Yeşilköy Sahili’nin tekrar projelendirilmesi. Doğrusu, o da çok güzel bir proje oldu, inşallah o da başlıyor.”

AYAMAMA BASİT BİR KANAL OLMAKTAN ÇIKACAK
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise konuşmasının önemli bir bölümünü, Ayamama’ya yapılması planlanan projeye ayırdı. Topbaş, Aymama’nın tamamen değişeceğini ifade ederek, “Ayamama basit bir kanal olmaktan çıkacak ve bu bölgenin önemli bir buluşma noktası, tatil rotası ve ulaşım aksı olacak.” diye konuştu.
Topbaş’ın konuşması sırasında proje tamamlanabilirse, Ayamama’da gerçekleşecek değişimleri animasyon olarak aktaran bir video gösterimi gerçekleştirildi. Videoda, sahil kısmında yapımı neredeyse tamamlanan çok katlı binaların olduğu bölgenin yeşil alan olarak gösterilmesi dikkat çekti. Topbaş ayrıca, Ayamama’nın her zaman bir siyaset unsuru olarak görüldüğünü de ifade ederek, “Ayamama Deresi, geçtiğimiz yıllardan bugüne hep üzerine tartışılan, belediye başkan adayı olan her adayın Bakırköy’de bu Ayamama Deresi’ni konuştuğunu gayet iyi biliyoruz. Ben de 96’da belediye başkan adayıydım burada, buradan bahsetmişimdir. Evsel ve sanayi atıklarıyla kirletilen ve taşkınlarla da sıkıntı yaşanan bir dere. Gördüğünüz gibi dünyanın en güzel köşelerinden biri haline gelecek ve buradaki insanların da rahatlıkla çevresinde yürüdüğü bir rekreasyon alanı haline geliyor. Hedefimiz 2018 sonu gibi bunu bitirmek.” diye konuştu.

BAKIRKÖY’E 1,7 KATRİLYONLUK YATIRIM
Kurbağalı Dere için de benzer bir proje yapıldığından söz eden Topbaş, Bakırköy’de 1 katrilyon 700 trilyon yatırım yapıldığını belirterek şunları söyledi: “Bu diğer dereleri, yani diğer taraftan karşısında Kurbağalı Dere’yi de ve diğer dereleri ki; Kurbağalı Dere’de bu yaz sonuna doğru denize girilebilecek hale gelecek, şu anda balıklar girmeye başladı. Biz yaptık. Birileri konuştu ama biz yaptık. Bu da Ataköy ve Bakırköy için çok önemli yeni bir destinasyon oluyor ve böylece teknelerle de Bakırköy İDO iskelesinden ulaşabilme imkanı var ve mükemmel bir proje ortaya çıkıyor. Tabii bir çok projeye imza atıyoruz İstanbul’da, ben her birini Bakırköy ölçeğinde de burada size dile getirmek istemiyorum. Bakırköy’le ilgili yaptığımız yatırımlar toplamı 1 katrilyon 700 trilyon ama yatırımlarımız devam ediyor.”
TOPBAŞ, 2007’DE DE AYNI PROJELERİ ANLATMIŞ, GAZETEMİZİN MAYIS 2007 SAYISINDA YAYINLANMIŞTI
Kadir Topbaş 10 yıl önce, 2007 yılının Nisan ayında Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Yerel Yönetimler konulu toplantıda da Ayamama Deresi ile ilgili projeyi anlatmıştı. Bu haber gazetemizin Mayıs 2007 sayısında yayınlanmıştı. Kadir Topbaş 2007   yılında yaptığı konuşmada, şunları kaydetmişti: “Ayamama Deresi 1996 yılında burada belediye başkanlığı adaylığım döneminden bu yana gündemde. O dönemlerde de konuşmuşlardı bize kadar da konuştular ama bunu yapmak her zaman sayın başbakanımıza veya bize düşüyor. Birileri konuşuyor konuşuyor büyük büyük laflar ediyor altında eziliyorlar. Ayamama Deresi günde 400 bin m3  atık su ve sanayi atıklarını denize götürüyor. 400 bin m3 x 365 gün 170 milyon m3; Yuvacık Barajı’ndan fazla (bir buçuk katı gidiyor) bu denizi kirletiyor. Zehir gibi su simsiyah. Meclis bunun ihalesini yaptı. Park ve bahçeleri sulayabileceğimiz kadar temiz su olacak suyu. Ve bütün Marmara Sahilleri’ni Haliç’e kadar bağlayarak o suyla otomatik sulama sistemi kuracağız. Ayamama Deresi’ni taramak suretiyle derinleştirerek, kenarlarını ıslah ederek, bu proje dahilinde Ataköy ve daha sonra Dünya Ticaret Merkezi’ne kadar kanal tipi tekne oraya kadar gidecek o projeyi de yapıyoruz. Vapurla Bakırköy vapur iskelesine gelenler dışarı çıkmadan o tekneye binecek. Ataköy’de yakın olan yere veya Dünya Ticaret Merkezi’ne gidecek. Yıllardan beri kapalı olan Ataköy Plajı’nın olduğu yerleri de yıktık buraları da halka açacağız. Halkımızın kararı böyleydi, böyle istiyordunuz. Bakırköy’de çok işler yapıyoruz. Çok işler yapmaya da devam edeceğiz. Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda geçici bir düzenleme yaptık. Öyle ya da böyle bizim oradaki esas projemiz kaymakamlığı, jandarmayı, emniyeti ve belediye binasını da kaldırıyoruz. Büyük bir meydan yapıyoruz. Altına bir çarşı, otopark ve metro istasyonu geliyor.” Topbaş, 10 yıl önce gerçekleştirdiği konuşmasında ayrıca, Bakırköy’de hala süren önemli sorunlardan biri olan otopark sorunuyla ilgili, 100 bin metrekare otopark yapacaklarını ve geçtiğimiz ay ihalesi gerçekleştirileceği AKP İlçe Başkanı Aysun Çelikler tarafından duyurulan Yeşilköy sahillerinin yeniden yapılandırılacağını söylemişti.

HER YERE METRO
Yapımı süren metro projeleriyle ilgili de konuşan Topbaş, “Bir taraftan biliyorsunuz İDO iskelesinden Bağcılar istikametine giden bir metro inşaatımız var. Bu çok önemli. Yine Ataköy’den İkitelli’ye giden bir metro inşaatımız var, bu da çok önemli. Diğer taraftan bu banliyö hattı 2018’de bitiyor inşallah. Ayrıca Kazlıçeşme’den bir yay çizerek Kadıköy’e giden bir metro hattı, pek fazla bahsedilmedi, onları yapmaya hazırlanıyoruz, projelerini yaptık ve şunu ortaya koyduk, dedik ki her yerde metro, her yere metro. Dedik ki bir insan en fazla yarım saat yürüsün, bir metroya erişsin.” dedi. Etkinlik, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Yukarıdaki fotağraflara dikkatlice bakın. Topbaş’ın 6 Nisan 2017 tarihinde yaptığı toplantıda izlettiği, videodaki görüntü, 10 yıl öncesini gösteriyor. Yani gerçeği yansıtmıyor. Aslında Ayamama Deresi’nin Topbaş’ın konuşma yaptığı toplantıdaki durum, sol alttaki fotoğrafta açıkça görülüyor.
Yukarıdaki fotoğraf ise, Ayamama Deresi’nin Ataköy 7 - 8. Kısım’daki bloklarının tam karşısında yapılan tankları gösteriyor. Bu durumda Topbaş’ın dediği gibi burada kuşlar nasıl uçacak? İnsanlar nasıl dere kenarında yürüyecek?
Kararı siz verin...

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız