Bakırköy’ün simgelerinden biri daha birilerine peşkeş çekilmek üzere
YEHİMAHALLE’DEKİ TAŞ MEKTEP BİR VAKFA MI VERİLİYOR?

Resmi büyütmek için tıklayınız

Bakırköy her şeyini kaybediyor. Pek çok konuda olduğu gibi birileri Bakırköylülerin faydalanması gereken her şeyi ellerinden alıp birilerine adeta peşkeş çekiyor.
Taş Mektep Bakırköy’ün simgelerinden birisi;
1864 yılında Paris'ten gelen Şehircilik Uzmanı Kont Alleon tarafından İstanbul'da yaz aylarında oturmak için yaptırıldı. Marsilya kiremit ve tuğlalarıyla 1865 yılında inşa edilmeye başlanan yapı, 1874 yılında tamamlandı.
1894 yılında İstanbul'da meydana gelen depreme kadar burada oturan Kont Alleon, binayı 1898 yılında Preveze Mutasarrufu Ali Rıza Paşa'ya sattı. 1900 yılında Maarif nezaretine devredilen yapı okula dönüştürüldü ve günümüze kadar “Taş Mektep” adıyla çeşitli derecelerde eğitim hizmeti sundu.
Cumhuriyet döneminde de okul olarak hizmet vermeye devam eden ve halk arasında Taş Mektep olarak adlandırılan yapı, ayrıca İlköğretim Müdürlüğü, Bakırköy 1. Mektebi, Bakırköy Merkez İlkokulu isimlerini de aldı.
2004 - 2005 öğretim yılından beri tadilat nedeniyle hizmet vermeyen okul, Mayıs 2009’da çıkan yangında tamamen kullanılamaz hale gelmişti. Gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları sonrasında yapı hiçbir kurum tarafından değerlendirilmedi.
Gazetemiz Taş Mektep ile ilgili Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın ile gerçekleştirilen bir röportajı 2015 Ocak sayımızda  yayınlamıştı.
Önce o röportajı okuyalım...

Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın açıkladı;
KÜLTÜR MERKEZİ OLUYOR
Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın, Yenimahalle’de bulunan ve 140 yıllık mazisi olan tarihi Taş Mektep’in (Bakırköy İlkokulu), Kültür ve Sanat Merkezi olacağını söyledi.
Gazetemizin sorularını yanıtlayan Aydın, Taş Mektep’in yeniden okul olmasının mümkün olmadığını belirterek, “Mühendisler, ‘taşıyıcı kolonları ve ana kirişleri ahşap olan tarihi binaların zemin katı haricindeki katların yatılı sağlık hizmeti, huzurevi, anaokulu, ilkokul olarak kullanılması mümkün değildir’ diye rapor verdi. Bu nedenle burayı Bakırköy’deki öğrencilerin ve öğretmenlerin buluşma noktası haline getireceğiz. Burasını kültür ve sanat merkezi yapacağız.” dedi.

Sayın Aydın, Taş Mektep’teki son durum nedir? Taş Mektep ne olacak?
Taş okul bizim için de ciddi önem arz eden bir okulumuz. Malum 2009 yılındaki yangından sonra İl Özel İdaresi tarafından aslına uygun şekilde restore edilirken mühendisler tarafından ortaya konan “Taşıyıcı kolonları ve ana kirişleri ahşap olan tarihi binaların zemin katı haricindeki katların yatılı sağlık hizmeti, huzurevi, anaokulu, ilkokul olarak kullanılması mümkün değildir’ raporu var.  Mühendislerin verdiği teknik raporların üzerine kimsenin bir şey deme şansı yok. Bu rapordan sonra aslında buranın tekrar okul olmasını tartışmak bile doğru değil. Ama böylesine güzel bir mekanda böylesine tarihi bir dokuyu da biz kaybetmek istemiyoruz. Bundan dolayı da arkadaşlarımızla ne olabilir diye oturduk, konuştuk. Milli Eğitim’in kültürel faaliyetlerinin, sosyal aktivitelerinin yapıldığı bir yer olabilir görüşü çıktı, böyle bir şeye karar verdik. Türkiye’de bir ilk olacak, örnek olacak. Biz bunu da tarihi dokuya zarar vermeden, aslına uygun bir şekilde nasıl kullanılır diye özel bir üniversitemizin Mimarlık Fakültesi Dekanıyla irtibata geçtik. Projeyi verdik. Şimdi onlar da buna göre fikir öne sürecekler, planlamayı yapacaklar. Bu doğrultuda biz de eğitim adına güzel bir çalışma yapacağız.  Çocuklarımızın resimlerinin sergilendiği, müzik çalışmaları yaptığı, öğretmenlerin bir araya geldiği, zümre toplantılarını yaptığı bir yer olacak. Öğrenciler, öğretmenler bu merkezde bir araya gelecekler. Sohbet edecekler, çaylarını içecekler. Ve aralarında bir kaynaşma olacak. Bu merkez, Bakırköy’deki öğrencilerin ve öğretmenlerin buluşma noktası olacak.

Sayın Aydın, mühendislerin raporlarına rağmen vatandaşlar, ‘140 yıldır okul olarak kullanabiliyordu da, şimdi ne oldu?’ diyorlar?
Bu okulun son 15 - 20 yılında çok büyük sorunları vardı. Taş Mektep’in o zamanki müdürleri de bana bu sıkıntıları anlattı. Öncelikle şunu söyleyeyim. Bakırköy’de okula ihtiyacımız var. Bakırköy’de yeni okulların olmasını, Taş Mektep’in okul olmasını en çok ben isterim. Çünkü bizim Sağlık Meslek Lise’miz hala bir başka okulda misafir. Taş Mektep’i, okul olarak açabilsem Bakırköy İlkokulu’nu oraya taşıyacağım. Onun binasına da Sağlık Meslek Lisesi’ni taşıyacağım. Okul olmaması düşüncesi bizden kaynaklanmıyor. Keşke bize 2 bina daha okul olarak tahsis edilse.

Sayın Aydın, Yenimahalle’nin okul sorunu nasıl çözülecek?
Şu anda Yenimahalle’de taşınan bir askerlik şubesi binası var. Bence tüm Bakırköy kamuoyu bir baskı kurarak buranın okul olmasını sağlamalıyız. Kaymakamıyla, bizle, muhtarımızla, vatandaşlarımızla, basınmızla buranın üstüne gitmeliyiz. Ayrıca, Ataköy 5. Kısım’da bulunan Ziraat Bankası’nın kreş olarak kullandığı, şu anda ise arşiv olarak kullandığı binayı okul olması için istedik. Ama henüz hiçbir cevap gelmedi. Orasını da Güzel Sanatlar Lisesi yapabiliriz. Çok da güzel olur. Ama henüz bankadan bir cevap gelmedi. Bakırköy’de okul eksiğimiz var. Bu eksikleri kapatmak için çalışıyoruz.

BİLMECE GİBİ
Taş Mektep, Milli Eğitim Bakanlığı’na aitti. Sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü burası bana ait dedi. 2010 yılında yargıya gidildi. 2014 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü davayı kazanıyor ve mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçiyor. Burası madem okul olmuyor şu an Milli Eğitimde kalsın denmiş. Milli Eğitim de o zaman biz burasını Kültür Merkezi yapalım diyor. Taş Mektep, Milli Eğitim’e ait, Halk Eğitim Merkezi’ne bağlı olarak bir sergi, müzik merkezine dönüştürülme kararı alınıyor. İç dekorasyona başlanıyor. Bu kez birileri müdahale ediyor. Diyorlar ki, ''Biz Taş Mektep’i tahsis ettik''.  Okulda yapılan yenileme çalışmaları durduruluyor.  Peki nereye ve kime tahsis yapmışlar?  Önce Dış İşleri Bakanlığı’na verilmiş. Bir ara Bosna Hersek Konsolosluğu olacak söylentileri dolaştı. Sonra Dış İşleri Bakanlığı’yla herhalde anlaşamadılar. Bir süre sonra ikinci kez Dış işleri Bakanlığı’na  tahsis yapıldığını söylediler. Bu sefer de Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait iki özel üniversite; Fatih Sultan Mehmet ve Bezm-i Alem’den birinin yönetim merkezi olacağı söylendi. Onlardan da ses çıkmadı. Şimdi de TÜRGEV Vakfı tarafından kurulan İbn-i Haldun Üniversitesi’ne tahsis edildiğini duyuyoruz; TÜRGEV Vakfı’nın Yönetim Kurulu üyeleri arasında Bilal Erdoğan ve Esra Albayrak bulunuyor. Tabii bunlar duyum, elimizde bilgi, belge hiçbir şey yok. Görüştüğümüz yetkililer de ser verip sır vermiyorlar. Fakat bu arada da başka kişilerin de buraya talip olduklarını, istediklerini biliyoruz.
İşte böyle tarihi ile Bakırköy’e mal olmuş tarihi binamızın Bakırköylülerin elinden alınması için yoğun bir çaba var. Bir değerimiz daha elimizden alınmak üzere...