Ataköy sahildeki Baruthane arazileri kurtuldu
DANIŞTAY İTİRAZI REDDETTİ

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Danıştay, Ataköy sahilinde bulunan Baruthane harabelerinin TOKİ’nin yaptığı satış ihalesinin iptali yönündeki mahkeme kararına itirazı değerlendirerek TOKİ’nin itirazını reddetti. Danıştay mahkeme kararını onadı. Böylece TOKİ ihalesinin iptali kesinleşti.
Davayı Ataköy 2. Kısım sakinlerinden Kemalettin DOĞAN açmıştı. Satış iptal edildi ama aşağıdaki fotoğraflarda da görüldüğü gibi ağaçlar kesildi, tarihi eserler kaderine terk edildi.                                                                                                             
Ataköy sahilinde Baruthane harebelerinin bulunduğu 160 parsel Emlak Bankasının tasfiyesi ile birlikte TOKİ’ye devredilmişti. 59 bin 800 metrekare turizm ve rekreasyon alanı olan parsel, tarihi yapıların aslına uygun resterasyonu, anıt ağaçların korunması şartıyla 12 Temmuz 2010 yılında yıllığı 6 milyon lirada 49 yıllığına Çelebican A.Ş.’ye kiralandı. Şirket arsada bulunan anıt ağaç iznini 4 numaralı Tabiat Varlıkları Komisyonundan almıştı. Ancak inşaat başladıktan sonra 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu içindeki tarihi eserler nedeniyle çalışmaların durdurulmasını talep etmiş Bakırköy Belediyesi de inşaatı mühürlemişti.
Çelebican Şirketi başvurmuş, mahkeme yetkinin Tabiat Varlıkları Komisyonunda olduğuna karar vermişti.
Ataköy 2.Kısım’da ikamet eden Kemalettin Doğan 9.10.2013 tarihinde İdare Mahkemesine Ataköy sahilinde bulunan tarini Baruthane harabelerinin bulunduğu 59 dönüm araziyi TOKİ'nin ihaleye çıkarması üzerine yürütmenin durdurulması için dava açtı. Duruşmaya  Çelebican İnşaat Otelcilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. de müdahil olarak katıldı.
8. İdare Mahkemesi 29.02.2016 tarihinde oy çokluğu ile TOKİ'nin ihale işlemini iptal etti.  TOKİ Danıştaya itiraz etti. Danıştay 13. Dairesi ''karara düzeltme yolu kapalı olmak üzere'' son noktayı koydu ve TOKİ'nin itirazını reddetti.
Danıştay'ın bu kararı üzerine Ataköy sahilindeki tarihi Baruthane harabelerinin bulunduğu 59 dönüm arazi kurtulmuş oldu.
Ancak ihaleyi alan Çelebican firması mahkeme devam ederken inşaat çalışmalarına başladı. Koruma altındaki ağaçlar kesildi, yeşil örtü talan edildi. Gazetemizin birinci sayfasındaki fotoğraflarda da görüldüğü gibi arazi tanınmaz hale geldi...