BAKIRKÖY CUMHURİYET BAŞSAVCI VEKİLİ UYAR’DAN
ÖRNEK ÇALIŞMALAR

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mustafa Hakan Uyar’ın başarılı çalışmaları örnek olmaya devam ediyor. Avrupa yakasında bulunan cezaevlerinden sorumlu Başsavcı Vekili olan Uyar, tutuklu ve mahkumların sosyal hayata katılması, kendilerini geliştirmesi ve ortaya çıkardıkları ürünlerle devlet bütçesine katkıda bulunması amacıyla pek çok çalışma gerçekleştiriyor. Çalışmaları hem hukuk camiası, hem de vatandaşlar tarafından beğeniyle karşılanan Uyar, gazetemize konuşarak hem kendisi, hem de gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi.
DEVLET BÜTÇESİNE 856 MİLYON LİRA KATKI
Mustafa Hakan Uyar, sorumlu olduğu cezaevlerinde tutuklu ve mahkumların kendilerini geliştirirken, devlet bütçesine de katkıda bulunmaları için teşvik edici çalışmalar sürdürüyor. Bu amaçla cezaevlerinde kurduğu atölyelerden elde edilen ürünlerle devlet bütçesine her yıl 856 milyon lira kazandırıyor. Hedefinin devlet bütçesine 1 milyon liralık katkıya ulaşmak olduğunu ifade eden Uyar, cezaevlerini de sıklıkla ziyaret ederek tutuklu ve mahkumların sorunlarıyla yakından ilgileniyor.
Cezaevlerinde gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgi veren Uyar, daha önce pek çok tiyatro, konser gibi sosyal etkinlik gerçekleştirdiklerini ve aynı zamanda mantar atölyesi, ekmek atölyesi gibi uygulamalarla tutuklu ve mahkumların kendilerini geliştirmelerine fırsat tanındığını ifade ediyor. Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan anaokulu ve çocuklarla da yakından ilgilenen Uyar, burada da yılbaşı, kadınlar günü, anneler günü gibi özel günlerde düzenlediği programlarla, tutuklu ve mahkum kadınlara moral oluyor.
MUSTAFA HAKAN UYAR KİMDİR?
26 Ağustos 1968 yılında Kırıkkale’de doğan Mustafa Hakan Uyar, evli ve bir çocuk babasıdır. 1990 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Uyar, ayrıca 3 ön lisans ve 1 lisans diplomasına daha sahip. Kariyer hedefini, “Kapısında kimsenin beklemeyeceği, herkesin kendisini rahat ifade edebileceği bir çalışma ortamında, milletin ve Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıkan, bugüne kadar olduğu gibi Türk adaletine hizmet etmek” cümleleriyle tanımlayan Uyar’ın ayrıca“Gölge” isminde bir şiir kitabı,“Kürsüden Mutfağa” adlı bir yemek kitabı ve Adana F Tipi Cezaevlerinde bulunan mahkumların aile yapıları ve etkilerini kaleme aldığı bir araştırma kitabı bulunuyor. Adalet Dergisi’nde düzenli olarak makaleleri yayınlanan Uyar, aşçılık, spor ve kitap okumak gibi aktivelerini hiçbir zaman aksatmadığını ifade ediyor. Adalet Bakanlığı’ndan dört kez teşekkür belgesi alan Uyar, 2003 Yılında Strazbourg’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesini, Türkiye’yi temsilen ziyaret etmiştir. Meslek hayatına 1993 yılında Bolu Dörtdivan’da hâkim olarak başlayan Uyar, sırasıyla Malatya Darende, Zonguldak Devrek Savcılığı, Afyon Sandıklı Başsavcılığı, Adana Cezaevleri Savcılığı, Adana Denetimli Serbestlik Kurul Başkanlığı, Küçükçekmece Kaçakçılık, Mali Suçlar ve Bankacılık Savcılığı, Küçükçekmece Terör, Organize Suçlar, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Savcılığı yaptı. Uyar, halen Avrupa yakasında bulunan cezaevlerinden sorumlu Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevini sürdürüyor.

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız