ÇOCUK PARKLARINDA BÜYÜK TEHLİKELER VAR

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi CHP grubu üyesi Ümüt Yurdakul, mecliste yetkililere seslendi ve önlem alınmasını istedi: “Çocuk parklarında büyük tehlikeler var; çocuk oyun parklarının zeminlerinde kullanılan lastik malçların (geri dönüştürülmüş kauçuk) yapısında bulunan zararlı kimyasallar var. Plastikten yapılan oyuncaklara her temasta, çocuklara statik bir elektrik yüklemekte ve bu elektrik toprakla temas olmadığı için, çocuğun üzerinde kalmaktadır. Bu durum da çocuğun davranışlarının dengesizleşmesine neden olmaktadır. Çocuk parklarında tinerci, uyuşturucu bağımlısı ve art niyetli kişiler var. Bu olumsuzluklar için önlem alınsın.”
Bağcılar Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Ümit Yurdakul, “Çocuk Parklarının denetimi, bakımı ve oyun gruplarındaki tehlikeler” konulu yazılı soru önergesini, çektiği fotoğraflar ile birlikte meclise sundu. İBB Meclis Toplantısı’nda önergesini okuyarak parka giden ve oyun gruplarında oynayan çocuklarımız için yaşanan ve yaşanacak olan bazı tehlikelere ve olumsuzluklara dikkat çeken Yurdakul, önergesinde şunlara değindi:
“Çocukların gelişiminde oyun oynamanın ne kadar önemli olduğunu, oyun alanlarının hem geniş, hem de çocukların gelişimini destekleyecek özelliklerde olmasını hepimiz biliyoruz. Önümüz yaz olduğu için çocuklarımız yine oyun parklarına hücum edecek ve kendilerini bekleyen tehlikenin farkında olmaksızın kaydıraklarda kayarak, salıncaklarda sallanacaklardır. İstanbul’da oyun parklarında her yıl 50 – 60 bin civarında çocuk yaralanması meydana gelmektedir. Ayrıca plastikten yapılan oyuncaklar her temasta, çocuklara statik bir elektrik yüklemekte ve bu elektrik toprakla temas olmadığı için, çocuğun üzerinde kalmaktadır. Bu durum da çocuğun davranışlarının dengesizleşmesine neden olmakta ve parklarda ki yaralanmaların nedenlerinden birinin de bu olduğu ifade edilmektedir. Bu bağlamda sorularımız;
 1 – Çocuk oyun parkları hangi yasal düzenlemelere uygun olarak hazırlanmaktadır? Alanın büyüklüğü, oyun araçlarının çeşitliliği ve sayısı neye göre belirlenmektedir?
2 – Çocuk parklarının denetimi hangi sıklıkla ve nasıl yapılmaktadır? Kriterleri nelerdir?
3 – Parklarda ahşap, paslanmaz çelik yerine plastik materyallerin kullanılması çocukların sağlığını nasıl etkilemektedir? Bununla ilgili bilimsel bir çalışmanız var mıdır? Yoksa yapmayı düşünüyor musunuz?
4 – Yaz ayına girerken, uzun süredir kullanılmayan kırık plastik oyuncak ve kaydırakların, zincirleri paslanmış salıncakların bakımı veya değişimi yapılmış mıdır?
5 – İstanbul’da çoğu çocuk parkının trafiğin en yoğun olduğu noktalarda kapısız, korunaksız olması konusunda ne yapmayı düşünüyorsunuz?
6 – Bazı çocuk parklarının içinde yer alan kafeler, masa ve sandalyeleri ile etrafa iyice yayılmakta ve çocukların oyun alanını daraltmaktadır. Bu yanlış uygulamaları düzeltmeyi düşünüyor musunuz?
7 – Çocuk oyun parklarının zeminlerinde kullanılan lastik malçların (geri dönüştürülmüş kauçuk) yapısında bulunan zararlı kimyasallar ile ilgili herhangi bir araştırmanız var mıdır? Yoksa düşünüyor musunuz?
8 – Çocukların kayarak ayak bastığı alanın, çocukların üzerindeki statik elektriği alması için zeminin nasıl olması yönünde bir çalışmanız var mı?
9 – Endüstriyel tasarımcıların, sayısının bu kadar arttığı bir dönemde klasik parklar yerine çocuk pedagojisine uygun, yaratıcılık gücünü teşvik edecek yeni parklar yapmayı düşünüyor musunuz?
10 – Çocuk parklarını, tinerci, uyuşturucu bağımlısı ve art niyetli kişilerden korumak için ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?
Saygılarımızla.”