Turizmin Kalite Belgesi Mavi Bayraklar Arttı
 ATAKÖY MARİNA'DA MAVİ BAYRAK TÖRENİ

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Ülkemizde, TÜRÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı) tarafından organize edilen Mavi Bayrak Töreni'nde, yaptıkları çevre eğitim etkinlikleri nedeniyle Didim Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Güral Premier Hotels and Resorts, D-Resort Grand Azur, La Blanche Resort, D-Marin Göcek ile Bodrum Milta Marina'ya da ödül verildi.
2017 yılında ülkemizde otel, marina ve yatlarda dalgalanacak Mavi Bayraklı tesisler, Ataköy Marina'nın ev sahipliğinde mavi bayraklarını aldılar. TÜRÇEV tarafından organize edilen törende tüm Mavi Bayrak alan tesisler adına göndere Mavi Bayrak çekildi.
Törene eski Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, eski Vali ve Anayasa Mahkemesi eski üyesi Lütfi Fikret Tuncel, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Deniz ve Kıyı Yönetimi Dairesi Başkanı Murat Turan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED, İzin ve Denetim Dairesi Başkanı İbrahim Özdemir, Bakırköy Kaymakamı Adem Öztürk, TÜROB Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Faik Öztunç, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Yardımcısı Yusuf Batur katıldı.
Mavi Bayrak Programı’nın uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) koordinasyonunda, Dünyada 46 ülkede uygulandığını belirten TÜRÇEV başkanı Rıza Tevfik Epikmen; ''Turizmin kalite belgesi olan mavi bayraklı tesisler bu yıl da arttı. Vakıf olarak hedefimiz sürekli ileri gitmek.'' diyerek şunları söyledi; ''Mavi Bayrak ödülüne sahip olan plajın, deniz suyunun temizliği, plaj işletmecilerinin çevreye olan duyarlılığı, plajı kullananların güvenliği, plaja ilişkin donanımın eksiksiz olduğu, belgelenmiş ve garanti altına alınmıştır. Daha da önemlisi, bu garanti uluslararası alanda da onaylanmaktadır. Bu nedenle tatil programı yapan yerli ve yabancı turistler, öncelikle Mavi Bayrak ödüllü plajı olan tesisleri tercih etmektedirler. Bunun için Türkiye, Mavi Bayrak ile uluslararası turizm pazarında önemli bir avantaja sahip olmaktadır.''  
Törene ev sahipliği yapan Ataköy Marina ve Yat İşletmeleri Genel Müdürü Süheyl Demirtaş 'Ataköy Marina’nın 22 yıldır Mavi Bayrak Ödülü’ne hak kazandığını ve bununla gurur duyduklarını belirtti. Marinaların ülkemize önemli bir döviz kaynağı olduğunu belirten Demirtaş, törene katılan konuklara teşekkür etti.
2016 yılında ülkemizde 444 plaj, 21 marina ve 12 yatta Mavi Bayrak dalgalanırken, bu sayı 2017 yılında 454 plaj, 22 marina ve 13 yata ulaştı.  2017 yılında plaj bazında ülkemiz 578 plajı bulunan İspanya ve 486 plajı bulunan Yunanistan’dan sonra 3. sırada yer almaktadır.

Resmi büyütmek için tıklayınız