MAHALLENİZDE NE DEĞİŞTİ?

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Bakırköy, kimilerine göre İstanbul’un en güzel ilçelerinden birisi, kimilerine göre ise İstanbul’da diğer ilçelere göre gelişim göstermeyen yerlerden birisi. AVM’lerin hızla arttığı, lüks kafe ve restoranların çoğaldığı Bakırköy, kimilerine göre bir yaşam merkezi, kimilerine göre ise özellikle trafik sorunu yüzünden yaşamın gittikçe zorlaştığı bir ilçe. Bir önceki yazı dizimiz olan ‘Mahallenizde Ne Var, Ne Yok?’ köşemizde Bakırköy’ün mahallelerini dolaşarak, mahallelilerin dile getirdiği sorunlarını paylaşmıştık. Şimdi ise, bir yılı aşkın süre sonrasında nelerin değiştiğini, sorunların giderilip, giderilmediğini sormak üzere Bakırköy’ün en eski yerleşim alanlarından, Zeytinlik Mahallesi’ni ziyaret ettik.
Yaklaşık 6 bin nüfusu bulunan Zeytinlik Mahallesi’nde, Mahalle Muhtarı Emel Çelik ve mahallelilerden Tülin Çelik ve Vedat Ayık, mahallede gerçekleşen değişimleri aktardılar. Bir önce gerçekleştirdiğimiz röportajımızda mahallelilerin en sık söz ettiği sorunlar, kentsel dönüşüm, otopark ve Zeytinlik Halk Pazarı’nın oluşturduğu sıkıntılardı.
KENTSEL DÖNÜŞÜM HALA BÜYÜK BİR SORUN
Bina stokunun önemli bir kısmının otuz yaşın üzerinde olduğu Zeytinlik Mahallesi’nde kentsel dönüşüm hala büyük bir sorun teşkil ediyor. Muhtar Çelik, kentsel dönüşümün ada bazında gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Görüyorsunuz ki bütün sokaklarımız inşaat doldu. Üç katlı olan apartman sakinleri rahatlıkla binalarını beş kata çıkararak yeniletiyor. Fakat beş katlı binaların yenilenmesi mümkün değil; üzerine müteahhitlere oldukça yüksek meblağlar vermek gerekiyor. İki kat artışı verilse, hepimiz için çok daha iyi olacak. Şu an böyle apartmanlar tek tek yenileniyor ama yarın öbür gün ada bazında bir dönüşüme gidilse bu yeni apartmanlar tekrar mı yıkılıp yapılacak? Hem emek, hem maddiyat sarfiyatıdır bu. Mahallemizin sokakları dar ve araçlar da park edince iyice daralıyor. İtfaiye, ambulans gibi acil durum vasıtalarının sokaklara girmesi oldukça güç oluyor. Kentsel dönüşümün ada bazında planlanarak hayata geçirilmesi gerekiyor.” diye konuştu. Mahallelilerden Vedat Ayık ise, “Kentsel dönüşüm için 2 kat artışı artık verilsin; bu sorun çözülsün istiyoruz. Başka semtlere gidiyorum, her yer gelişti, güzelleşti. Bizim burada hep aynı, hiçbir değişim olmadı. Hala sokaklarımız, trafiğimiz sıkıntılı. Artık bunların çözülmesi gerekiyor. Bakırköy’e bir el atılması gerekiyor. Bir de trenimiz artık gelsin istiyoruz; bunun Bakırköy’e çok önemli bir hareket kazandıracağını düşünüyorum.” diyerek görüşlerini dile getirdi.
İNŞAATLAR YÜZÜNDEN SOKAKLAR KİLİTLENMİŞ DURUMDA
Mahallelilerden Tülin Çelik, sokak aralarındaki inşaatların trafik akışını olumsuz etkilediğini dile getirerek, şunları söyledi: “İnşaatlar yapılırken, inşaat araçları geliyor, bir gün boyunca yolu kapatıyorlar. Öyle olmasa kum, demir gibi inşaat malzemeleriyle yollar kapanıyor. Bu yüzden trafik çok aksıyor. Bunların iş saatleri dışında yapılıyor olması gerekir. Bununla ilgili şikayette bulunuyoruz, gelip ceza kesiyorlar. Daha sonra aynı şey devam ediyor; yetmiyor gibi bir de “Ben cezamı ödedim, devam ediyorum” şeklinde tepkileriyle karşılaşıyoruz.”
BİR TOPLANMA ALANI YOK
Geçtiğimiz ay gerçekleşen deprem, beklenen Marmara depremini tekrar gündeme getirdi. Zeytinlik Mahallesi’nin bir toplanma alanı bulunmuyor. Muhtar Çelik konuyla ilgili olarak, “Daha evvelki depremde bizim toplanma yerimiz Capacity AVM’nin bulunduğu yerdi. Şimdi nereye gideceğimizi bilmiyoruz. Sahil desek, sahil zaten doldurma. Deniz kendinden alınanı geri alır. Denizin yanında nasıl toplanılır bilmiyorum; orası çok sağlıklı bir toplanma alanı değil.” diye konuştu. Mahalledeki deprem öncesi tedbirleri de değerlendiren Çelik, şunları söyledi: “Deprem hazırlıkları için bir heyetimiz vardı, çok faal çalışıyorduk ama biliyorsunuz bizim halkımız bu tip şeyleri olaylar sıcakken sahiplenir. Daha sonra unutulur gider. Dosyalarımız, acil durum planlarımız mevcut ama şu an sürdürdüğümüz aktif bir faaliyetimiz yok. Mahallelilerimizle birlikte yeniden böyle bir hazırlık içerisine girmek istiyoruz; süreç içerisinde bunun için çabalayacağız.”
ALTYAPIYLA İLGİLİ HİÇBİR SORUNUMUZ KALMADI
Muhtar Çelik, mahallede artık altyapıyla ilgili bir sıkıntı yaşanmadığını ifade etti. Bu sene özellikle İSKİ’nin çalışmalarının ivme kazandığını ifade eden Çelik, “Artık kurulan bir WhatsApp hattından İSKİ’ye şikayetimizi yapıyoruz ve çabucak çözülüyor. Ayrıca, belediyemizin Temizlik İşleri’ne de çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten çok güzel çalışıyorlar, temizlikle ilgili hiçbir sorunumuz kalmadı. Fakat kaldırımlarımızın bir elden geçmesi gerekiyor. Sokaklarımız dar olduğu ve pek çok inşaat olduğu için, kaldırımdan geçen inşaat arabaları yolları bozuyor. Halbuki iki yıl evvel bizim bütün kaldırımlarımız yapılmıştı ama bu sebepten yeniden bozuldu.” diye konuştu.
YEŞİL ALAN SIKINTISI VAR
Mahallede yeşil alan sıkıntısının bulunduğunu ifade eden Muhtar Çelik, “Zeytinlik Mahallesi, yüz ölçümü bakımından küçük bir mahalle ve ticari hayatın yoğun olduğu bir bölge. Fakat bir yeşil alanımız yok. Mahallemiz dahilinde bir küçük bir parkımız var Yakut Sokak’ın sonunda. Aslında başka parklarımız, yeşil alanlarımız olsa çok güzel olurdu ama bunları yapacak arsa, yer mahallemizde mevcut değil. Bu yüzden çocukların oyun yerleri ancak AVM’lerin içine sıkışmış durumda.” diye konuştu.
ZEYTİNLİK HALK PAZARININ YENİLENMESİ GEREKİYOR
Zeytinlik Halk Pazarı’nın kaldırılarak, yerine Tarık Akan Kültür Merkezi yapılacak olmasını değerlendiren esnaf temsilcisi Vedat Ayık, bu projenin aslında geç kalınmış bir proje olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: “Kadıköy ve Beşiktaş’ın da çarşıları bitik durumdaydı ama belediyelerin desteğiyle yeniden canlandılar. Burada da aynı şeyi bekliyoruz.  Zeytinlik Halk Pazarı burada önemli bir konu teşkil ediyor. Ben de buranın esnaf temsilcisi olarak Belediye Başkanı’mızla bir görüşme gerçekleştirdim. Sökülüp yapılma durumu var, güzel bir proje bu. Biz esnaf olarak da olumlu bakıyoruz. Zaten ön koşullarımızda neredeyse anlaştık. Yapılırsa esnafımız için de taze bir kan olur, hareket olur. Buralar artık eskidi, yenilenmesi güzel olacaktır. Buranın altının da üç katlı bir otopark olacağı söyleniyor. Bu trafiği de önemli ölçüde etkileyecektir.” Mahallelilerin halk pazarının kaldırılmasına karşı tepkilerini sorduğumuz Muhtar Çelik ise, şunları söyledi: “Buradaki restoranlardan, yakınında oturmayan mahallelilerimiz memnun; gelip balıklarını alıyorlar ya da oturup yiyorlar. Fakat yakınında oturan mahallelilerimiz buranın kokusundan rahatsız olduklarını dile getiriyorlar. Yarın öbür gün buradaki balıkçılar kalkıp da inşaata dönünce, oluşacak pislik de etrafı çok rahatsız edecek. Ateş Bey’in, Ahmet Bey’in zamanından beri bu halk pazarının buradan kaldırılacağına dair söylentiler vardı, hala devam ediyor. Bekleyip göreceğiz.”
OTOPARK SORUNUNA DEĞNEKÇİLER EKLENDİ
Zeytinlik Mahallesi’nde önemli bir otopark problemi olduğuna dikkat çeken mahalleli Tülin Çelik, “Zeytinlik’te iş yeri çok olduğu için akşam saat 9 – 10’a kadar bir tane bisiklet koyacak yer bulmak mümkün değil. Burada bir otoparka ihtiyacımız var. Ayrıca mahallelilerimiz genelde değnekçilerden şikayetçi oluyorlar. Bu konuda muhtarımızın da kaymakamlığa defalarca kez dilekçe yazıp, başvuruda bulunduğunu biliyoruz. Fakat şikayet sonrasında geliyorlar, bu kişileri topluyorlar, daha sonra yine aynı kişiler geri dönüyor, aynı sorun devam ediyor.” diye konuştu. Muhtar Çelik de, yapılması planlanan Tarık Akan Kültür Merkezi’nin altının otopark olarak değerlendirilmesinin bu sorunu önemli ölçüde azaltacağını ifade etti.

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız