ZEYTİNLİK HALK PAZARI İÇİN
29 YILLIĞINA YETKİ DEVREDİLDİ

Resmi büyütmek için tıklayınız

Bakırköy Belediye Meclisi’nin Haziran ayı olağan meclis toplantılarının ikinci oturumunda, temsili temel atma töreni gerçekleştirilen Tarık Akan Kültür Merkezi’nin yapılacağı Zeytinlik Halk Pazarı alanı için Bakırköy Belediye Başkanı ve encümene 29 yıl yetki verildi.
Hararetli tartışmalara sahne olan meclis görüşmelerinde, Zeytinlik Halk Pazarı alanı için Belediye Başkanı ve encümene yetki verilmesini öngören madde görüşülürken AKP grubu üyeleri, yetki devrine tepki gösterdi. Daha önce de Osmaniye Mahallesi’nde bulunan ve metro inşaatının sürdüğü arsanın satışıyla ilgili Belediye Başkanı’na süresiz yetki devrine evet oyu veren AKP grubu üyelerinden Servet Toraman, bu kez yetki devrinin doğru olmadığını savunarak, “Vicdanınız varsa verin.” dedi. Toraman, “Biz kamu yararına yetki verirken bizi eleştirdiniz. Peki şimdi bu yetkiyi nasıl vereceksiniz?” diye sordu. Zeytinlik Halk Pazarı alanının ihale öncesi ve sonrası dahil olmak üzere tüm yetkilerinin başkan ve encümende olacağını söyleyen bir diğer AKP Grubu üyesi Fatma Elmasgül Torun, “İşletiminde, para alışverişinde, satmasında, tahsis edilmesinde ve her türlü akçeli işlerinde yetki encümende ve başkanda olacak. Böyle bir yetki için mahkemeye gidilir. Böyle bir yetki olmaz.” diye konuştu. Bakırköy Belediye yönetiminin güvenilir olmadığını iddia eden Fatma Elmasgül Torun, kendisine tepki gösteren bazı CHP'li meclis üyelerine cevap vererek, “Haddinizi aşmayın. Güvenilir değil demek ayıp mı? Siz onaylanmış faaliyet raporunu değiştirip, tekrar onaylayan bir meclissiniz. Belediyecilik tarihinde bir ilksiniz.” dedi. Meclis Başkanvekili Mahir Çelik ise, “Kayyum atar kurtulursunuz.” Sözleriyle Torun’a karşılık verdi. Yapılan oylama sonucunda, Bakırköy Belediye Başkanı ve encümene 29 yıllığına yetki devredilmesi oy çokluğu ile kabul edildi.
Temsili temel atma töreninde Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun projelerin 2 yıl içerisinde tamamlanacağını ifade etmesine karşın, aynı proje için 29 yıllığına yetkinin devredilmesi, Bakırköylüler’in aklında soru işaretleri oluşturdu.