HAK, HUKUK İÇİN YOLLARA DÜŞENLER; ATATÜRK’Ü DİLİNDEN DÜŞÜRMEYENLER... SAMİMİYSENİZ SORULARIMIZI YANITLAYIN

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Adaleti savunanlar ve Atatürk’ü dilinden düşürmeyenlerin aşağıdaki sorularımızı cevaplandırmaları gerekmiyor mu?

Ataköy 9-10 Kısım’da Yunus Emre Kültür Merkezi’nin yanında, yıllar önce hektara 200 kişi olarak planlara geçirilen düşük yoğunluklu hizmet alanı olarak ayrılan 2058 m² arsa Emlak Bankası’nın kapanması sonucu TOKİ’ye devredildi. Ahmet Bahadırlı’nın belediye başkanlığı döneminde bu arsa Ataköylüler’in toplanma alanı olarak belirlendi ve buraya Atatürk heykeli ve Atatürk’ün Selanik’teki doğduğu evin birebir aynısı yapıldı. Özellikle milli bayramlarda burada törenler düzenleniyordu.
TOKİ burasını ihaleye çıkardı. Öyle bir ihale ki, adeta ihaleyi alan önceden belirlenmişti. İhale günü ihaleye tek katılan Kızılay Bakırköy şubesi oldu. Bakırköy Belediyesi de ihaleye katılmak istedi. Ancak Bakırköy Belediyesi ihaleye sokulmadı, ihale Kızılay Bakırköy şubesinde kaldı.
Dünyanın hiçbir yerinde tarihi eserlerin yanına inşaat yapılmaz. Tam tersi tarihi eserin yanında bina varsa, oradan kaldırma yolları aranır. Bununla ilgili yüzlerce örnek var.
Ateş Ünal Erzen başkanlığındaki Bakırköy Belediyesi ihalenin iptali için dava açtı. Bu arada Bakırköy Kızılay yetkililerine, yine Ataköy 9-10 Kısım’da Eski Dostlar Parkı ile Ataköylüler evi arasında bulunan Bakırköy Belediyesine ait araziden, bu araziyle ilgili trampa önerildi. Ancak, Kızılay’ın Bakırköy yöneticileri bunu kabul etmediler.

ARSALARININ İÇİNDE OLMAK ZORUNDALAR. AMA NERESİNDE?
Şimdi gelelim sorularımıza;
1- Bakırköy Belediyesi’nin burayla ilgili açtığı dava devam ediyor. Belediyenin açtığı “Gerçekleştirilen satışın iptali istemiyle idari mahkemesi nezdinde açılan dava” reddedildi. Ancak Bakırköy Belediyesi bu karara karşı Danıştay nezdinde temyiz kanun yoluna girildi. Temyiz sonucu henüz gelmedi. Yani dava sonuçlanmadı.
Devlette mütekabiliyet (devamlılık) sistemi vardır. Dava sonuçlanmadan Bakırköy Belediyesi buraya nasıl inşaat ruhsatı verdi?
Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nu kimler yanılttı? Aracı olan kimler?
2- Kızılay buraya önce huzur evi, sonra fizik tedavi merkezi, sonra kız öğrenci yurdu ve şimdi de hastane yapacakmış. Çekme mesafeleri de çıktıktan sonra kalan arsaya bu söylediklerinin hiçbirinin yapılması mevcut yasalara göre mümkün değil. Kaldı ki Büyükşehirden geçen 1/5000’lik ve Bakırköy Belediyesi’nin onayladığı 1/1000’lik plan notlarında (3E) aynen şöyle diyor: yapılacak projelendirmede taşınmaz üzerinde bulunan Selanik ev ve Atatürk heykeline arsa içinde projesine uygun şekilde yer verilcektir.
Dolayısıyla hem Atatürk heykeli hem de Selanik’teki evi tüm ısrarlarımıza rağmen arsa içinde nereye konacağı belirtilmemektedir. Bugüne kadar sorularımıza belediye sorumlularından hiçbirisi cevap vermemektedir. Veya nedense verememektedir. Şeffaf Belediyecilik anlayışı bu mudur?

3- Kızılay Bakırköy yöneticileri inşaata başlamadan önce arsaları dışında kamuya ait çok geniş bir alanı özellikte semt sakinlerinin otopark olarak kullandıkları alanı da tahta perdelerle çevirdiler. Kimden izin aldılar, yetkililer neden bu işgale göz yumdular. Yayınlarımız üzerine çaresiz kalan sorumlular Kızılay Bakırköy yetkililerinin işgal ettikleri kamuya ait yerler ile ilgili 07.07 2017 tarhinde geriye dönük bir yıl için 33.000.00 TL ecrimisil tahakkuk ettirdiler. Şimdi soruyoruz neden bu ecrimisili, işgalin başladığı tarihte tahakkuk ettirmediniz?
Geçen sayımızda detaylı olarak bu konuyla ilgili sivil toplum kuruluşları ve Ateş Ünal Erzen’in görüşlerini yayınlamıştık. Şimdi gazetemize ulaşan bu konuyla ilgili yüzlerce Bakırköylü adına
Sayın Bülent Kerimoğlu’na soruyoruz;
Atatürk heykeli ve Selanik’teki evi beş binlik ve binlik onanan planlara göre Bakırköy Kızılay’a ait 2058 m² arsanın içinde yer alması gerekiyor. Atatürk heykeli ve aynı büyüklükteki Selanik Evi bu arsanın neresinde olacak?

Resmi büyütmek için tıklayınız