BAKIRKÖY BELEDİYESİ YENİ BAŞKAN YARDIMCILARI

Resmi büyütmek için tıklayınız
 

Mustafa HARPUTLUOĞLU

“Sosyal Projeler İnsanın
Yaşam Düzeyini Yükseltir”
Geçtiğimiz aylarda Bakırköy Belediyesi Başkan Yardımcılığı’na atanan Mustafa Harputluoğlu, yaptıklarını ve yapılması gerekenleri gazetemize anlattı.

Sayın Mustafa Harputluoğlu, kısa süreli başkan yardımcılığı görevi yapmanın avantaj ya da dezavantajları var mı?
Avantaj ya da dezavantaj söz konusu olamaz. Önemli olan hizmetlerin aksamamasıdır. Belediye meclisinin almış olduğu bir ilke kararı doğrultusunda benden önce görev yapan ve benden sonrada görev yapacak olan arkadaşlarımız var. Bizim kısıtlı olan görev süremiz içerisinde ben ve arkadaşlarım elimizden geldiğince Bakırköy halkına hizmet vermeye çalıştık. Bir başka deyişle bu bir bayrak yarışı. Kısa aralıklarla da olsa belediye hizmetlerimizde hiçbir aksaklık ve eksiklik şimdiye dek yaşanmadığı gibi bundan sonra da yaşanmayacaktır. Belediyemiz faaliyetleri arasında yer alan görevlerin yapılması önemlidir. Bu hizmeti ben ya da bir başka arkadaşımın yapmış olmasının önemi yok. Asıl olan Bakırköy halkının memnuniyetidir. Bizler de bunu yapıyoruz.
Halkın memnuniyeti için ne tür çalışmalara ağırlık verilmeli?
Belediyecilik hizmeti yalnızca fen işleri, imar, park bahçe ve temizlik işleri demek değildir. Yerel yönetimlerde siyasilerin söylemlerinden çok, sosyal belediyecilik anlamında bölge halkının talep ve isteklerini görmek lazım. Bunların öncelik sıralamasını yapmak lazım. Gerektiğinde çok fonksiyonel sosyal projeler hayata geçirilmeli. Bunları yaparken de siyasi farklılık gözetmemeliyiz. Üzülerek söylemeliyim ki Bakırköy’e birçok siyasi müdahaleler yapılmıştır. Bu müdahaleler birçok projemizin de önünü tıkamıştır. Örneklemek gerekirse bunların ilk sırasını TOKİ alır. SGK kurumunun ya da doğum evinin Bakırköy’den taşınmış olmasından Bakırköylüler oldukça etkilenmişlerdir. Bunlara hipodrom ve havaalanını da ekleyebiliriz. Unutmamalı ki Bakırköy halkının yaş ortalaması oldukça yüksek ve emeklisi bol olan bir ilçe. Bu insanların yaşam standartlarını düşürmemek için gerekli çalışmalar yapılmalı. Dolayısıyla siyasilerin Bakırköy Belediyesi gelirlerine engel koyması bazı projelerin hayata geçirilmesinde de gecikmelere neden olmakta. TOKİ ve Kültür Bakanlığı aracılığı ile Bakırköy halkının birçok sosyal donatı alanları kullanılamaz hal almıştır. Sahillerin durumu ortada. Bu alanların imara açılmasına engel olabilmek adına Bakırköy halkı gerekli desteği verememiştir. Küçük gruplarla bir takım eylemler yapılmış olsa da yeterli değildir. Bu gibi durumlarda siyasi kimlik ya da etnik köken farkı gözetmeksizin birlik olmalı. Birileri sizin yaşam alanınıza müdahale ediyorsa, gerekli tepkiler gösterilmeli yasalar çerçevesinde eylemler yapılmalı. Kendilerine zarar verecek olan tüm projelere karşı koymalıdır. Böyle olması durumunda da biz belediye olarak Bakırköy halkının yaşam düzeyini daha yukarılara çıkarırız.
Bakırköylüler’in yaşam standartlarını artırmak için ne tür çalışmalar yapılmalı?
Sosyal belediyecilik hizmetlerinin aksaksız ve düzeyli bir şekilde yürütülebilmesi için ilgi alanında ki tüm konular tek çatı altında toplanmalıdır. Çok başlılık hizmet aksamalarına neden olur. Halkın kültürel beklentileri, ya da çocuklarının kreş hizmetleri, özel günlerde halk için düzenlenen kutlama ve tarihi gezileri buna benzer sosyal faaliyetler tek elden yürütülmeli. Bakırköy Belediyesi olarak yüzlerce insana sosyal yardımlarda bulunuyoruz. İlk ve orta öğrenimde ki öğrencilerimize burs desteği veriyoruz. Müdürlüğümüze müracaat eden ihtiyaç sahiplerine giyecek yardımında bulunuyoruz. Cenazesi olan evlere veya cenazesini İstanbul dışına nakletmek isteyen vatandaşlarımıza gerekli desteği verip kolaylık sağlıyoruz. Türkiye’nin ilk bütçeli belediye tiyatrosuna sahibiz. Burada insanların farklı oyunlar izlemesinin yanında, genç yeteneklerimizin geleceğine yönelik çalışmalar da yapıyoruz. Geçmişe baktığımız da Bakırköy ilçesi bir anlamda sanatçı ilçesi gibi görünür. Tarık Akan’dan tutunda Cem Karaca, Münir Özkul, Neşe Karaböcek, Rutkay Aziz gibi önemli isimler de Bakırköy’den yetişmişlerdir. Kısaca özetlemek gerekirse, genç, yaşlı ayırmaksızın ne kadar çok insanımızı sosyal projelere katabilirsek, halkımızın yaşam düzeyini de o denli üst düzeylere çıkarmış oluruz. Projelerin hayata geçirilmesi aşamasında halkın da görüşleri alınmalı. Katılımcı sosyal belediyecilik anlamında daha verimli çalışmalar için halkın katılımını önemsiyorum. Unutmamalı ki sosyal projeler insan yaşam kalitesini üst seviyelere taşır.
Resmi büyütmek için tıklayınız “Tüm Çabalarımız Daha Yaşanılır Bakırköy İçin”
Muzaffer ŞAHİN
Bakırköy Belediyesi Temizlik İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Muzaffer Şahin çalışmalarını gazetemize anlattı.

Sayın Şahin, kısa bir süre önce temizlik işlerinden sorumlu başkan yardımcılığı görevine atandınız. Göreve geldiğiniz günden itibaren ne tür çalışmalar yaptınız?
Göreve geldiğimin ikinci gününde Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde görev yapan sorumluluk almış tüm arkadaşlarla bir toplantı yaptım. Öncelikle kendi aralarında sorun olup almadığını sordum. Ekip çalışmasında bunun ne denli önemli olduğunu çok iyi biliyorum. Kendi arasında sorunları olan bir ekibin halka kaliteli hizmet vermesi zordur. Ekibimle yaptığım toplantının akabinde mahalle muhtarlarımızla kahvaltılı toplantıda bir araya geldik. Kendilerinden mahallelerinde temizlik işleri anlamında sorunları olup olmadığını, birlikte neler yapabileceğimizi, temizlik işleriyle ilgili mahalleleri adına ne tür taleplerinin olduğunu öğrendim. Muhtarlarımız arasındaki genel kanı temizlik işlerinden memnun oldukları yönündeydi.
Gerekli birliktelik ve koordinasyonun sağlanmasının ardından ekiple birlikte çalışmalarımıza başladık. Rutin çalışmalarımızı aralıksız ve aksaksız bir şekilde yürütürken tüm İstanbul’u kapsayan doğal afetin de üstesinden kolaylıkla geldik. Afet süresince Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile birlikte ortak çalışmalar yaptık. Kendi tespit ettiğimiz olumsuzlukların yanında vatandaşlardan gelen taleplere de sosyal belediyecilik anlayışıyla anında müdahale ederek gereken önlemlerimizi aldık.
Bakırköy’de temizlik işleriyle ilgili ne tür sorunlarınız var?
Bakırköy Belediyesi olarak temizlik işlerinde üstesinden gelemediğimiz bir sorun yok. Vatandaşların sıklıkla şikayetçi oldukları özellikle sahil şeridi, Yeşilyurt ve Yeşilköy mahallelerinin kıyı kesimlerinin çok iyi temizlenmediği yönünde. Ancak vatandaşlar bu bölgelerin İBB sorumluluğunda olduğunu bilmedikleri için şikayetlerini bizlere iletiyorlar. Söz konusu bölgeleri Bakırköy Belediyesi sorumluğuna almak için İBB’ye müracaat ettik ne yazık ki olumlu bir sonuç alamadık. Buralar Bakırköy Belediyesi’ne devredilmiş olsaydı bu tür çirkinlikler yaşanmaz vatandaşın da şikayetleri olmazdı.       
Geleceğe yönelik hayata geçirmeyi planladığınız projeleriniz var mı?
Elbette var. Yakın bir zamanda çöp konteynırlarını daha modern bir halde halkımızın kullanımına sunacağız. Farklı renklerde çöp ve katı atıklarının ayrı ayrı toplanmasını ve geri dönüşüme kazandırılmasını sağlayacağız. Bu durum temizliğin yanında estetik ve görüntü olarak da ilçemize hoş bir görüntü kazandıracaktır.
Bunların dışında söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Bakırköylüler’in temizlik anlamında hiçbir sıkıntı yaşamalarını istemiyorum. Mahalle ve sokaklarında yaşanabilecek tüm olumsuz ve çirkin görüntülerde direkt olarak müdürlüğümüzü arayabilirler. Tüm çabalarımız daha temiz, daha sağlıklı yaşanılır bir Bakırköy içindir.

Resmi büyütmek için tıklayınız  “Muhtarlarımızla Uyum İçinde Çalışıyoruz”
Selim MALGAZ
Bakırköy Belediyesi Başkan Yardımcılığı’na atanan Selim Malgaz, görevi süresinde neler yapacaklarını anlattı.
Belediye meclisinden alınan karar gereği dönüşümlü olarak 6 aylık başkan yardımcılığı görevime başladım. Ben de çok eski bir Bakırköylüyüm, hem ilçemizin sorunlarını biliyorum hem de muhtarlarımızın büyük bir bölümüyle siyasete girmeden meclis üyesi seçilmeden öncesinden de tanışıyorum.
Bu benim için de bir avantaj. Göreve geldikten kısa bir süre sonra tüm muhtarlarımızı ziyaret ettim. Sorunlarını dinledim. Belediye olarak yıllardır muhtarlarımıza gereken yardımları yapıyoruz. Bunlarda bir aksama olmadan devam edecektir. Görevim süresince muhtarlarımızla uyum içinde çalışarak ilçemizi daha yaşanılır hale getirme çabasında olacağız. Önümüzdeki günlerde muhtarlarımızla birlikte birtakım sosyal etkinlikler çerçevesinde bir araya geleceğiz. Birlik ve beraberlik olduğu süre içerisinde ilçemizdeki sorunları giderememek gibi bir sıkıntımız olmaz. Hep birlikte daha iyi yaşanılır Bakırköy için ele ele vermeliyiz.