TARİHE SAYGISIZLIK
RESNELİLER HARABEYE DÖNDÜ
RESNELİLER KÖŞKÜ YOK OLMAK ÜZERE

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Tarihi çok eskilere dayanan ve halen ayakta kalabilmeyi başarmış olan Resneliler Köşkü akıbetini hala koruyor.
Daha önce de defalarca gazetemizde yer verdiğimiz Resneliler Köşkü’nün kurtarılabilmesi için Bakırköy Belediyesi, 20.10.2011 tarihli Belediye Meclisi Oturumunda 2012 yılı mali bütçesine 10 milyon TL ayırmıştı. O tarihte, Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen ile yaptığımız söyleşide, “Resneliler Köşkü’nün kamulaştırılması için bütçeden bir pay ayrıldı. “Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?” sorumuza; Erzen: “Resneliler köşkü ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Biz hazırız. Başka yerlerde kamulaştırma çıkmış. Burada niye çıkmasın. Eğer kimse partizanlık yapmazsa çıkar.” demişti. Aradan yıllar geçti. Resneliler köşkü nerede ise yıkıldı yıkılacak. Hemen hergün onlarca yetkili Resneliler Köşkü’nün önünden geçip köşkü görüyor ama kimsenin kılı kıpırdamıyor.
Ateş Ünal ERZEN’e konuyla alakalı sorumuzu yönelttik;
Sayın Erzen, her şeyde olduğu gibi maalesef tarihe ve tarihi eserlerimize saygı kalmadı. Bildiğiniz gibi İncirli Caddesi’nde Resneliler Köşkü vardı. Çok güzel bir tarihi eser. Yıllardır bakımsızlıktan neredeyse yanacak veya yıkılacak. Yanlış hatırlamıyorsam Belediye başkanlığınız döneminde belediye meclisinden bir karar çıkardınız. O gün ki şartlarda köşkün ıslahı için 1 milyon lira gibi bir bütçe ayırdınız. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Meclisten karar çıktığını biliyorum. Şu an söylediğiniz miktarı net hatırlamıyorum. Köşkün değerine göre o miktarda olabilir. Ancak Resneliler Köşkü Bakırköy’ün en güzel eski eserlerinden bir tanesi. Arazisi ve çok güzel bir bahçesi var. Büyük olasılıkla orayı yıkıp oraya inşaat yapmak istenebilir. Biz bunu daha önce köşkün mirasçısı İsmail Resne ile de görüşmüştük. Belediye olarak almayı talep ettik. Burası Türkiye; bütün planlar değişebilir, orada kalır, yenilenir veya başka şeyler yapılabilir. Bir yasa veya kararname vardı hatırladığım kadarıyla. Vilayet belediyelere bu durumda yardım ediyordu. Yüzde kırk ile altmış arası bir rakamdı. Bunu bildiğimiz için de vilayete başvurduk. O zaman sonuç alamadık. Amacım orada müze gibi güzel bir alan yaratmaktı. Tabi önce orayı yenilemek aslına uygun halde.  Sizin de dediğiniz gibi yıkılmak üzere. Şu anda hangi aşamada veya yeni belediye takip ediyor mu bir bilgim yok. Bunların hepsini; zamanında belediye başkanına devrederken anlatmıştım.

Köklü bir tarihi olan Resneliler Köşkü, Hürriyet kahramanı Resneli Niyazi Bey’in köşkü olarak bilinir. Fakat köşk Resneli Niyazi Bey’in kardeşi İhsan Resne’ye aittir. 1909 yılında 31 Mart Olayının patlak vermesiyle Hürriyet kahramanı Resneli Niyazi Bey, İstanbul’a geçmeden önce Makriköy (Bakırköy)’e gelip İncirli Bağlarında kamp kurmuş, bugün İncirli Caddesi üzerinde hala var olan, kardeşi İhsan Bey’in evinde kalmış ve kardeşine iki armağan sunmuştur.

Ve sonuç; Tüm yetkili ve sorumluların gözleri önünde Resneliler Köşkü de ortadan kalkacak, yok olup gidecek. Biz yine de görevimizi yapıyor, kamu adına yetkililere sesleniyoruz: “Tarihimize sahip çıkın. Resneliler Köşkü’nün yok olmasını engelleyin…”