CIOFF Türkiye 2016 Oskarları Sahiplerini Buldu

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde CIOFF (Dünya Festivaller Birliği) Türkiye temsilciğinin düzenlediği 2. Hizmet ve Başarı ödülleri dağıtım töreni yapıldı.
Organizasyon Komitesi tarafından program moderatör ve sunucusu olarak görevlendirilen Göksenin İleri, yaptığı açılış konuşmasında “Doğa, barış, kardeşlik, sevgi ve saygının ortamı olan halk oyunları faaliyeti aslında birçok ihtiyacımızın olduğu bir dönemde bizi ülkemizde ve dünya ülkelerinde tanıtan bir uğraştır. Onun için diyorum ki halk oyunlarına hizmet ibadettir. Bu akşam burada 150 ülkede faaliyetlerini sürdüren CIOFF (Dünya Festivaller Birliği) Türkiye temsilciğinin düzenlediği 2. Hizmet ve Başarı ödülleri bir anlamda Türkiye Oskar’larını sahiplerine sunmak için bir araya geldik. Geçtiğimiz yıla damgasını vurmuş kişi ve kurumları sizlere takdim ederek huzurlarınıza getireceğiz. Şimdi sizleri günün önemine binaen öncelikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları adına saygı duruşuna ve İstiklal Marşını söylemeye davet ediyorum” dedi.
Folklor Kardeşliktir
Göksenin İleri’nin konuşmasının ardından kürsüye gelen CIOFF Türkiye Başkanı Savaş Tuğsavul,   bir arada yaşamayı ve kaynaşmayı bize öğreten folklor’un tanıtılması ve yaygınlaştırılması CIOFF’un kurulduğu ilk günden bu yana en önemli misyonumuz oldu. Bunu gerçekleştirmek için binlerce folklor gönüllüsü yıllarca oyunla, dansla, el sanatlarıyla, tüm öğeleri taşımak tanıtmak için çalıştık. Ülkemizin hemen her noktasında festivaller düzenlenmesinin yanında değişik ülkelere de folklorumuzu tanıtma imkanları bulduk. Bu bağlamda yerel yönetimlerin bizleri destekleyerek folkloru ne kadar önemsediklerini de gördük. Dünyamızdan bir kültürü koparırsak, dünyadan bir rengi bir kokuyu yok etmiş oluruz” şeklinde sürdürdü. Tuğsavul’un konuşmasının ardından Usta sanatçı Göksenin İleri’nin sunumuyla gerçekleştirilen törende 2016 yılına folklor alanında damgasını vuran kişi ve kurumlar ödüllerine kavuştu.
ÖDÜL ALANLAR
Türk ve Dünya Kültürüne Hizmet Ödülü: Pendik Belediyesi
En İyi Festival Başarı Ödülü; Saray Belediyesi Uluslararası Kültür Sanat ve Barış Festivali
Türk Halk Oyunlarına Hizmet Ödülü: Uzman Sağlık
Türk Kültürüne Hizmet Ödülü: Tufak-Turizm Folklor Araştırma Kurumu Gençlik Kulübü
En iyi Yetişkin Grup Başarı Ödülü: Kadıköy HEM Kafkas Kartalları Dans Topluluğu
Ülke Tanıtma Hizmet ve Başarı Ödülü: Özlem Kadirağa
En iyi Çocuk Festivali Başarı Ödülü: Gökcan Özel Okulları
En iyi Çocuk Grubu Başarı Ödülleri: Ankara Cansu GSK Kuzeyin Uşakları Halk Oyunları Topluluğu

Dostluk ve Barış Rüzgarlarının estiği yerler; FESTİVALLER…
İngilizler Şenlik ya da Festival dediğimiz olguyu şöyle anlatırlar; Where are the hill, We are the colors. Bu söz bizim 7 tepeye de çok uygun düşer.
Dil, Din, Renk, Irk ayrımı gözetmeksizin kültürlerin kendini gösterdiği yerlerdir Festivaller.
Her yıl onlarca Türk grubu, belki binlerce Halkoyuncu  Yurtdışına çıkar ve ülkesini, kültürünü temsil eder.
Bir o kadar da dünyanın her ülkesiden Temsilciler yurdumuza gelirler.
Dansı ile, müzikleri ile ve de el sanatları ile kendi ülkelerini, gelenek ve göreneklerini temsil ederler.  Sadece İstanbul’da yılda 50’ye yakın Festivaller yapılır. Yörenin  tarihi ve coğrafik özellikleri ve üretimi tanıtılır. Yurdumuzda ise bu sayı iller, ilçeler, hatta köyler bazında 1000’e ulaşmaktadır. 
Hem kendi sosyal ve kültürel tanıtımımız devam eder, hem de yurdumuza gelen konuklar buradan birer kültür elçisi olarak ülkelerine dönerler.
Ve deriz ki Halkoyunlarına hizmet ibadettir.
Dünya festivallerinin  organize edildiği Unesco’ya bağlı önemli  bir kuruluş C.İ.O.F.F (Consey İnterasyonal Organizasyon Folklor Festivalleri).  1970 yılında Fransa’da kurulan  bu komitenin 1972 yılında Türkiye temsilciliği Bakırköy’de kuruldu  ve ilk Türkiye başkanı Halkevi Başkanı Rahmetli Orhan Tuğsavul’dur. Ve o yıldan itibaren Faaliyetini Bakırköy’de sürdüren CIOFF Türkiye Tüm Dünyada olduğu gibi Görevlendirdiği veya denetlediği ekip ve Festivallerden gelen raporlara göre değerlendirme yaparak ödüllendirmektedir.

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız