Bakırköy Belediyesi 14 yıl önce Belediye tarafından yaptırılan binalara yapı tatil tutanağı tuttu.
BAKIRKÖY SPOR VAKFI’NA 387.099,37 TL CEZA

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Bakırköy Belediyesi’nin 2003 yılında yaptırdığı ve Bakırköy Spor Vakfı’nın Belediye’ye kira ödeyerek kullandığı tesise yine Bakırköy Belediyesi 05.10 2017 tarihinde yapı tatil tutanağı düzenleyerek Bakırköy Spor Vakfı’na 387Bin 99 Lira 37 kuruş ceza tahakkuk ettirdi. Ayni orandaki ceza Vakfın alt kiracısı olan Varan Tesisleri’ne de uygulandı. Bu gelişmeler üzerine Bakırköy Spor Vakfı Başkanı Dr. Naci Ekşi ile görüştük.

Sayın Naci Ekşi, Bakırköy Spor Vakfı başkanısınız. Vakıfla ilgili uzun zamandır duyumlar alıyoruz ama en son aldığımız bilgi Bakırköy Belediyesi tarafından yapı tatil tutanağı tutularak Vakfa Belediye Encümeni tarafından 387 bin liralık bir ceza kesilmiş. Buranın kaçak olmadığını hepimiz biliyoruz. Çünkü yaptıran Bakırköy Belediye Başkanlığı. Nasıl oluyor da böyle bir ceza geliyor?
Eğer Belediye Başkanı’nın bilgisi varsa belediye çalışanları onu ciddi şekilde yanıltmışlar. Sizin de söylediğiniz gibi belediyenin kendi krokisini kendi çizdiği ve Fen İşleri Müdürlüğü ile İmar Müdürlüğü arasındaki yazışmalar sonucunda ruhsata bağlanmasını istediği bir yerdi. Bugün ki belediye; aynı kroki, yazışmalar ve mülkün kendine ait olduğundan habersiz bir şekilde kaçak zaptı tutarak bize 387bin lira ceza kesti. Bize kesmekle kalmayıp alt kiracıya da kesmiş. Bizler ne müteahhitiz ne de mülk sahibiyiz. Bizim bu tip bir cezaya ve ithamla muhatap olmak için hiçbir sebebimiz yok. Zaten ortada hiçbir gerekçe yok.
Bu eğer bilerek yapıldıysa, görevi kötüye kullanmaktır. Görevi kötüye kullanmanın ne demek olduğunu biliyorlarsa ne kadar tehlikeli bir şey olduğunu da bilmeleri gerekir. Bizler vakıf olarak oturduk ve bu durumu değerlendirdik. Belediyecilikle, belediye başkanlığıyla ilişkileri olan ve avukat olan, vakfımızın da önemli bir figürü ve temsilcisi olan Yakup Akyüz’den rica ettik; “Bu durumu gidip Belediye Başkanına anlat, belki gerçekten haberi yoktur.” dedik. Veyahut inceletip gerçeği görmesini ve ne kadar tehlikeli bir işle uğraştığının farkına varmasını söyledik. Bu süreçten sonra Başkan da her şeyin farkındaysa karşılığını alalım ve durumu değerlendirdikten sonra tavrımızı koyalım. Bu tacizlere hoşgeldin demek istemiyoruz. Bu saatten sonra da demeyeceğiz.

Buranın kaç tane aktif spor yapan üyesi var?
Futbol takımı dahil yaklaşık 3 bin 500 tane aktif sporcumuz var. Her sene bu rakamı yakalıyoruz. Bunu da 35 yıla vurursak 50 binin üzerinde sporcuyu ağırladığımızı gösterir. Birçoğu da burslu olarak spor yapıyor. Önümüzdeki günlerde sizlere anlatacağım bir projem var. O projede daha net olarak ortaya çıkacak. Başka belediyeler spor sahalarını, salonlarını ve tribünleri yapıyor. Burada ise belediyeye yük olmadan senin bölgenin gençlerine ve  çocuklarına hizmet eden bir kurum var. Bu kurumu yöneten bizler, içtiğimiz çayın bile parasını veriyoruz. Bu kurumun ne kadar düzgün çalıştığını Belediye Başkanı bizzat kendi çalışanları aracılığıyla kendi denetleterek görmüştür. Tek bir zayıf noktamız var; kiramız düşük. Biz de bu kiranın artırılması için hem belediye ile konuştuk hem de başkanla. Belediyeye yazılar yazdık. Belediye bize gerekli ilgiyi göstermediği için biz de burada yapılan harcama kaç paradır, kaç para ödemişiz, borcumuzun olup olmadığına dair tespit için mahkemeye verdik. Bilirkişiler gelip denetim yaptı. Diğer denetimler de yapıldıktan sonra çıkacak neticeye göre işletmeciyle ve kendi yönetimimizle konuşup almamız gereken kararı alıp yolumuza devam edeceğiz.
Bu durum protokolle tespit edildiği için bir şey yapamıyoruz. Protokole göre kiracıyla işimizi ya anlaşarak mahkeme kararıyla çözebiliriz. Biz anlaşmak için çok uğraştık. Hamdi Bey’le de çok konuştuk. Sağlıklı olarak zaten işlerimizi yürütemiyoruz. Burayı Bakırköylüler’in daha çok hizmetine sunabilmek için ve de spor hizmetlerinde gelir getirebilecek bir proje için çok etkili. İşlevsiz binaların boşaltılıp işlevli hale getirilmesi için de çok konuştuk. Bazı tekliflerde ve aşırı taleplerde bulunduk. O zaman anlaşma yolu kapandı. Belediye encümen talebiyle çıkarmaya çalıştı. Protokol diyor ki; sen encümen talebiyle çıkaramazsın. Mahkeme kararıyla anlaşarak çıkarabilirsin. Bu da geri düştü ve karşılık bulmadı. Biz bu zayıf kalmışlığımızı çözebilmek için mahkemeye başvurduk. Bilir kişi geldi. Mühendisler elektrik sistemlerini güçlendirecekler. Okullarda da bunları yapıyorlar. Mahkemede de bu durum parasal olarak açığa çıkacak. Bu tür tartışmalarda nihai kararı hep mahkemeler verir. Mahkeme kararını aldıktan sonra belediye ve bizim üzerimizden tabloyu söyleyecek. Beraber nasıl çözüleceği üzerinden bir yol gösterecekler. Tabi belediye iş birliği yapmak isterse.

Naci Bey, yanlış hatırlamıyorsam, buralar yapıldığı zaman faaliyete geçmeden evvel Bakırköy Belediyesi burada yapılan masraflarla ilgili bir değerlendirme yaptı. Örneğin dedi ki; “Burada bu işi yapan kişi buraya 50 bin lira harcamıştır.” Şimdi mahkeme de bunu yapar. Başka türlü karar vereceğini düşünmüyorum. Şu anda alt kiracınızı çıkarmak istediğimiz zaman 15 sene evvel yapılmış olan 50 bin liranın bugün ki değeri nedir? Diyelim ki 750 bin lira. Burada ne kalıyor? Belediyenin yapmış olduğu değerlendirmede resmi kayıtlar var bu konuda. O zaman anlaşma yoluna gitmek gerekecek. Diyeceksiniz ki; “Bizim 750 bin lira verme gibi bir durumumuz yok. Yapımız belli. 500 bin lira verebiliriz.” Anlaşılırsa anlaşılacak. Böyle bir sıkıntı var galiba?
Dediğiniz çalışma yapıldı fakat encümen kararına bağlanmadı. Encümen kararıyla çalışma yapılmış, görevlendirmeler yapılmış fakat rakam encümen kararına bağlanıp onaylanmamış. Dolayısıyla o rakamın encümen kararına bağlanması için bir geçerliliği yok. Dediğiniz gibi; bizim amacımız kendimizden mağdur olmak istemiyorsak alt işletmeciyi de mağdur etmemek. Anlaşılırken apayrı şeyler söyleniyor. Elinizde mahkemenin verdiği karara dayalı bir belge olursa daha sağlıklı olur. Bizim ödememiz dolarla olacak. Ve biz bu parayı belediye için ödüyoruz. Çünkü mülk belediyenin. Aslında belediye bize borçlu. Çünkü biz bu parayı belediye için ödüyoruz.
Tablo bu şekilde. Anlaşabiliyorsak anlaşalım. Anlaşamıyorsak da ne kadar zaman varsa bekleyeceğiz. Dolarda olduğu için zamanla artan değer çok fazla fark etmez. Çünkü dolarla anlaşıldı, biz de dolarla ödüyoruz. Mahkemeden de talebimiz; bu yapılan işlerin dolar karşılığını bulması.

Sayın Ekşi, o zaman örneğin, dolar 2 liraydı şimdi ise 3.5 lira. Orası zarara girmez mi?
Zaten amacımız zarar etmek değil. Durup dururken imzalanan protokol ve anlaşmalarla buraya yatırım yapılmış. Yatırım yapmış insanın zarara uğratmanın bizim açımızdan hiçbir anlamı yok. Kısacası, yasal durumun ne olacağı belediye kararı ile devam edecek. Kaçan inşaat uygulaması ile ilgili davayı açıyoruz. Yasal mücadelemiz devam edecek. Yakup Bey ile yapılan görüşmeleri dikkate alacağız.