İncirli Caddesi üzerindeki parka yapılan ve parkın adeta tamamını kaplayan
YAZ KAFE’YE YIKIM KARARI

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Bakırköy’deki parkların tamamının kafelere dönüştüğü haberimiz üzerine yüzlerce okurumuz arayarak “Parklar kafeye dönmüş durumda. Bankların yerini sandalye ve masalar almış. Çocuk oyuncakları tamamen kaldırılmış veya göstermelik hale getirilmiş. Kısaca tabiatla başbaşa geçireceğimiz alanlar paralı hale getirilmiş” diyorlar.
Şikayetler üzerine Büyükşehir Belediyesi harekete geçerek İncirli Caddesi’ndeki Beşir Göğüş Parkı’nın adeta tamamını kaplayan kafe ile ilgili yıkım kararı verdi ve Bakırköy Belediyesi’ne gereği için tebligat gönderdi.
İşte o tebligat...
Bakırköy İlçesi Kartaltepe Mahallesi İncirli Caddesi üzerinde 90/IA numaralı yerde Beşir Göğüş Parkı içinde bulunan “Yaz Kafe” isimli işletmede inşai faaliyet görüldüğü ve bu durumun imar mevzuatına aykırı olduğu iddia edilerek gereğinin yapılması ilgili dilekçe ile talep edilmektedir.
Başkanlığımız arşivinde bulunan halihazır haritalarda, bahse konu alanda 20m²’yi geçmeyen mevcut büfenin bulunduğu ancak, yerinde yapılan kontrolde eski yapının kaldırıldığı, yerine yaklaşık 250m² oturumlu kafe yapıldığı ve Bakırköy Belediye Başkanlığı tarafından 18.12.2015 tarihli kira sözleşmesi ile kiraya verilen çocuk bahçesi alanının kafeterya olarak işletileceği anlaşılmaktadır.
30.09.2017 tarihli Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 4. maddesinin vvvv-1. bendinde; “Çocuk bahçeleri: Çocukların oyun ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılayan, bitki örtüsü ile çocukların oyun için gerekli araç gereçleri, toplamda 6 m²’yi geçmeyen büfe ile süs havuzu, pergola ve genel tuvalet dışında başka tesis yapılamayan alanları” olarak tanımlanmıştır.
Bu doğrultuda tasarrufu Başkanlığımıza ait olan ve ana arterde kalan, 08.03.2004 tasdik tarihli Bakırköy Merkez Uygulama İmar Planında “çocuk bahçesi” fonksiyonunda olan yerin 775 sayılı yasa doğrultusunda encümen kararı alınması beklenmeden yıkım işleminin yapılması ve neticesinden Başkanlığımıza ve ilgisine bilgi verilmesi hususunu rica ederim.

Resmi büyütmek için tıklayınız