Ak Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş’ın danışmanlığı görevini yürüten Mahmut GÜRCAN
YEREL SEÇİMLERDE PARTİZANCA DÜŞÜNMEDEN HİZMET ODAKLI ADAYLAR TERCİH EDİLMELİ

Resmi büyütmek için tıklayınız

Üç dönem Ak Parti Bakırköy İlçe Başkanlığı görevi yapan Mahmut Gürcan gazetemizi ziyaret etti. İlçe başkanlığı görevinden sonra da aktif siyasetten kopmayan Gürcan, halen MYKY üyeliğinin yanında Ak Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş’ın danışmanlığı görevini yürütüyor. Zamanının büyük bir bölümünü Ankara Genel Merkez’de geçiren Gürcan, Bakırköy’de yaşanan siyasi gelişmeleri de yakından takip ediyor.
Sayın Gürcan, bir Bakırköylü olarak Bakırköy’de yaşanan siyasi gelişmeleri nasıl görüyorsunuz?
İlçe başkanlığım döneminde olduğu gibi şimdilerde de Bakırköy’de siyasi bir inatlaşma var desek doğru olur. Bakırköylü yurttaşlarımızın Ak Parti’ye karşı bir antipatileri var. CHP’nin Bakırköy’de yapmış olduğu hizmetlerin yetersiz olmasına rağmen sanırım yerel anlamda Ak Parti hizmetlerinden faydalanmak istemiyorlar ki karşı cephe alıyorlar. Bence yanlış bir cepheleşme bu. Yerel seçimlerle genel seçimleri birbirinden ayırmak lazım. Hizmet odaklı düşünen adaylar ve partiler desteklenmeli. Ne yazık ki Bakırköylüler’de böyle bir düşünce anlayışını göremiyorum. Her yerel seçimlerde ideolojik bir yaklaşımla oy veriliyor. Yerel seçimlerde alınan oylar CHP’nin gerçek oyları değildir. 2014 yılına kadar %15-20’lerde olan CHP oyları Ak Parti iktidarı sonrasındaki kutuplaşmalarla bu noktalara gelmiştir. Hizmet anlamında Bağcılar, Güngören, Bahçelievler gibi çevre ilçelerimize baktığımızda hizmet odaklı çalışmaları fazlasıyla görüyoruz.
Bakırköylüler’in belediye hizmetlerini yeterince alamadıklarını mı söylüyorsunuz?
Öyle de denilebilir. Varsayalım ki öyle, İBB sorumluluğunda olan bölgelere neden hizmet verilmiyor? Ana arter denen İncirli Caddesi ve İstanbul Caddesi’nin mezbelelik durumu ortada. 
İlçe başkanlığım döneminde Kadir Topbaş’la Bakırköy’e İBB’nin daha fazla hizmet yapması için görüşmeler yaptım. Olumlu sonuçlar da aldım. İncirli Caddesi ve İstanbul Caddesi’nin de düzenleme sözünü de almıştım. Ancak yapmak istediğimiz birçok yatırımlarımız Bakırköy Belediyesi tarafından engellendi. Devlet Hastanesi’nin orayı geliştirmek istedik Bakırköy Belediyesi engellemek için asfaltları sökmüştü. İncirli Ömür bölgesinde alt geçit yapmak istedik, Bakırköy Belediyesi mahkemeye verdi 31 milyon kamulaştırma parası verdik. Hizmet gerçekleşmedi. Bunlar olmamalıydı.
İlçe belediyeleri İBB ile uyum içinde çalışarak ilçelerine yatırım yapmalıdır. Ateş Ünal Erzen döneminde yapılan opera binası, yaşlılar evi gibi eserler var doğrusu yanlışı tartışılabilir ancak şimdiki yönetim yapılanlara da sahip çıkmıyor, Yeşilköy’de bulunan yaşlılar evi 3,5 yıldır hala hizmete açılamadı.
Ak Partili bir belediyede böyle bir durum göremezsiniz. Bırakın hizmete açmamayı, imkanlar ölçüsünde ikincisini yapmak için uğraşırlardı. Bakırköy 117 mahalle olduğu dönemlerde Avrupa’nın parlayan yıldızıydı. Şimdilerde geri kalmışlık örneği sergiliyorlar. Bu durumu Bakırköy’den ayrılan çevre ilçelerimize baktığımızda net bir şekilde görebiliyoruz. Bakırköy’ü yönetenler eskiden yapılanları yeni yapılmış gibi açılışlarda kendilerini avutuyorlar. Gördüğüm kadarıyla Bakırköy Belediyesi’nin hizmet odaklı bir çalışma düşüncesi yok.