Eğitim Öncüsü Fevzi ALTUĞ İle Tarihe Yolculuk

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Kırım doğumlu olup, İstanbul Rüştiye’den mezun olduktan sonra yaşamını Türk çocuklarının eğitimine adayan “Fevzi Altuğ Fotoğraf Sergisi” Yeşilköy 2001 kolejinde sanat sevenlerle buluştu. Serginin açılış kokteylinde Fevzi Altuğ’un torunu İnci Altuğ’u Eskişehir Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, Beylikdüzü Belediyesi Sanat Danışmanı Erhan Bayladı ve sanatseverler yalnız bırakmadı.
1878 yılında Kırım’da dünyaya gelen Fevzi Aytuğ, 1898 yılında ailesi ile birlikte Osmanlı topraklarına göç ederek Eskişehir’e yerleşti. İstanbul’un işgali sırasında kapalı kalan Yeşilköy Mektebine Cumhuriyet’in ilanı sonrasında başöğretmen olarak atanan Altuğ, 10 yıl süreyle bu okulda görev yaptı. Altuğ’un yaşamı ve öğretmenliği süresinde çektiği fotoğrafları torunu İnci Altuğ küratörlüğünde 2001 kolejinde sergilendi. Sergi hakkında görüşlerini aldığımız İnci Altuğ, eski bir Yeşilköylü olduğunu halen ABD’de yaşamını sürdürdüğünü söyleyerek “Dedem Fevzi Altuğ, Yeşilköy’de eğitim öncülüğü yapmış ve Yeşilköylüler’in aydınlanmasında önemli rol almış biridir. Sevgili Turgay Tuna Yeşilköy’le ilgili bir kitap çıkarmıştı. O kitapta okulların çok fazla yer almadığını fark ettiğimde 1920-1940 yılları arasında dedemin çekmiş olduğu, özellikle öğrenci çocukların ön planda yer aldığı fotoğraflarla ilgili bir sergi yapmayı planladım. Hedefimiz 2015 yılında bu sergiyi açmaktı. Yaşanan bazı aksaklıklar sürenin uzamasına neden oldu. Merkezi Eskişehir’de bulunan Emel Vakfı’nın da katkılarıyla sergimizi açtık. İnanıyorum ki bu sergi tarihe ışık tutacak ve eski Yeşilköylüler’in yanı sıra Bakırköy merkezde bulunan Adile Sultan Mektebi’nde çekilmiş olan fotoğraf o yılların hatırlamasına vesile olacaktır.” dedi.
Eğitim Dostu Hilmi Nakipoğlu
Fevzi Altuğ, fotoğraf sergisine kapılarını açan 2001 koleji kurucusu Hilmi Nakipoğlu, kendi deyimi ile tam bir eğitim hovardası olduğunu söyleyerek “asıl işimiz müteahhitlik yaklaşık elli yıldır inşaat işleriyle uğraşıyoruz. Bununla birlikte otuz yıllık bir süredir de eğitim camiasının içimdeyim. Bunun yanında da profesyonelce olmasa da çok iyi bir fotoğrafçıyım. Turgay Tuna aracılığı ile tanıştığımız İnci Aytuğ ile yaklaşık bir yıldır kontak halindeydik. Sergiyi ilkbaharda açmayı planlamıştık. Ancak o dönemde de çok özel bir sergi olan “Ustalara Saygı” gecesini düzenlemiştik. Hemen sonrasında da Ramazan ayı denk gelince sergiyi açmak bu güne kısmet oldu. Eğitim ve fotoğraf gündeme geldiğinde beni heyecan kaplar. Hele böylesine anlamlı tarih kokan bir sergiye ev sahipliği yapmak bana ayrı bir heyecan, ayrı bir haz verir. Bu tür etkinliklere kapılarımız her zaman açıktır” dedi.
Yeşilköy’de bir eğitim öncüsü Fevzi Altuğ, tarihi fotoğraf sergisi 17-30 Ekim tarihleri arasında sanat sevenlerin izlenimine sunuldu.

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız