Ak Parti Meclis Üyesi Servet Toraman; “BÜFE YIKIMLARI DOĞRU, UYGULAMA YANLIŞ”

Resmi büyütmek için tıklayınız

Bakırköy Belediyesi; Cevizlik Mahallesi’nde Fahri Korutürk ve Ebuzziya Caddesi üzerinde hizmet veren 5 büfenin sözleşmesini yaya geçişini engellediği, gürültü ve koku yaptığı gerekçesiyle yenilemedi. Araç trafiğine kapalı caddelerdeki söz konusu iş yerlerine “iş yerlerinizi 24 saat içinde boşaltın” yazılı gerekçeli tebligat gönderilmiş.
Aradan 24 saat geçmeden Bakırköy Belediyesi sabaha karşı yıkım işlemini gerçekleştirdi. İş yerlerinin yıkılmasına tepki gösteren çalışanlar zabıta ekiplerine taşla saldırdı. Çok sayıda iş makinesi ve kamyonetin camlarının kırıldığı olaylara polis ekipleri müdahale etti. Yaşanan olaylar sonrasında Ak Parti Meclis Üyesi Servet Toraman, konuyu meclise taşıdı.
Yasal Süre Dolmadan Yıkım Olmaz
Toraman, mecliste yaptığı konuşmasında yıkımlara karşı olmadıklarını, ancak uygulamanın yanlış olduğunun altını çizdi. Halk arasında yıkımların İBB tarafından yıkıldığı algısının oluştuğunu söyleyen Toraman, bunun gerçekleri yansıtmadığını söyleyerek başladığı konuşmasını “Bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Meydandaki 5-6 büfenin Cumartesi günü yıkımından dolayı insanlara söylenen bir şey var. İnsanlarda, büfeleri Büyükşehir Belediyesi’nin yıktığına dair bir algı var. Ve gelip tepkilerini bize söylüyorlar. Burası Bakırköy Belediyesi’ne ait bir yerdir ve yıkımında Büyükşehir Belediyesi’nin herhangi bir katkısı yoktur. Bu yanlış anlaşılmanın olmasını istemiyoruz. Yıkımı yapabiliriz. Biz kaçaklara ve uygunsuz işlere hiçbir zaman karşı değiliz. Bilhassa da Bakırköy’ün ve insanların çıkarlarının düşünüldüğü bir yerde biz her şeye varız. Bugüne kadar da yaptığımız siyasi eleştirileri de Bakırköy adına iyi bir şey olmuşsa biz onun her zaman yanında olduk. Fakat yapılan yıkımın yanlış yöntemlerle olduğunda da karşı çıkmak zorundayız. İnsanlara burada ümit veriyorsun yıllardır ticarethanesini çalıştırıyorsun. Yaklaşık dört yıldır sessiz kaldığınız büfelere 24 saat içinde orayı boşatmasını söylüyorsun. Cuma günü işletme sahiplerine tebligat yollayıp Cumartesi gecesi sabaha karşı yıkmak haksızlıktır. İşletme sahiplerine bir haftalık müddet verilmeli veya uyarılmalıydı. Bu işin 24 saatte yapılmasının sosyal belediyecilik ve adaletle ilişkisi olamaz. Bakırköy’de ruhsatsız işletilen kafe ve büfeleri de kontrol etmeniz lazım.” şeklinde bitirdi. Yıkımlar sonrası nabzını yokladığımız birçok Bakırköylü vatandaşlar da yıkımların doğru bir karar olduğunu ancak yapılan uygulamanın yanlış olduğu düşüncesindeler. Bununla sınırlı kalmayan vatandaşlardan bazıları yıkım işinden sonra buralar başka şahıslara yeniden ihale edilirse şaşırmayalım şeklinde çekincelerini de dile getiriyor.