BURADA KÖPRÜ VARDI

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

BU FOTOĞRAFA DİKKATLE BAKIN TARİHİN NASIL YOK EDİLDİĞİNİ GÖRECEKSİNİZ

Bizans döneminden kalma tarihi köprünün son halini görüyorsunuz. Yaptığımız haberler üzerinden nerede ise 10 yıl geçmiş. Konuyu meclise bile taşımışız. Ancak bizi yönetenler başka işlerle uğraştıkları için tarihin yok edilişini görme imkanı bulamamışlar. Bakalım bu haberimiz üzerine sorumlular ne diyecekler?
Tarihe Saygısızlık Meclise Taşındı İstanbul 2010 Kültür Başkenti İSKİ Böyle Çalışıyor!
Ayamama üzerinde bulunan Bizans döneminden kalma tarihi köprü ile ilgili başta Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve sorumlu olan 7 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na yapılan tüm uyarı ve bilgilendirmelere rağmen, İSKİ’nin, Ayamama’nın her iki tarafında yapımına devam ettiği boru döşeme çalışmaları sonucu köprü yok olma noktasına geldi.
2010 Kültür Başkenti olarak ilan edilen İstanbul’daki tarihi bir esere karşı yapılan bu saygısızlık ve ilgililerin duyarsızlığı “İstanbul nasıl kültür başkenti ilan edildi?” sorusunu akla getiriyor.
Bu arada CHP Antalya Milletvekili (gerçek Bakırköy’lü) Tayfun Süner konu ile ilgili TBMM’ye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi. CHP Antalya Milletvekili Tayfun Süner’in Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın cevaplaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesi;

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na
Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini saygılarımla arz ederim.
Tayfun SÜNER
Antalya Milletvekili

İstanbul’un Bakırköy İlçesi sınırlarında, Ayamama Deresi Kenarında bulunan tarihi köprü kendi kaderine terk edilmiş durumdadır. Artık yok olma aşamasına gelmiş olan tarihi köprü için acilen gereken önlemler alınarak, hiç olmazsa kalan bölümün koruma altına alınması gereği ortadadır.
SORU 1: Tarihi köprünün koruma altına alınması için şu ana kadar Bakanlığınız tarafından herhangi bir girişimde bulunulmuş mudur?
SORU 2: Bu alan kamuya mı aittir? Anıtlar Kurulu ve 7. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, bu alanın ada ve parselinin istenmesi için belediyeden gerekli yazışmaları yapmışlar mıdır? Yapmışlarsa durum ne aşamadadır.
SORU 3: Burada bulunan tarihi köprü, Bakanlığınız tarafından “tarihi eser” olarak tescil edilmiş midir? Edilmemişse köprünün tamamen yok olması mı beklenmektedir?
SORU 4: Bu köprü Ataköy 9. Kısım ile Atatürk Havalimanı arasında yaya geçidi olarak tekrar düzenlenebilir mi?