BAKIRKÖY RUH VE SİNİR HASTALIKLARI HASTANESİ İÇİN EYLEM YAPILDI

Resmi büyütmek için tıklayınız

Bakırköy Kent Savunması, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi arazisinin imara açılmaması için topladığı imzaları meclise gönderdi. 
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin de içinde bulunduğu yaklaşık bin dönümlük arazinin tarihi ve doğayı talan edeceği plan değişikliğine itiraz eden Bakırköy Kent Savunması’nın çağrısıyla Özgürlük Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleşti.
Basın açıklamasına CHP Milletvekili Ali Şeker, HDP Milletvekilleri Garo Paylan ve Erol Dora'nın yanı sıra, çeşitli siyasi parti temsilcileri, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri, KESK ve DİSK temsilcileri, bazı mahalle muhtarları ve vatandaşlar da katıldı. Özgürlük meydanında toplanan grup, “Kentimize, doğamıza, yaşam alanlarımıza sahip çıkıyoruz” pankartı ve “Hastaneme dokunma”, “Beton istemiyoruz” dövizi açtılar.
Açıklamada söz alan Mimarlar Odası Bakırköy Temsilciliği Başkanı Mustafa Fazlıoğlu, hastane arazisinin yaklaşık 900 bin metre kare olduğunu belirterek “Bu alanda Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait çok sayıda eski eser tescilli yapı, anıt ve ağaç mevcuttur. Bu alan beklenen büyük deprem için tek toplanma alanıdır.” dedi. Fazlıoğlu, ülkenin dört bir yanının iktidar tarafından peşkeş çekildiğini, bir benzerinin de Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi arazisinde gerçekleştirmek istendiğini söyledi.
HDP Millet Vekili Erol Dora ise bir ülkede doğaya, çevreye ve ekolojik dengenin korunmasına yönelik bir çalışma yok ise, o ülkede demokrasinin de aynı oranda olmadığını belirtti. Dora; “17 bin ağacı kapsayan ve bir kent olarak nitelendirilebilecek bir yerin ve 1927 tarihinden itibaren hastane olarak kullanılan alanın imara açılması asla kabul edilemez.” dedi.    
Bakırköy Kent Savunması, cumhuriyetle yaşıt, cumhuriyetin simge kamusal alanlarından biri olan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastane arazisini, doğayı hiçe sayarak sağlık tesisi üzerinden yağma ve talana teslim etmemek için tüm bileşenleriyle mücadeleye devam edeceklerini belirtti.