CHP’Lİ ASLANER: “ÇOCUK ENGELLİLERİN PARKTA OYUN OYNAMA, SALINCAKTA SALLANMA HAKKI YOK MU?”

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Avukat Erhan Aslaner, İBB Başkanı Mevlüt Uysal’a engelli vatandaşlar için yaya ve tekerlekli sandalyeyle diğer engelli ekipmanları, girişe uygun parkları ile ilgili soru önergesi verdi.   
Küçükçekmece Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Av. Erhan Aslaner hazırladığı yazılı soru önergesini İBB meclis toplantısında sözlü okudu, İstanbul’da yaşayan engelli vatandaşların sorunlarını ve engelli çocukların parkları kullanmasında yaşanan sıkıntıları meclis gündemine taşıdı. Zaman zaman engelli vatandaşların sorunlarını meclis gündemine getirdiğini ve İstanbul’da önemli oranda engelli vatandaş, engelliler arasında önemli oranda tekerlekli sandalyeli vatandaşların olduğunu söyleyen Aslaner; “Engelli vatandaşların parkları kullanması ve engelli çocuklarımızın da diğer çocuklarımız gibi çocukluklarını yaşama ve parklarda oynama hakları vardır. Engelli vatandaşlarımızın parkları kullanma ve özellikle tekerlekli sandalye kullanan çocuklarımızın parklarda oyun haklarını kullanma hakkı vardır.” dedi.
Çocukların en çok sevdiği oyuncağın salıncak olduğunu ve buna kimsenin itiraz ettiğini sanmadığını belirten Aslaner, engelli vatandaşların parkları kullanma ve özellikle tekerlekli sandalye kullanan çocukların oyun haklarını kullanma bakımından soru önergesinde şu sorunlara değindi;
1-İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait İstanbul’da kaç tane park vardır?
2-İBB uhdesinde; wc, yaya ve tekerlekli sandalye ile diğer engelli ekipmanları ile girişe uygun kaç park vardır? Varsa bu parklar hangisidir? Eksiklikleri olan parklar hangisidir? Var olan eksiklikler nelerdir?
3-Engelli erişimine uygun parkların kaç tanesinde tekerlekli sandalye ile kullanılabilen salıncak vardır?
4-Yeteri oranda tekerlekli sandalye ile kullanılabilen park var mıdır?
5-Bu konuda bir çalışma yapılmış veya yapılmakta mıdır? Yok ise bu konuda bir çalışma yapılması düşünülüyor mu?
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 2017 yılı Ekim ayı Meclis toplantılarında Küçükçekmece Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyeleri Av. Erhan Aslaner ve Ali Delen imzaları ile önerge meclise sunuldu ve oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edildi.