SÖYLEV’İN 90. YILI COŞKUYLA KUTLANDI

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Cumhuriyetimizin mimarı ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başyapıtı Söylev, 90. yılında Bakırköy Belediyesi tarafından Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde coşkulu bir şekilde kutlandı.
Bakırköy Belediyesi, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün üç ayda yazdığı ve 15-20 Ekim 1927 tarihlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kurultayı’nda 36 saatte okuduğu Söylev’in 90. yıl dönümünü Bakırköy Belediyesi ve Dil Derneği iş birliğiyle kutladı.
Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Bakırköy Belediyesi Başkanı Bülent Kerimoğlu, Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel, Araştırmacı Yazar Yusuf Çotuksöken ve CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş konuşmacı olarak katıldı. Etkinlik, Bakırköy Müzik Akademisi Gençlik Korosu’nun Faruk Salgar şefliğinde Cumhuriyet’e mal olmuş unutulmaya yüz tutmuş birçok marşı bir arada okunarak seslendirdiği “Cumhuriyetimizin Marşları” konseri ile başladı.

Değerlerimizi koruyalım
Programın açılış konuşmasını yapan Sevgi Özel, Cumhuriyet değerlerine saldırının giderek arttığını söyleyerek, Atatürk’ün emanet ettiği değerlere her zamankinden daha çok sahip çıkılmasını söyledi. Özel; “Atatürk, Cumhuriyetin değerlerini nasıl korumamız gerektiğiyle ilgili de ipucu veriyor Söylev’de. Ülkemiz için bunu yalnız başaramayız. Halk gerekli, biz gerekliyiz.” dedi.

Geldikleri Gibi Giderler
Bakırköy Belediye Başkanı Kerimoğlu, Söylev’in güncelliğini ve önemini hala koruduğunu belirten konuşmasında: “Yaşadığımız dönemi 1919’un koşullarına çevirdiler.
O dönem de emperyalist güçler ve işbirlikçileri vardı. Yanı başımızdaki kanlı savaş, Türkiye’yi de emperyalist bir işgalin ayak sesleriyle yüz yüze getiriyor. Fakat içeride de emperyalist çıkarlar doğrultusunda hareket eden ve kendi iktidarından başka bir şey düşünmeyen bir iktidar var. Atatürk Söylev’de işbirlikçi olanları nasıl temizlediğini anlatıyor.
O dönem nasıl ki işgalcilere ‘Geldikleri Gibi Giderler’ diyen Mustafa Kemaller varsa bugün de bu ülkenin devrimcileri ve vatanseverleri var. Bu ülke işbirlikçilere o zaman da kalmadı bugün de kalmayacak.” dedi.

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız