‘’TARİHE SAYGISIZLIK EDİYORSUNUZ’’

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Sayın Turgay Tuna, sizin de bildiğiniz gibi uzun süredir Bakırköy’de Yunus Emre Kültür Merkezi’nin yanına Kızılay bir bina yapıyor. Burayı ihaleyle aldılar. Bakırköy Belediyesi de dava açtı. Bakırköy Belediyesi’nin ihaleyi iptal davası hala devam ederken Bakırköy Belediyesi maalesef oraya ruhsat verdi. Oraya bina yapılıyor. Ateş Ünal Erzen, döneminde Kızılay’a 800 metre aşağıda daha büyük bir yer teklif edildi. Hiçbirini kabul etmediler. Ve yine 1/1000’lik ve 1/5000’lik onaylanan imar planlarına göre orada bulunan Atatürk heykeli ve Selanik Evi parsel içinde değerlendirme kaydı var. Fakat şu anda hiçbiri yapılmıyor. Siz, tarih konularını çok iyi bilen bir uzmansınız. Bu konuda neler söylemek istiyorsunuz?
Son 2-3 yıldan bu yana Bakırköy’ün canına okumaya başladılar. Karmakarışık bir görüntünün içindeyiz. Korumaktan ziyade korunacak şeylerin kötüleştirilmesi ile sonuçlanıyor. Yunus Emre Kültür binası 3. Selim döneminin meşhur askeri binası. Binanın kendisi muazzam bir tarihi eser ve müze. Böyle güzel bir müzenin yanına bir daha bina yapıp bitişiğine sıkıştırırsanız o güzel görüntüye ve tarihe saygısızlık edersiniz. Bu binaları yapacak başka yerler de var. Buraya yapmalarında bir menfaat mi var? Perde arkasını bilmiyoruz. Orası, Yunus Emre Kültür Merkezi’ne yakışan bambaşka bir alana dönüştürülebilirdi. Bana kalsaydı, Baruthane ve tarihiyle ilgili birtakım şeyler yapardım. Baruthane, Osmanlı dönemi ismiyle Baruthane-i Hümayun, Osmanlı’nın gelmiş geçmiş en büyük baruthanesi. Ataköy yapıldıktan sonra da bunlar yerinde kalabilirdi. Sahildeki Hünkar Köşkü binaların arasına sıkıştırılmış durumda. Bu aynı hastalık. Beni şaşırtan, bu hastalığı Bakırköy’ün yapması. Başkaları yapıyor bunu ve ben onları normal karşılıyorum. Onların bakış açısı bu. Fakat Bakırköy gibi bir ilçenin bunu yapması beni çok şaşırtıyor. Bakırköy bunu yapmıyordu. 2-3 yıldan beri yapmaya başladı. Bugün, Ataköy’deki boş alanları gittikçe doldurmaya başladılar.
Ataköy’ün göbeğinde böyle bir yapılaşmaya ne lüzum var.  Daha uygun bir yere yapabilirlerdi. Kaldı ki kendilerine birkaç yüz metre yakınında yer de gösterilmiş.
Bu affedilir bir durum değil. Tek kelime ile tarihe saygısızlık…