GÖZDER, TEK GELİR KAYNAĞI OLAN BÜFENİN YIKIMININ ARDINDAN ZOR DURUMDA

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Bakırköy Belediyesi, Cevizlik Mahallesi’nde Fahri Korutürk ve Ebuzziya Caddeleri üzerinde hizmet veren 5 büfenin sözleşmesini yaya geçişini engellediği, gürültü ve koku yaptığı gerekçesiyle yinelememiş ve işyeri sahiplerine cuma günü 24 saat içerisinde iş yerinin boşaltılması yönünde gerekçeli tebligat göndermişti. Cumartesi gecesi saat 03:00’da yıkılan büfelerden bir tanesi de Görme Özürlüleri Derneği (GÖZDER)’nin gelir sağladığı büfeydi. Tek gelirleri olan büfenin yıkımıyla birlikte zor günler yaşayan ve bütün çabalarına rağmen belediye tarafından geri dönüş alamadıklarını aktaran GÖZDER Başkanı Ali Varlık’la bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sayın Ali Varlık, öncelikle derneğinizi tanıyabilir miyiz?
Derneğimiz 1970 yılında kuruldu. Aktif çalışması sebebiyle 1992 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan dernek statüsü kazandı. 1285 görme engelli üyesi olan GÖZDER; Türkiye Körler Federasyonu ve Engelliler Konfederasyonu’na bağlı, görme engelliler için Engelli Kamu Personeli Sınavına (EKPSS) Hazırlık Kursu, (Braille Alfabesi) Kabartma Yazı ile Okuma-Yazma Kursu, Bilgisayar, Masörlük, Bağımsız Baston Kullanımı, Yabancı Dil, İletişim, Tiyatro, Diksiyon, Yaratıcı Drama, Aşçılık, Gitar, Bağlama gibi eğitici kurslar düzenlemekte, Açık Öğretim ve üniversiteye hazırlanan görme engelli öğrenciler için ses kayıt stüdyolarımızda kitap seslendirmesi yapılmakta, eğitim kurumlarında engellilik alanında farkındalık yaratmak için eğitici seminerler verilmekte, sosyal-kültürel aktiviteler düzenlenmekte ve maddi olarak da bu büfeden gelen (Altıbin ikiyüz) 6200 TL’lik mali kaynak kullanılarak,(3 personel, SGK, Ecremisil, Stopaj, elektrik, su,doğalgaz, internet v.s) faaliyetlerini sürdürmekteydi.
Görme engelli bireylerin sosyal hayata katılımıyla ilgili kültürel, sosyal ve eğitsel alanlarda çalışmalar yürütüyoruz. Bizler görme engelli bireyler olarak toplumla iç içe yaşamak istiyoruz.
Biz sivil toplum örgütleri çağdaş toplumun vaz geçilmeziyiz. Hem devletimize hem milletimize yardımcı olmak için elimizden geldiği kadar gönüllü olarak çalışıyoruz. Ben de yüzde doksan görme engelliyim ve bu derneğin yönetim kurulu başkanlığını yürütmekteyim. Herkes evine çekildiği takdirde bu gönüllü işleri kim yapacak? Devlet-millet el ele olduğu sürece daha çağdaş olacağımızı düşünüyorum. Engelli insanların topluma adapte olması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz.

Derneğiniz, büfeden sağlanan gelirin kesilmesi sonucu nasıl etkilendi?
Gözder kamu yararına çalışan, hiçbir ticari faaliyeti olmayan ve yıkılan büfeden gelen gelirden başka hiç bir geliri olmayan sadece görme engelli üyelerimize yönelik eğitim, kültür  ve sosyal faaliyetlerle misyonunu belirlemiş bir sivil toplum kuruluşudur. Bu faaliyetleri gerçekleştirebilmemiz için de aylık 9-10 bin liralık bir masrafı oluyor ve yıllardır bu yıkılan büfeden gelen gelirle karşılıyorduk. Büfenin yıkılması sonucunda çalışan personelimize maaş ödeyemiyoruz, doğalgaz, elektirik, su gibi zaruri ihtiyaçlarımızı dahi ödeyemeyecek duruma geldik. Sizinle konuşurken bile gördüğünüz gibi binamızı ısıtamadığımızdan soğukta faaliyetlerimizi sürdürmek durumunda kalıyoruz.

Hangi gerekçe ile tahsisi iptal ettiler?
Hiçbir gerekçe göstermeden, cuma günü 16:30’da gelen tebligatın ardından gece saat: 03.00’da yıkım gerçekleşti. Şu anda Bakırköy Belediye Başkanlığı ile görüşme halindeyiz. Belediye Başkanımızla görüştük kendilerine mağduriyetimizi anlattık kendisi de bize mağduriyetlerimizin giderileceğini söyledi ancak 3 ay oldu hala bir sonuç alamadık.

Yıkımı gerçekleştirmeden sizi haberdar ettiler mi? Geri almak için girişimleriniz oldu mu?
Yıkımdan önce bizi haberdar etmediler. Cuma günü gelen tebligat dışında bize herhangi bir bilgi veya çözüm yolu sunulmadı. Zaten tebligattan sonraki günün gecesinde saat 03.00’da yıkım gerçekleşti. Geri almak için girişimlerimiz oldu, halen de görüşmelerimiz sürdürülmektedir fakat 3 ay oldu halen hiçbir sonuç elde edemedik. Bize kalıcı bir çözüm üretilmesi gerekmektedir. Belediyeyle ve meclis üyeleriyle şu anda görüşme halindeyiz. Bununla ilgili gereken kolaylıkların yapılacağı söyleniyor bizlere.

Görüştüğünüz kişilerden ne gibi geri dönüşler aldınız?
“Size yardımcı olacağız, kolaylık sağlayacağız.” gibi cümleler sarf edildi. Şu an üç ay oldu hala bir gelişme yok. Biz ilgili görüşme ve yazışmalarımızı yaptık. “Çalışmalarımız bunlar, harcamalarımız bunlar” gibi bilgilendirmelerde bulunduk. Giderlerimiz çok olduğu için bir gelir kaynağımızın olması gerekiyor. Aylık sabit giderlerimizin karşılanması dışında bizler bir şey istemiyoruz. Şu anda doğalgazımız yanmıyor. Fatura çok gelir korkusuyla da elektriği yakamıyoruz.
Başkanımız Kerimoğlu, geçen yıl derneğimiz tarafından düzenlenen 15 Ekim Dünya Beyaz Baston ve Güvenlik Günü etkinliğinde gözünde bantla biz görme engelliler ile birlikte yürüdü. Belediye Başkanımızın duyarlılığına güvenerek 48 yıldır ayakta durmaya çalışan görme engellilerin evi gibi olmuş GÖZDER’in faaliyetlerine devam edebilmesi verecekleri katkıyla olacaktır diyorum. Sosyal Belediyecilik anlayışı ile davranacağına da güvenimiz tamdır. Bizim tek amacımız sosyal hayatta var olabilmektir.

Belediyenin sivil toplum örgütlerine bakış açısı nasıl?
Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun, GÖZDER’i önemsediğini düşünüyorum. İlçemizde çok sayıda engelli derneği var ancak biz kamu yararına faaliyet gösteren, görmeyenlerin eğitimine destek olan, sosyal ve kültürel alanlarda faaliyetlerini sürdüren, 1285 görme engelli üyesi olan tek derneğiz. Bu sebeple başkanımızdan bu konuyla ilgili acil çözüm talep ediyoruz.