Kaşıbeyaz, kaçak inşaata devam ediyor.

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Tayfur SÜNER “Hiç kimseyi dikkate almadan, belediyeleri de kulak arkası yaparak ‘ben yaptım oldu’ zihniyetiyle inşaat yapılamaz.”
Kaşıbeyaz’ın bulunduğu yerde yapılan kaçak inşaat ile ilgili arsaya bitişik binada oturan Antalya eski milletvekili ve Bakırköy Belediyesi eski Meclis Üyesi Tayfur Süner sorularımızı yanıtladı.
Sayın Süner; Sizin de bildiğiniz gibi geçtiğimiz ay Bakırköy Belediye Meclisi’ne Kaşıbeyaz’ın bulunduğu yerle ilgili bir plan ve tadilat teklifi gelmişti; O zamanın başkan yardımcısı Erkan Kılıç imzasıyla. Ancak grupta çok büyük tartışmalar oldu. Ve meclis gündemine alınmadı. O tartışmalar sürerken şimdi görüyoruz ki, burada bir inşaat başlamış durumda. Yine hepimizin bildiği gibi, orası Milli Emlak’a ait bir arsaydı, daha sonra Varlık Fonu’na geçti. Siz de bu inşaata bitişik binada ikamet ediyorsunuz. Konu nedir?
Kaşıbeyaz müracaattan sonra inşaata başladı. Tabi ki yaptığı inşaat kaçak. Artı, eski yasaya göre 3 metre çekmesi gerekirken şimdi yeni yasaya göre 5,5 metre Ateş Sitesi’nin duvarından çekmesi gerekir yasal müsaadeleri alırsa. Fakat kiracı olarak Bakırköy Belediyesi’ne plan değişikliği için müracaat yetkisi yok Kaşıbeyaz’ın. Bu da Varlık Fonu’nun kat ittifakını yapıp, kat ittifakından sonra ihaleye çıkıp proje yapıldıktan sonra, yani Bakırköy Belediyesi’yle Büyükşehir’de kabul edildikten sonra o plana göre inşaatın yapılması gerekir. Yani, hiç kimseyi dikkate almadan, belediyeleri de kulak arkası yaparak ‘ben yaptım oldu’ zihniyetiyle şimdiye kadar orada yaşadığı için, eski inşaatına göz attığımız zaman bir gecekondu içinde ticaret yapıyor. Ve yaptığı bu ticaretin duvarını bizim duvarla birleştiriyor. Şimdi yıktı, bir metre mesafeden başladı. Ne inşaata başlama yetkisi var ne de müsaadesi var. Tüm devlet kurumlarını yok sayıyor. Vatan için askerlerimiz Suriye’de ölürken bu vatana ödeyeceği üç kuruş paradan imtina ediyor. Böyle bir zihniyet olamaz.

Peki, Bakırköy belediyesi müdahale etmiyor mu bu olaya?   
İki kere ettiklerini gördüm. Bir seferinde 10 tane zabıta geldi, diğer seferde 2-3 tane zabıta geldi. Fakat adam makineleri çekti, bu sefer elle yapmaya devam ediyor. Ve bizim sitemize bir metre mesafedeki duvar da hala duruyor. Ve hala makineler olmadan işçilerle, elle yapmaya devam ediyor. Eski Kaşıbeyaz Lokantası tamamen yıkıldı yerine yenisini yapmak için veya orayı Migros’a kiraya vermek için bir çabanın içinde. Biz diyoruz ki: müsaadeni al, yasal prosedürü yerine getir daha sonra ne yaparsan yap, istersen 30 katlı bina yap. Bizi ilgilendirmez. Ama yasaları çiğnemeden yap. Senelerce, o gecekondu içinde ticaretini yaptı, yağ atıklarını kanala döktü. Kanalların tıkanıklığını, biz kendi arkadaşlarımızla ödeyerek giderdik senelerce. Bir defa gelip özür bile dilemedi. Yağ atıklarını kanala dökmemesi lazım. Defalarca tıkandı ve kendisi de kazdırdı, biz de kazdırdık.

Sayın Süner, bu konuşmayı 28 Şubat günü yapıyoruz sizinle. İnşaat hala devam ediyor mu?
Şu anda elle çalışan işçiler var içeride, devam ediyor. Kavuklar çakılmış, elle beton döküyorlar. İlk başladığı gibi makine parkı yok ama ilk başladığı gibi çaktırmadan yavaş yavaş devam ediyor.

Belediye müdahale ediyor mu?
Belediye 2 gün önce müdahale etti ama yine devam ediyorlar. Ben her seferinde belediye başkanımıza açıkça söylüyorum. Kendisi de; “Söylüyorum, ‘kanuni işlemleri yerine getirdikten sonra başla’ diye. Pervasızca devam ediyor. Ben de zabıta göndermeye devam ediyorum.” diyor. Belediye başkanının ifadesi bu şekilde. İnşaat yavaş da olsa devam ediyor. Tahtalarla çevrilmiş durumda. Sizin de gördüğünüz gibi resimlerle de güzelce süslenmiş.

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız