BAKIRKÖY’DE ÇOCUKLAR İÇİN DEV İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Bakırköy Belediyesi, Bakırköy Kaymakamlığı, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Bakırköy Çocuk Masası ile Çocuk Hakları Zirvesi ve Kalkınma Derneği (ÇHZD) arasında çocuklara yönelik; danışmanlık, eğitim, sağlık tedbirleri işbirliği protokolü Bakırköy Titanic Port Hotel’de düzenlenen törenle imzalandı.
Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Kaymakamı Nazmi Günlü, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı vekili Alparslan Yanıkoğlu ile Bakırköy Çocuk Masası Yürütme ve ÇHZD Başkanı Ebrize Çeltikçi’nin imzaladığı işbirliği protokolüyle çocukların; suça sürüklenme, istismar ve ihmal nedenleri araştırılacak, suçtan suç ortamından, uyuşturucu madde kullanımından, her türlü istismar ve bağımlılıktan kurtulmaları sağlanacak, danışmanlık, eğitim, bakım, sağlık, barınma tedbirleri verilecek, hak ve esenliklerini güvence altına alınarak kendilerine ve topluma faydalı bireyler olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla yapılacak çalışmalarda kurumlar ile dernek ve Bakırköy Çocuk Masası- Bakırköy Belediyesi Sağlık ve Sosyal Çocuk Destek İstasyonu arasında sıkı bir işbirliği ile çocukları örselemeden koruyan ve birbirine bağlanan kurumsal imkanlarla destekleyen iyi bir yönetişim modelini örneklemek amaçlanıyor.
Çocuk Masası Çalışmaları Sadece Türkiye’de Değil Avrupa’da da Dikkatlice İzleniyor
Bakırköylü muhtarlar, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve öğretmenlerin de katıldığı işbirliği protokolü imza töreninde konuşan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, çocuk masası çalışmalarının Avrupa’da da dikkatlice izlendiğini belirterek; “Bakırköy Çocuk Masası’nda yaptığımız çalışmalar sadece Bakırköy’de, İstanbul’da, Türkiye’de değil benim de üyesi bulunduğum Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Parlamentosu’nda da çok dikkatlice ve büyük beğeniyle izleniyor. Önümüzdeki hafta Parlamento’nun Strasbourg’da yapacağı toplantıda konsey üyelerine bilgi aktaracağım. Dezavantajlı grupların yaşadığı sorunlardan bahsedilirken, çocuklarımızın haklarının korunması, onların mağduriyeti, istismarı, suistimali, fena muameleye maruz kalmalarıyla ilgili önleyici ve bilgilendirici çalışmalarımızı orada da anlatacağım. Hayatta bizler için en kıymetli varlıklarımız; çocuklarımızdır. Hayat, geleceğe yapılan yatırımdır. Bizim de en büyük yatırımımız; çocuklarımızdır. Onları korumak ve yarınlara hazırlamak da görevimizdir.”
Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Akçay’dan İyi Bir Çocuk Koruma Örneği
Kurumlar arasında işbirliğinin önemine vurgu yaparak bir konuşma yapan Bakırköy Çocuk Büro-Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Akçay da son günlerde yaşadıkları bir örnekle açıklama yaptı: “Gerçek adını saklayarak Pervin adını vereceğimiz 14 yaşındaki bir kız çocuğuyla ilgili somut örnek vermek istiyorum. Pervin, babası tarafından cinsel istismara uğratılmış bir kızımız. 6 çocuklu bir aileden. Rehber öğretmeninin başvurusuyla baba ağır cezada yargılanıyor. Pervin, babası tarafından tecavüze uğramış bir kız çocuğu olarak olayın duyulmasının ardından okuldan alınıyor ve tekstil işçisi olarak çalışmaya başlıyor. Pervin’in olaydan çok etkilendiği duruşmalar sırasında gönüllü sosyologları dikkatini çekiyor ve bize başvuruyorlar. Biz de Bakırköy Çocuk Masası ile irtibata geçtik. Masamızın öncülüğünde çok mesafe kat ettik. Konudan haberi olan Bakırköy Kaymakamlığı da kızın yaşadığı Küçükçekmece Kaymakamlığı ile irtibata geçti.  Sonuçta bu kızımızın ailesine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden aylık 800 TL maddi destek çıkıyor. Bakırköy Belediyesi Sağlık ve Sosyal Destek İstasyonu’nda psikolojik tedavisi yapılmaya başlandı ve ayrıca özel bir okulda eğitimine devam etmeye başladı. Bunu şunun için anlattım; kurumlar arası iyi bir işbirliği, iletişim ve multi-disipliner uygulamalarla mağdur bir çocuğumuzu toplumsal hayata geri kazandırılabiliriz.”
Bakırköy’deki 50 Bin Öğrencinin 6 Bini Risk Grubunda     
Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın da Bakırköy İlçesindeki toplamda 50 bin öğrenci bulunduğunu belirterek yaptıkları araştırmada 6 bin öğrencinin risk grubunda olduğunu açıkladı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın, çocukların asosyallikten kaynaklı olarak psikolojik tedaviye ihtiyacı olduğunu, çocukların yaşadığı en büyük problemin de parçalanmış aileler olduğunu söyledi.
En Önemlisi Kurumlar Arası Bağlantıyı Kurmak
Yeni bir proje olduğu için halk tarafından çok duyulmadığını aktaran Ebrize Çeltikçi; “Biz okullara gideceğiz. Eminim ki bu yansımalarla yayılacaktır. Ayrıca bir taraftan da basının desteği ve gücüyle duyurularımızı yapıyoruz. Savcılık ve kurumlar arası iş birliğiyle birbirimizi haberdar ediyoruz. Dolayısıyla belli bir süre içinde halka çok saha büyük yansımalarını göreceğiz. Buradaki en önemli şey kurumlar arası bağlantıyı kurmak üzere Çocuk Sağlık Sosyal Destek İstasyonu’nu kurduğumuz anda bütün kurumları iş birliğine davet ettik. Ve hepsi birden gönülleriyle iş birliğine katıldılar. Gördüğünüz sonuçta da protokolü imzalayarak tam bir gönül ve işbirliğine karar verdik.” dedi.
İşbirliği protokolü ile 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında; korunma ihtiyacı olan, ihmal veya istismara uğrayan, suça sürüklenen veya suçtan mağdur olan çocuklarla ilgili çalışma yapılması amaçlanıyor.

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız