MAHALLENİZDE NE DEĞİŞTİ?

Bakırköy’ün, Türkiye'nin her dönemine tanıklık etmiş olması ve bunun izlerinin hala günlük hayatımızda sürmesi onu daha da önemli kılıyor. Bugün, Ataköy, Yeşilköy, Yeşilyurt ve Florya'yı da içine alan bir bölgeyi kapsayan Bakırköy 5. yüzyıldan itibaren hareketliliğin olduğu bir bölge. Tarihinin çok eskilere dayanması onu daha da önemli kılıyor.
Tarihinin çok eskilere dayanması bir yana, denize kıyısı olan bir ilçe olması ve doğayla ilişkisini korumayı başarabilecek mi merak konusu. Ataköy 1. ve 2. Kısım sahilde yükselen yapılar ile değişim ve dönüşüm yoğun bir şekilde hissediliyor. Mahallede Ne Değişti bölümünü bu ay Ataköy 7. 8. 9. 10. Kısım’da yaşanan değişimlere tanıklık eden kişilerle gerçekleştirdik.
Resmi büyütmek için tıklayınız
Nezih Kesime Hitap Etse de Alt Yapı Sorunları Var
9. Kısım sakini olan Çiğdem Şener Ataköy’ün daha çok nezih kesime hitap eden bir bölge olduğunu ve bu yüzden 9. Kısım’a taşındığını söylüyor. Her ne kadar nezih kesime hitap ediyor olsa da alt yapıda sorunlar olduğunu dile getiren Şener; “Işıklandırma büyük sorun teşkil ediyor. Bazı yerler kör karanlık durumda. Aydınlatma üzerinde düzenleme yapılması gerekiyor. Çöp konteynırlarının eşit ve sık konması gerekiyor. Ya da küçük atık kutuları konulması gerekiyor. Böyle olmayınca doğada çöp oranı artıyor.
Çünkü atacak yer bulamıyoruz. Market sayısı çok az. Olan marketler de çok pahalı. 9. Kısım’da mini bir pazar kurulsa, bu bölge halkına çok büyük yarar sağlayacak. Alışveriş için Şirinevler tarafına gittiklerini duydum. E-5 ‘in karşı tarafına geçmeyi çok cazip bulmuyorum. Ataköy, yaşlı kesimin ikamet ettiği bir bölge. Yaşlılarımız için bir hobi merkezi olması çok faydalı olurdu.”
Resmi büyütmek için tıklayınız
Hak, Hukuk, Adalet Diyorlardı
Metin Kamber 30 senedir Ataköy 9. Kısımlı. Ataköy’ün günümüzde çok kalabalık olduğunu aktaran Kamber; “Eskiden genç kuşaklarda ikamet ederken şimdi biz yaşlılara kaldı. Ataköy nüfusu yaşlandı.” dedi. İnşaatlaşmanın yaygınlığı ve her yerde olması sebebiyle arabaları park etmekte zorlandıklarının altını çizen Kamber, özellikle yağmur yağdığında çamurdan sokağa çıkamadıklarını, alt yapı sorunları olduğunu aktardı. Kamber; “Bu yüzden Ataköy’de can emniyeti yok. Eskiden Ataköy çok güzeldi. Şimdi ise insan profili çok değişti. Artık buranın albenisi kalmadı. Yakında havalimanı da kapandı mı burası ölü bölge olur.
Belediyenin çalışmalarını hiç beğenmiyorum. Hiçbir etkisi yok. Belediye başkanı ile yakınlık içerisinde olan kişiler, halkın huzurunu bozacak işler yapıyorlar. Yakınlıktan kaynaklı açılan işletmeler bölge halkını rahatsız ediyor. CHP’li bir belediyeye yakıştıramıyorum bu durumu. Hak, hukuk, adalet diyorlardı, nerede? Yapımına belediyenin ön ayak olduğu sosyal tesislerden kim faydalanıyor? Halk faydalanamıyor. Vatandaşa pahalı, kendilerine ve yakınlarına ucuz. Torpille belediye çalışanı olan insanlar halkın parasını yiyorlar fakat nitelikli iş çıkartmıyorlar.”
Resmi büyütmek için tıklayınız Resmi büyütmek için tıklayınız
Kızılay İnşaatıyla İlgili Seçilen Yeri Doğru Bulmuyorum
Gürol Gökçe 24 senedir 9. Kısım’da oturuyor. Ataköy, eski nezaketini kaybediyor diyen Gökçe, doğma büyüme Bakırköylü olduğunu söylüyor. Gökçe; “Biz Bakırköylüler İstanbullu demeyiz, Bakırköylü deriz. Bakırköy diğer ilçelere nazaran özellikli bir bölgedir.” diyor. Yunus Emre Kültür Merkezi’nin yanında bulunan ve yapımı devam eden Kızılay inşaatıyla ilgili yer seçimini doğru bulmadığını ve merkezi olmayan daha merkezden uzak bir yerde yapılmasının daha uygun olacağını belirtti. Ataköy’de belediye tarafından yürütülen çevre temizliğinden memnun olduğunu da ekledi.
Resmi büyütmek için tıklayınız
Başıboş Köpeklere Müdahale Edilmeli
22 yıldır esnaf olan İsmet Gümüş Ataköy’ün şehircilik anlamında temiz ve güzel bir belde olduğunu aktardı. Esnafın ve burada yaşayan sakinlerin başıboş köpeklerden çok rahatsız olduğunun altını çizen Gümüş; “Belediye tarafından hayvanların korunması için barınaklar var biliyoruz ve bu duruma müdahale edilmesi gerekiyor. Küçük çocukların sürekli geçtiği bir güzergahtan bahsediyoruz. Köpeklerin havlama seslerinden çok korkuyorlar. Geçenlerde bana da saldırdılar gece vakti. Kendimi korumak için köpeğe tekme attım. Ben de hayvan sever bir insanım fakat kendimi koruma refleksiyle yaptığım bir davranıştı.”
Resmi büyütmek için tıklayınız
Sokak Köpeklerinden Ötürü Tedirginlik Yaşamak İstemiyoruz
19 senedir esnaf olan Mesut Savaş yıllardan bu yana olan herhangi bir köklü değişimin olmadığını belirtti. En yeni değişim ise Yunus Emre Kültür Merkezi yanına yapılan Kızılay İnşaatı olduğunu söyleyen Savaş; “Kızılay inşaatı dışında bu muhitte pek bir değişim olamaz. Bizim de değişmeyen Ataköy’ümüzden bir şikayetimiz yok. Çok seviyoruz ve çok memnunuz. Fakat sokak köpekleriyle ilgili belediye bir uygulama yapsa ve barınaklarında sahip çıksa çok iyi olur.Zira bu köpekler çok saldırgan ve bizler gecenin bir vakti yürümekte çok zorlanıyoruz. Bizler artık tedirginlik yaşamak istemiyoruz.” dedi.

Belediye Sorunlarla Yeterince İlgilenmiyor 
Saadet Kulaksızoğlu 26 senedir Ataköylü. Belediye’nin, çarşı esnafından çöp vergisi almasını doğru bulmadığını ve daha önce yapılan bir toplantıda da bunu belediye başkanına ilettiğini söyledi. Kulaksızoğlu; “Çöp toplama işini çarşının personeli yapıyor. Biz de o aidatları ödüyoruz. Üstüne üstlük bir de belediyeye çöp vergisi ödüyoruz. Eğer bunun bir bedeli varsa çarşıya ortak olarak bir bedel önersin. Her kiracıya veya mülk sahibine yılda belli bir ücret önerilsin. Bizler normalin de üstünde rakamlar ödüyoruz. Fiyatla ilgili şikâyetimi belediye başkanına söylediğim zaman bana; “Ne yapalım bunlar da bizim gelirlerimiz.” dedi. Belediye kazançlı çıkacak diye mantık dışı bir ücretlendirme yapmak çok yanlış. Biz, hem aidat olarak buradaki güvenlik ve temizlik işlerine para ödüyoruz hem de belediyeye ayrıca çöp vergisi ödüyoruz.” dedi. Daha önce 9. Kısım’da bulunan cami önüne trafiğin akışını yavaşlatacak bir yükselti yapılmasını ileten Kulaksızoğlu; “Çünkü birçok kişi orada trafik kazası geçiriyor. Ve bu kazalar ciddi yaralanmalara yol açtı. Bunu da belediye başkanına ilettim. Fakat başkan; “Bizim işimiz değil büyükşehir belediyesinin işi” dedi. Küçük bir işlem olmasına rağmen yıllardır bu şekilde duruyor.” diye açıklamalarına ekledi.