ATAKÖY 1. KISIM 564 ADA PLANLARI HALA NEDEN YAPILMIYOR?

Resmi büyütmek için tıklayınız

Ataköy 1. Kısım’daki 564 ada, yani Galleria ve Capacity arasındaki ada turizm alanı ve dolayısıyla planlaması Turizm Bakanlığı’na bağlı. Bu planlar 2014 yılının 10. ayında hem 5 binlik hem binlikleri ada bazında Danıştay 6. Dairesi tarafından  iptal edilmişti. O günden bu yana, yani yaklaşık 3.5-4 yıldır bu planlar yapılmıyor.
Gazetemize gelen ve arayan Ataköy 1. Kısım sakinleri ortak anlatımları şöyle:
Planların iptal edildiği biliniyor. Bu planların yapılması normal şartlarda birkaç günlük iş.
Burada bir facia mı bekleniyor? Zira, bunların içerisinde gerçekten binası çürük olduğu için binasını belki yıkıp yapma imkanı olmayan ama bu binaları güçlendirme talebiyle belediyeye gidenler, plan olmadığı gerekçesiyle binalarında güçlendirme de yapamıyorlar. Dolayısıyla bu planların acilen yapılması lazım. Yoksa yapmayanlar, ki bunların içerisinde Bakırköy Belediyesi de dahil. Zira, 2017’nin haziran ayında belediyenin talebi üzerine Turizm Bakanlığı planlama yetkisini, planlama teklif  hazırlama yetkisini Bakırköy Belediyesi’ne vermişti. Bakırköy Belediyesi birkaç günde  yapılacak işi 9 aydır yapmadı. Neden? 
Bu planların yapılması normal şartlarda birkaç günlük iş. Çünkü mevcut tüm belgesi ve bilgisi, çevre şartları ve binalar ortada. Bunu yapmayanlar fiilen suç işlemiş olmuyor mu? Bu binalar Ataköy’ün en eski binaları. Yaklaşık 50-60 yıllık binalar. Ekonomik ömrünü doldurmuş. O bölgede yapılan bir takım üniversite çalışmalarıyla, İstanbul Üniversitesi’nin 99’da belediye kanalıyla yapmış olduğu çalışmalarda çürük olduğu tespit edilmiş. Daha sonradan karot alınan binalarda, o binanın çürük olduğu Çevre Bakanlığı’nın tespitleriyle kesinleşmiş. Böyle bir durumda 3.5 yıldır planın yapılmaması orada yaşayan insanlara idam fermanı anlamına geliyor. Burada bir facia mı bekleniyor? Zira, bunların içerisinde gerçekten binası çürük olduğu için binasını belki yıkıp yapma imkanı olmayan ama bu binaları güçlendirme talebiyle belediyeye gidenler, plan olmadığı gerekçesiyle binalarında güçlendirme de yapamıyorlar. Dolayısıyla bu planların acilen yapılması lazım. Yoksa yapmayanlar, ki bunların içerisinde Bakırköy Belediyesi de dahil. Zira, 2017’nin haziran ayında belediyenin talebi üzerine Turizm Bakanlığı planlama yetkisini, planlama teklif hazırlama yetkisini Bakırköy Belediyesi’ne vermişti. Bakırköy Belediyesi birkaç günde  yapılacak işi 9 aydır yapmadı.  Belediye görevini yapmamakla büyük bir risk altına girdiğinin farkında değil mi. Ama, burada oturan bir kısım mahalle sakini de maalesef bunun bilincinde değil. Bakırköy Belediyesi burada oturanların menfaatlerini de koruyarak Arzu eden komşularıyla bir araya gelip yeni planlar çerçevesinde binalarını güçlendirebilmesi veya binalarını yıkıp aynısını veya benzerini yapabiliyor olması gerekmiyor mu. Gazetemizi arayanların ifadeleri ve bizim yaptığımız araştırmaya göre oradaki vatandaşların hemen hemen tamamı da yıkılan binası kadar, aynı daireyi yapabilme hakkını arzu ediyorlar. ‘Yıkılırsa dairemi yapabilecek kadar bana bir imar verin.’ deniliyor. Bunun yerine, ‘İmarımı artırın’ gibi bir talepleri de yok. Ama maalesef mevcut bürokratlar ve siyasiler her nedense, işin arkasında ne var onu da bilemiyoruz, bu güne kadar bu planı yapmadılar. Adeta, burada yaşayanların yaşamlarını riske atmış durumdalar.
Bu arada bazı binalar karot aldırarak binalarının depreme dayanıklı olup olmadığının tespitini yaptırarak Bakırköy Belediyesine müracaat etmişler. Bu durumda belediyenin bu gibi binaların elektriğini, suyunu, doğalgazını kesmesi ve 90 gün içinde tahliye etmesi gerekiyor.
Böyle bir işlem yapılmadığına göre bir felaketle karşılaşılırsa hem belediye ve hem de Kaymakamlık bunun hesabını verebilecek mi?