CHP Bakırköy İlçe Başkanı Yüksek Mimar Selçuk BİBER’den ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

CHP Bakırköy İlçe Başkanı Selçuk Biber göreve geldiğinden  buyana CHP’de bir hareketlilik gözleniyor. Selçuk Biber’i makamnda ziyaret ettik. Sorduğumuz her sorunun cevabını aldık. 
 Sayın başkan göreve başlayalı yaklaşık üç ay oldu. Nasıl bir ilçe adınız, neler yapmayı tasarlıyorsunuz?
CHP toplumun teveccühün kazanmış bir partidir. Geçmiş dönemlerde de birçok arkadaşımız burada görev yapmıştır. O nedenle geçmişi sorgulamak çok etik olmaz. Arkadaşlarımızın yaptıkları çalışmalar üstüne ben de bir taş koyabilirsem mutlu olurum. Delegelerimizin tercih bizden yana oldu. Ben ve ekip arkadaşlarım elimizden gelen tüm gayretimizle gecemizi gündüzümüze katarak CHP’ye güç katmak iktidar olmak için çalışacağız.
 Yerel yönetim yerinde yönetim değil midir. Bunu en iyi kim yapar. O yörede yaşayan insanlar. Bu kadar değerli ve kültürlü insanın yaşadığı Bakırköy’den neden bir aday çıkartılmıyor.
Maalesef 1989 yılından itibaren ne yazık ki parti olarak kazandığımız tüm belediye seçimlerinde Bakırköy’lü bir arkadaşımız seçilmedi. Üst makamlar tarafından atamalar yapıldı. Yaklaşık 230 bin nüfusu 6 bin üyesi olan bir ilçede CHP kendi başkanını seçecek bir kadro oluşturamıyorsa partinin iç yapısında ya da Bakırköy halkında bir eksiklik var demektir. Eğitim kültür seviyesi yüksek oranda olan bir ilçeden başkan adayının çıkmaması bir anlamda bu kapasitede birinin olmadığı algısını oluşturur ki bunu asla kabullenmek mümkün değildir.
Sayın başkan bunun çözümü nedir?
Parti tüzüğümüzde ön seçim ve atama var. Ancak Bakırköy’de ön seçim gibi böyle uygulama yapılmadı. Başkan adayları genelde atamayla belirlendi. Oysa kamuoyu yapılıp halkın görüşleri alınsa, ön seçimle belirlense ilçe örgütünün de benimseyeceği bir aday veya kamuoyuyla belirlenen halkın teveccühünü almış bir adayda atanabilir. Üst kurullar o günün şartlarına göre tercihini her iki yönde de kullanabilir. Her ikisi de demokratik bir yoldur.
Bu anlamda kriterler nedir?
Partinin üye yapısında belediye başkanlığı yapabilecek kriterler de insan yoksa burada bir zaaf var demektir. Ben bunu kabullenmem. Eğer ki bu yapıda yeterli sayıda insan yoksa, sivil toplumlardan Bakırköy’ün insan yapısından üye yapısını kadroları genişletmek lazım. Bu yeterliliği sağlayabilecek üyeler oluşturmak lazım. Eğer bu anlamda bir boşluk varsa ki ben böyle bir boşluk olduğu inancında değilim. Bakırköy’de bu kriterler de yeterli insan da var, yeterli üye sayısı da var. Bakırköy eğitim düzeyi yüksek bir ilçedir, bunun yanında deneyimleri çok fazla hemen her alandaki kadrolarda görev alacak olan yetişmiş olan üyelerimiz de var. Bu tür iddialarda bulunanlara kesinlikle katılmak mümkün değildir.
Zeytinlik Halk Pazarı ihalesine katılan olmadığı için o gün ihale iptal edildi. Önümüzdeki süreçte yeniden ihale olmayacağına göre burada davet usulüyle mi iş verilecek?
Bende konuyla ilgili yakın bir zamanda haberdar oldum. Kamuoyunda bir takım bilgi kirliliği var. İhale şart namesini inceledim. Söz konusu yerle ilgili yapılaşma bu gün ki mesele değil, evveliyatı olan bir mesele. Zeytinlik Halk Pazarı 1989 yılında benimde imar komisyonu başkanı olduğum dönemde yapılan halk pazarlarından biridir. Şuan ki hali de içler acısı mezbelelik Bakırköy’e yakışmayan bir görüntüsü var. Burada bir düzenleme yapılması modernize edilmesi daha rantabl kullanılmasında fayda var. Böyle olması halinde Bakırköylülerde mutlu olacaklardır.                                                                                                                                                                                                                                            Bakırköy belediyesi burayı birilerine peşkeş çekiyor gibi bir algı oluşmuş, bu bilgi eksikliğinden oluşan bir durum. Şartname dosyasını inceledim, belediye başkanımızla birlikte esnafı ziyarete gittik bana söylenen belediye başkanı ihaleden önce esnafla görüşüp onayını aldığı yönünde. İnşaai faaliyetler süresince de kendileri mağdur edilmeyecekmiş. Ancak burayla ilgili şartname alan olmamış. Dolayısıyla ihaleye katılanda olmamış. İncelediğim kadarıyla bu şartlarda bu ihaleye kimsenin katılmamış olması da doğaldır. Belirlenen sürede geri dönüşümü olmayan rantabl olmayan bir ihale. Çok ağır şartlar gerektiren, kısa sürede geri dönüşümü olmayan bu ihaleye yatırımcılarda sıcak bakmamış. Bayındırlık birim fiyatlarına göre hazırlanan ihalede 30 milyon liralık bir bedel ön görülmüş.
Sayın başkan, parti olarak özelleştirmeye karşı olduğunuzu biliyoruz. Ancak Zeytinlik Halk Pazarı da tam olarak özelleştirilme kapsamına girmese de yap-işlet-devret modeliyle ihale edilecekti. Bakırköy belediyesi neden kendi öz kaynaklarıyla yapma yoluna gitmedi?
Keşke yapabilecek durumda olsaydı. Belediye Başkanımızın şuan itibariyle böyle bir yatırım yapmak için bütçesinin müsait olmadığını söylediğini de belirtelim. Hesap işleri müdürlüğünün bana gösterdikleri envanterlere göre gelirleri giderlerini tam olarak sağlayamıyor.
Dört yıldır aynı yönetim iş başında bütçe ilk kez mi açık veriyor?
Bütçe ilk kez açık vermiyor. Daha önceleri de bu tür açıklar var. Belediyenin işleyişine çok fazla müdahil olamam. Bana söylenen ve verilen bilgi, belgeler ve dokümanlar üzerinden fikir sahibi olurum. Belediyenin yaklaşık olarak 160 milyon sabit bir gideri var. Bunun 90-100 milyon arasındaki gideri personel gideridir. Diğer kısmı da park, bahçe, temizlik gibi yatırımlarda kullanılıyor. Bana verilen rakamlara baktığımda Bakırköy Belediyesi’nde çok fazla çalışan olduğu görülüyor. 2600 kişi civarı çalışan var ki bu rakam çok yüksek. Yaklaşık 1200 civarı çalışanı olması gerekirken çalışan sayısı iki katından da fazla.
Sayın başkan, bu durumun çözümü nedir?
Bu yoğunluk yeni bir oluşum değil. Daha önceki yıllardan gelen bir birikim var. Daha öncesinde işe girenler var, bu dönemde de işe girenler var. Bakırköy Belediyesi gelirine bakıldığında çalışan sayısının orantısız olduğu açıkça belli. Bakırköy Belediyesi’nin kendine yeni gelir getirecek kaynaklar bulması lazım. Belediye başkanı ve belediyeyi yöneten arkadaşlarımızın bu tür kaynak arayışlarını bir an önce halletmeleri yerinde bir davranış olur. Bu kaynakları yaratmak yöneticilerin görevidir. Böyle olması halinde belediye öz kaynaklarıyla daha fazla yatırım yapma imkanına sahip olur.
Bakırköy Belediyesi cari açıklarını kapatabilmek için kendi gayrimenkullerini satıyor. Buna ne demeli?
Metronun oradaki zorunlu bir satıştır. Orada bir istimlak söz konusuydu. Elde edilen 220 milyon liranın 60 milyonluk bölümü de SGK borçlarına gitti. Geri kalan 160 milyonluk dilimin nerelere hangi kalemlere harcandığı hakkında bilgim yok. Belediyenin işleyişine müdahil olmadığımız için bunu bilememem doğaldır.
O arsayı satmak yerine İBB’ye ait Bakırköy dahilindeki farklı alanlarda bulunan arazilerle takas yoluna gidilip, kazanılan araziler Bakırköy Belediyesi projelerinde kullanılamaz mıydı?
Tabi ki olabilirdi ancak satış olayı tamamen Bakırköy Belediyesi’ni yönetenlerin tercihidir.
Sayın başkan çok alışık olmadığımız bir durum, ilk kez meclis binasında grup toplantısı sonrası basın açıklaması yaptınız, bunun sebebi neydi? Bu tür açıklamalarınız devam edecek mi?
Elbette devam edecek. Bakırköy ve Bakırköylüleri ilgilendiren her önemli konu öncesinde ve sonrasında vatandaşlarımızı bilgilendirmek için basın toplantılarımız devam edecektir. İlçe başkanı olduğum sürece bu hep olacaktır. Gündemle ilgili açıklamalarımız da olacaktır. Kişisel olarak, ilçe başkanı olarak her zaman kapımız medya mensuplarına açıktır. Dedikodularla haber yapmak yerine ne öğrenmek istiyorlarsa sorsunlar cevap verelim. Her zaman şeffaf olduğum gibi bu şeffaflık devam edecektir.
Sayın başkan basın açıklamanızın ana konusu Florya bölgesinde GS tesislerinin oradaki araziyle ilgiliydi. Sürecin takibi için bir komisyon kurmuştunuz. O günden bu güne neler yaşandı. Son durum nedir?
O bölgede yol olan 3 bin 600 metre karelik bir alana sahibiz. Arazinin geneli 66 bin metre kare bunun bir bölümü TOKİ diğer bölümü de GS spor kulübüne aittir. Bu alanın %30-35’lik bölümü sosyal donatı alanı olarak ayrılacak. Geri kalan kısmında da yapılaşmalar olacaktır. Henüz kesinlik kazanmış bir proje yok. Avan proje 1/1000- 1/5000 gibi herhangi bir proje yok ortada. Bakırköy Belediyesi olarak TOKİ ile ortak iş yapılıyor gibi bir algı olmasın. Bir ortaklık söz konusu değil. Sadece bu arsanın tüm gelişimlerini izlemek, Bakırköy’ün ve Bakırköy Belediyesinin menfaatlerini koruyabilmek adına 3 kişiden oluşan bir komisyon kurduk. Arkadaşlarımızın biri avukat biri de teknik bilgi ve deneyimleri olan inşaat mühendisi. Bu arkadaşlarımız gelişmeler hakkında belediye meclisine bilgi verecekler. Projenin kesinleşmesi halinde gereken neyse mutlaka Bakırköy ve Bakırköy Belediyesi menfaatleri doğrultusunda yapılacaktır.
Geçtiğimiz günlerde medyada yer aldı. Bakırköy belediye başkanı ve bir meclis üyesi arkadaşımız Ordu/Perşembe ilçesine bir araç hediye etmişler. Hatta Bakırköy ilçe örgütünün hibe ettiği yazılmış. Kaynak neresi belli değil. Eğer bu araç Bakırköy Belediyesine hibe edilen bir araçsa bu kadar ekonomik sıkıntı çeken belediye neden aracı başkasına hibe eder?
Sizin dışınızda birkaç kişiden de aynı konuyu işittim. Perşembe CHP ilçe örgütüne bir minibüs hediye edilmiş. Hatta bunun Bakırköy İlçe Örgütü tarafından verildiği yazılmış. Çok net söylüyorum ilçe örgütümüzle hiç bir bağlantısı yoktur. Bir söz vardır “kelin ilacı olsa başına sürer” derler. Ben de aynen bu sözü söylüyorum. Aracın hibe edilmesi haber içinde ismi geçen arkadaşlarımızın kişisel tasarruflarıdır. Kimin hangi gerekçeyle böyle bir bağış yaptığı bilgisine sahip değilim. Bakırköy ilçe örgütü olarak bizim böyle bir maddi gücümüz de yok. Keşke olsa.
Bir ara gündeme gelen Kaşıbeyaz arazisi şu sıralar durulmuş gibi görünüyor. Son aldığım istihbarata göre varlık fonu işlemlerinizi yapabilirsiniz demiş. Burada ki son durum nedir?
Burada çok eskilerden yapılmış olan bir takım kaçak yapılaşmalar mevcut. Şu aşamada orada neler olacağı hakkında hiçbir bilgim yok. Her hangi bir yapılaşma olacaksa tabi ki bunun kararını Bakırköy Belediyesi meclisi verir. Bizler işin siyasi tarafıyız. Doğal olarak aynı zamanda da grup başkanıyım. Ben her şeyden önce CHP ilçe başkanıyım. Parti anlayışımızda kamuya açık alanlarda kaçak yapılaşma da olsa buna müsaade etmeyiz. İmar izni olan yerlerdeki yapılaşmalarda belediyemiz gerekeni yapar. Ancak sosyal donatı alanı olarak ayrılmış olan yerlerde hiçbir yapılaşmaya müsaade etmeyiz.
Bakırköy’ü nasıl görüyorsunuz, Bakırköylülere neler söylemek istersiniz?
Sohbetimizin ilk bölümünde de söylediğimiz gibi Bakırköy her şeyden önce protokol bir ilçe. Türkiye’nin incisi olan bir ilçe. Geçmişte de böyleydi bu gün de böyle. Türkiye’nin neresine giderseniz tanınan marka olmuş bir ilçeyiz. İstanbul’un nüfusu en az olan ilçelerinden biriyiz. Ancak ismimiz çok büyük. Yetişkin eğitimli bir insan nüfusuna sahibiz. Bu konumumuzu çok iyi değerlendirmeli ve korumalıyız. Bizler CHP olarak bunu yapıyoruz. Her ne kadar kentsel dönüşüm, trafik sorunumuz olsa da buranın tiyatrolarıyla, açık hava sinemalarıyla, sanatsal etkinlikleriyle, açık sergi alanlarıyla bir kültür şehri olması gerekir. Bunlara sahip olabilmenin en doğru yolu tren yolunun üst kısmının kapatılmasıyla yapılır. Kimin yaptığının ya da yapacağının önemi yok ancak yapılmalıdır. Ne yazı ki biz Türkler sadece bakıp geçiyoruz. Bu proje yıllardır gündemde olan ancak uygulanmayan bir proje. Konuyla ilgili ulaştırma bakanlığı yetkilileriyle bizzat görüştüm. Bana yapacaklarını ilgileneceklerini söylediler. Maalesef bu güne kadar bir gelişme olmadı. Oranın hayata geçirilmesi Bakırköy halkı için büyük bir hizmettir. Kim yaparsa takdir kazanır. Bakırköylülerin bu konuda duyarlı olacaklarına inanıyorum.