ZUHURATBABA MAHALLESİNDE HIRSIZLAR CİRİT ATIYOR

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Hırsızlık vakaları Bakırköy ilçesinde son dönemler artış gösteriyor. Zuhuratbaba Mahallesinde ise kısa süre içerisinde dokuz ev soyuldu. Gazetemizi arayıp mahallesinde artışla ilgili bilgi veren Zuhuratbaba Mahalle Muhtarı Aykut  İncesaraç  kolluk kuvvetleri sayısının çok az olduğunu söyledi.
Sayın İncesaraç, bahsettiğiniz hırsızlıkların artmasıyla ilgili neler söyleyeceksiniz?
Son zamanlarda neredeyse soyulmadık evimiz kalmadı. Biz, muhtarlık olarak bu konuya bir el atmak istedik. Vatandaşlarımızın bize başvuruları ile bir araştırma yaptık. Geçen günlerde, evi soyulan vatandaşlarla muhtarlığımızda bir araya geldik ve emniyet müdürümüzü ziyarete gittik. Bu konu hakkında bilgilenmesini istedik ve yardımlarını talep ettik.
Kısa süre içerisinde 9. mahalle sakinimizin evi soyuldu. Hatta dün yine bir telefon geldi. Kamera görüntüleri var elimizde, sürekli geliyor. Biz bunları emniyet müdürlüğüyle paylaşıyoruz. Fakat neticede insanlarımız ve bizler de dahil olmak üzere hepimiz huzursunuz. Neden huzursuzuz? Geçtiğimiz senelere baktığımız zaman ilçemizdeki ekip sayısını çok az görüyoruz. Gezen bir devriye ekip aracı göremiyoruz. Bakırköy İlçe Emniyet Müdürü Erdem Bey çok ilgileniyor fakat 15 mahallelik bir ilçede sayı çok az. Daha üst mercilerden ilçemize kolluk kuvvetlerinin atanmasını istiyoruz.
Son zamanlarda da ülkemiz çok sıkıntılı günler yaşıyorş. Bunların izleri acıları maalesef sürüyor. Fakat bunlar bize gerçekten farklı yansımaya başladı. Görevden alınmalar olsun, sayıların yetersizliği olsun. Bu durum Bakırköy’de de hırsızların cirit atmasına neden oldu.
Planlı ve grup şeklinde mi gerçekleşiyor hırsızlıklar?
Kesinlikle. Hırsızlığı yapan ve planlı çalışan bir grup var. Aynı insanların görüntüleri genellikle elimize geçiyor. Zaten bu hırsızların çoğu Bakırköylü değiller ve başka ilçelerden geliyorlar. Yani bu insanların mesleği hırsızlık haline gelmiş.

Vatandaşlara ne gibi tavsiyelerde bulunacaksınız?
Vatandaş olarak önlemlerimizi kesinlikle almamız gerekiyor. Fakat yetkililerden de bu desteği bekliyoruz. Ataköy Gazetesi sayesinde sesimizi duyuracağız. Emniyetimize de destek vermelerini ve kolluk kuvvetleri sayısının artırılmasını istiyoruz. Bakırköy ilçesinin % 60’lık bir kesimini emekli kesim oluşturuyor. Bana kalırsa hırsızlık sezonu yazın başlar. Fakat daha yaz gelmeden bu kadar artışla karşılaştıysak yazın bu durumun ne hale geleceğini düşünemiyorum. Yazın insanlar haliyle yazlıklarına gidiyorlar. Emniyet nasıl bir önlem alacak? Bir an önce bunların önünün kesilmesini talep ediyoruz.
Siz bu konuda neler yapıyorsunuz?
Gerekli imza kampanyaları başlattık. Gerekirse topladığımız imzaları İç İşleri Bakanlığı’na bizzat götüreceğiz. Zuhuratbaba Mahallesi olarak içi içe bir aile gibi olduğumuz için her gün yeni bir olay duyuyoruz. Bu durum nereye kadar sürecek?
Hırsızların planlı bir şekilde organize olduğunu dile getirdiniz. Hedefindeki evler veya mahalle sakinlerinin profili nedir? Ve hırsızlar hangi zaman diliminde ve ne şekilde harekete geçiyorlar?
İnsanların en derin uykuda olduğu zamanı seçiyorlar. Tahminlerime dayanarak kapıları hırsızlık öncesi yokladıklarını düşünüyorum. Sizin kanalınızla da duyuru yapmak istiyorum: Lütfen kendi önlemlerinizi alın. Özellikle sürgülü kapı kilidi kullanılırsa, hırsızların bu kilidi açma ihtimali daha düşük. Ve de ses yapıyor. O yüzden bu hırsızlar üzerinde caydırıcı oluyor. Tahminimce hırsızlar, kat kat dolaşıp kapılarını kilitlemeyen insanları teşhis ediyorlar. Zaten birkaç saniyede bu kapılar kartla açılıyor. İnsanlar uykudayken ilk aradıkları şey araba anahtarı oluyor. Arabaları çalınıyor genelde. Daha sonra da; cep telefonları, cüzdanları ve değerli ziynet eşyaları çalınıyor. Bir de sabaha karşı veya gündüz çalışan aileleri yokluyorlar.
Burada tabi ki bizlere de çok büyük görevler düşüyor. İlk önce kendi önlemimizi alacağız. Kolluk kuvvetleriyle yapacağımız iş birliğiyle bunun üstesinden geleceğimizi düşünüyorum. 

Sayın İncesaraç, eklemek istedikleriniz var mı?
Bu hırsızlıkları yapanın aynı kişiler olduğunu düşünüyorum. Hırsızlık görüntülerini incelediğimizde de bunların aynı çete olduğunu görüyoruz. Biz sadece sokaklarımızın güvenilir ve kontrol altında olmasını ve de sokaklarda devriye gezen ekip arabası istiyoruz. İsteğimizin gerçekleşmesi caydırıcı bir nitelik kazandırır. Üstelik ben kendi mahallem hakkında bilgilendirsem de hırsızlık vakaları Zuhuratbaba dışında diğer mahallelerde de yaşanıyor.
Hırsızlığa yapan kişiler görüntülerden de anlaşılacağı üzeri yüzleri görünmesin diye kapüşonlu giyinmiş 3 kişilik bir grup. Vatandaşlarımızdan ricam; gruplar halinde gezen kapüşonlu ve tedirginlik uyandıran kişi veya kişileri görünce emniyete haber vermeleri. Bizler el birliğiyle bunun üstesinden gelebiliriz.