BAKIRKÖYDE NEVRUZ COŞKUSU

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Baharın gelişi, barış, dostluk ve kardeşlik anlamına gelen Nevruz. Türklerin (Göktürklerin) Ergenekon'dan demirden dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder. Doğu Türkistan'dan Balkanlara kadar tüm Türk kavimleri ve toplulukları tarafından, MÖ 8. yüzyıldan günümüze kadar her yıl 21 Mart'ta kutlanır.
Orta Asya'dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin coşkuyla karşılandığı bir gündür.
Yaşadığı geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı'nın Anadolu'da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır.
Nev(yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve YENİGÜN anlamını taşıyan Nevruz, kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere birçok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır.
Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart'ta güneş göçmen kuşlar gibi kuzey yarımküreye yönelir. 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar.
Her yıl olduğu gibi bu sene de Bakırköy Türk Ocakları Şubesi, Bakırköy Belediyesi ve konuk ekipler ile büyük coşku ile kutlandı. Mehter Takımı, Şükrü Öztaş yönetiminde TSM korosu, Artvin, Karadeniz, Zeybek ve Kafkas gruplarının göz kamaştırıcı ve heyecan verici gösterileri ile Salonu dolduran seyircilere büyük coşku verdi.
Geceyi Göksenin İLERİ yönetti ve sundu.