Eski Bayrampaşa Cezaevinin bulunduğu yerdeki Kentsel Dönüşüm Projesi vatandaşa hak kaybı yaratıyor, hak sahipleri huzursuz ve tedirgin!

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Bayrampaşa Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi A.Fettah Dindar, eski Sağmalcılar Cezaevinin bulunduğu yerdeki Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında hazırladığı yazılı soru önergesini Meclis toplantısında sözlü okudu ve şunları söyledi, şu soruları sordu:
Bayrampaşa ilçesi, İsmetpaşa mahallesi sınırları içerisinde eski Sağmalcılar Cezaevinin bulunduğu yerdeki Kentsel Dönüşüm Projesinin mahalle sakinleri arasında ve kentsel dönüşüme tabi olan bölümdeki tapu sahiplerinin bazı sıkıntıları ve belirsizlikleri mevcuttur. İsmetpaşa mahalle sakinlerinin bu huzursuzluğunu ve tedirginliklerini gidermek amacıyla mahalle sakinlerinin talepleri doğrultusunda aşağıda belirteceğim soruların yanıtlarını yazılı olarak cevaplandırılması kaydıyla, önergemizin başkanlık makamına havalesini arz ederim. Sorularımız:
1- Vatandaşlarla görüşülmediği halde evlerin fotoğrafları çekilerek yapılan tespitler neden vatandaşlarla görüşüldü diye rapor edilmiştir?
2- Yapılan proje güzel ise vatandaşa yeni yapılan konutlara gitmeleri yönünde ikna etmek için neden dayatma ve yoğun baskı uygulanıyor?
3- İsmetpaşa mahallesinde belirlenen bölge halkı cezaevi alanına,
a) İstimlak işlemi ile mi?
b) Kamulaştırma yöntemiyle mi?
c) Uzlaşma yöntemiyle mi götürülecek
4- Hak sahipleri gitmeyi kabul etmez ise hangi yöntem uygulanacak, hak sahiplerinin durumu ne olacaktır. Bu bölgede kentsel dönüşümün, bu bölge için uygulanabilmesi için herhangi bir kabul yönünde yüzdelik oran var mıdır?
5- Sağmalcılar cezaevi arazisi, cezaevi yapılırken şartlı bağış olarak mı alınmıştır. Tapu tahkikatı ile gerekli araştırma yapılmış mıdır?
6- Burada oluşacak yeni hak sahiplerine tapu tahsis belgesi mi yoksa kat tapusu mu verilecektir?
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi 2018 yılı Nisan ayı Meclis toplantılarında Bayrampaşa Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi A. Fettah Dindar’ın imzası ile önerge meclise sunuldu, oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edildi.