MEV Koleji Özel Basınköy Okullarının Düzenlediği 14. Fen Bilimleri Şenliği ve Proje Yarışmasının Ödülleri Sahiplerini Buldu

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

MEV Koleji Özel Basınköy Okullarının düzenlediği 14. Fen Bilimleri Şenliği ve Proje Yarışması’na bu sene 53 okul 101 projeyle yarıştı. Projede yarışan okular arasında Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Batman, Çanakkale, Çorum, Isparta, Kocaeli, Manisa, Ordu ve Tekirdağ gibi şehir dışından katılan okullar da oldu.
İstanbul Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Altınbaş Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi ve Haliç Üniversitesi akademisyenleri jüri ön toplantılarını gerçekleştirdiler. Fen Bilimleri Şenliği’nin açılış konuşmasını Koordinatör Müdür Yakup Erdoğan yaptı. Ardından jüri üyesi Prof. Dr. Gülşen Altuğ ve Millî Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Temel konuşmalarını yaptılar. Yarışmaya katılacak projeleri değerlendirmek için gelen jüri üyelerine plaketlerini, MEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Temel, MEV Yönetim Kurulu Üyesi Sn. İbrahim Çoksak, MEV Genel Müdürü Funda Kahraman, MEV Kurul Sekteri Ozan Kılıç, Koordinatör Müdür Yakup Erdoğan, İlkokul-Ortaokul Müdürü Aylin Belfu Efe, Anadolu Lisesi Fen Bilimleri Zümre Başkanı Sanem Paşalı ve Ortaokul Fen Bilimleri Zümre Başkanı Seda Açıkgöz takdim etti.
Misafirlerin projelerin bulunduğu sergi alanını gezmelerinin ardından öğrenciler jüri üyelerine projelerini sundular.  Jüri üyeleri projeleri değerlendirirken Gazeteci, Yazar Kalust Şalcıoğlu “Sosyal Medya ve Gelecek” konulu sunum gerçekleştirdi. Okul orkestrasının müzik performansını sahnelemelerinin ardından İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci konuşma yaptı. Yelkenci konuşmasında; “Bir eğitim sistemi, hayal kurmak, sorgulamak ve sevgi üzerine kurulmalıdır. Bu üç temel sistem üzerine kurulan eğitim sistemi iyi bir eğitim sistemidir” dedi.  Jürinin değerlendirmeleri sonucu Fen Bilimleri dalı birincilik ödülünü “Renk Değiştiren İlaç Etiketi” projesiyle Özel Atakent Mektebim Ortaokulu, fizik dalı birincilik ödülünü “Görünür Işığın Polarizasyonu ile Kablosuz Veri İletişimi” projesiyle İzmir Özel Çakabey Lisesi, Kimya dalı birincilik ödülünü “Yapısal Renk Eldesinde Silika Taneciklerinin Kullanımı” projesiyle İzmir Özel Çakabey Lisesi, biyoloji dalı birincilik ödülünü “Elektro eğirme ile Üretilen Nanoliflerin, Patojenlerin Seçimli Analizine Yönelik Kullanım Potansiyellerinin Araştırılması” projesiyle İzmir Fen Lisesi aldı. Kura ile belirlenen MEV Özel Ödülünü öğrenci Ali Karakaş ve danışman öğretmen Ayşegül Karapınar kazandı. Kazanan okulların öğrenci ve danışman öğretmenlerine ödüllerini İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci takdim etti.