ZUHURATBABA SPOR ALANI CHP’NİN OYLARIYLA İMARA AÇILDI. BAKIRKÖYLÜLER AYAKLANDI. BİNLERCE İMZA  TOPLANDI
YÜCESPOR SAHASI BAKIRKÖY BELEDİYESİ TARAFINDAN ÖZELLEŞTİRİLMEYE AÇILDI

Zuhuratbaba Mahallesi’nde mülkiyeti Bakırköy Belediyesi’ne ait 23 pafta 144 ada 285 sayılı parselde bulunan 6 dönümlük arazi 29 yıllığına özelleştirilmeye açıldı. Bakırköy Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısında, ihaleye açılması için, İmar, Bayındırlık, Hukuk, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonun da yapılan görüşmeler sonucu alınan rapor meclise getirildi. İrtifak ve intifa hakkıyla birlikte işletilmesi maddesinin de yer aldığı kararla ilgili Ak Partili meclis üyeleri ve MHP’li meclis üyesi ret oyu kullandı. Karar CHP’li meclis üyelerinin kullandığı evet oylarıyla, oy çokluğu ile kabul edildi. Alınan karar doğrultusunda 6 dönüm arazi Bakırköy Belediyesi yönetimi değişse dahi 29 yıllığına tapuya şerh edilecek olan intifa hakkı nedeniyle ihaleyi alan kişi ya da firma tarafından işletilecek.
HALKIN TEPKİSİNE NEDEN OLDU
Zuhuratbaba mahallesinde oturan mahalle sakinleri alınan karara tepki gösterdi. 1954 yılında kurulmuş ve bünyesinden milli futbolcular yetiştiren bir spor kulübünün kullandığı alan aynı zamanda olası deprem esnasında toplanma alanı olarak da kullanılıyordu. Son günlerde kendini hissettiren deprem vatandaşların da panik yaşamasına neden olmuştu. Mahalle sakinleri yapılacak olan bu ihalenin sosyal demokrat bir anlayışa sahip olan CHP’li bir belediyeye yakışmadığının da altını çizdi. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız bir mahalle sakini, çocukluk yıllarını söz konusu arsada top oynayarak geçirdiğini söyleyerek, “Ben ve benim durumumda olan yüzlerce insanın anıları yok edilemez. Çocuklarımızın 29 yıllık geleceği ipotek altına alınamaz. Mahalleli olarak yasal anlamda ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Gerekirse CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na alınan kararın yanlış olduğunu belirten bir dosya hazırlayıp, kendilerine vereceğiz.  Mahalle halkının onaylamadığı bir projenin hayata geçirilmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Resmi büyütmek için tıklayınız Resmi büyütmek için tıklayınız

CHP Bakırköy İlçe Başkanı Asım Köksal Muş; Belediyenin kendisinin yapması taraftarıyım

Resmi büyütmek için tıklayınız

Resmi büyütmek için tıklayınız

Zuhuratbaba top sahası olarak bilinen yaklaşık 8 dönümlük arazinin 29 yıllığına yap-işlet sistemiyle ihaleye çıkarılması kararının ardından Ak Parti, MHP, İYİ Parti ve DP ilçe başkanlarının yanı sıra CHP ilçe başkanı Asım Köksal Muş’un da görüşlerini aldık.

Asım Köksal Muş, böyle bir kararın başkanlık teklifi olarak meclise geldiğini söyleyerek başladığı açıklamasını “ Geçen ay ki meclis toplantısında Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, böyle bir teklifle meclise geldi.

Türkiye’nin ekonomisi malum bu ekonomik nedenler her belediyeye vuruyor. Geçtiğimiz yıllarda emlak vergileri %75-80 civarında yatırılırken şimdi %40-45 oranında yatırılmış. Belediyenin bir emlak geliri, bir de kira geliri var başka geliri de yok. Başkan diyor ki seçimlerden sonra altı ay geçti. Seçimler yaklaşınca altı ay da öyle gider geriye dört yıl kalır. Bu durumda bir şeyler yapmak istiyor ancak para yok. Bende belediye başkanının orada bir şey yapmasına taraftarım ama belediyenin kendisinin yapması taraftarıyım. Vatandaşlar bana 1500 imzalı bir dilekçe getirdiler ben bunu belediye başkanına götüreceğim. Vatandaşların isteği oranın altına oto park yapılsın üstünü de kod seviyesinde tutsun burası bizim deprem toplanma alanımız olsun şeklinde. Bende vatandaşın bu haklı isteğini belediye başkanına götürüp göstereceğim. Kendisine vatandaşların ne istediğini söyleyip başkanın kendi düşüncesini de soracağım. Belediye başkanının haklı olduğu bir nokta var. Parasızlık herkesin belini büküyor. 4-5 belediyede esnaf vergileri nedeniyle icra işlemleri başlatıldı ancak Bakırköy belediyesi böyle bir şey yapmadı. Zor gerçekten zor ancak bir şeyler de yapmak gerekiyor. Sizin de bildiğiniz gibi belediyenin binasına başladık öylece duruyor. Burada Zuhuratbaba top sahasıyla ilgili benim düşündüğüm de vatandaşın düşündüğü gibi” şeklinde yaptı.

AKP Bakırköy İlçe Başkanı Tülin Mazlumoğlu KESTANE: Bakırköylüleri Yok Sayamazsınız
Resmi büyütmek için tıklayınız Resmi büyütmek için tıklayınız

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Ak Parti Bakırköy İlçe Başkanı Tülin Mazlumoğlu Kestane, alınan karar karşı olduklarını söyleyerek tepkilerini “Söz konusu yerle ilgili karar meclise geldiğinde meclis üyesi arkadaşlarımla yaptığımız toplantı sonrası hayır oyu kullanma yönünde kararı aldık. Ak Parti gurubu olarak meclis üyelerimiz hayır oyu kullanmışlardır. Bizler nasıl ki kamu yararına Bakırköy halkı yararına olacak teklif ve önerilere evet oyu verip çalışmalar süresinde belediyeye desteğimizi veriyorsak, “bunun en son örneği de kentsel dönüşüm plan tadilatlarına verdiğimiz evet oyudur” kamu ve vatandaşlarımızın zararı olan tekliflere de hayır oyu vererek tepkimizi gösteriyoruz. Aldığımız kararın arkasındayız. Yasal anlamda yapılabilecek ne varsa yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Biz oranın spor sahası olarak kalmasını istiyoruz. İlçemizde sınırlı sayıda olan bu tarz yerlerin korunması taraftarıyız. Orası spor sahası olmanın yanında olası bir depremde toplanma bölgesi olarak kullanılabilecek en güvenli yerlerden biridir. Bizim gösterdiğimiz duyarlılığı Bölge halkı da göstererek imza kampanyası düzenlediler. Buranın farklı bir alana dönüştürülmesi Bakırköylüleri yok saymaktır.” Şeklinde dile getirdi.

DP Bakırköy İlçe Başkanı Necmettin Dönmez; Bakırköy’de ranta hayır
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Zuhuratbaba top sahası alanının 29 yıllığına yap-işlet modeliyle ihaleye çıkarılması kararının ardından konuyla ilgili görüşlerini aldığımız DP Bakırköy İlçe Başkanı Necmettin Dönmez, ranta karşı olduklarını söyleyerek yaptığı konuşmasını “Zuhuratbaba gibi güzide bir semtte bulunan yaklaşık 8 dönümlük arazinin ticaret haneye dönüştürülmesine karşıyız. Açıklamalara bakılacak olursa altında oto park, üst kısmında da kafeterya tarzı işletmeler olacakmış. Bu yanlış bir projedir. Bu tür projelerin yapılabilmesi için öncelikle o yöre insanlarının fikri sorulmalı, görüşleri alınmalıdır. Ancak bölge sakinleri böyle bir yapılaşmaya karşı olduklarını yaptıkları eylemlerle ortaya koymuştur. İmza kampanyası başlattılar, mahalle sakinleri bir araya gelerek top sahamızın ranta açılmasını istemiyoruz şeklinde sloganlar attılar. Tepkilerini gösterdiler, yetkililer bunlara kulak vermeli halkın sesini dinlemeli. Buranın birilerine rant sağlamak için oto park ve işletmeye dönüştürülmesi Bakırköylülerin 29 yıllık geleceklerine ipotek koymanın yanında gençlerimizin spor sahalarını da yok etmek demektir. Söz konusu yer aynı zamanda olası depremde insanların toplanma alanı olarak da kullanılan bir yer. Bakırköy belediyesi geçtiğimiz günlerde deprem toplanma alanlarını açıkladı 59 tane yer ismi vardı listede bunun yanında 6 adet de helikopter pist alanı olduğunu açıklamışlar. Açıkçası ben bunların 3-5 tanesi dışında nerede olduklarını bilmiyorum. En çok merak ettiğim de helikopter pistleri nerede? Bilen varsa beni de aydınlatsın. Zuhuratbaba top sahasının ranta kurban gitmesini istemiyoruz. Hatırlarsanız Bakırköy’ün birçok alanları da ranta kurban gitmiştir. Sümerbank arazisi, sahillerin beton yığınlarına dönüştürülmesi bunların ilk akla gelenleridir. Kısacası Zuhuratbaba top sahasının olduğu gibi kalmasından yanayız. Bakırköy Belediyesi yetkilileri de alınan bu karardan dönmelidir” şeklinde bitirdi.

İYİ PARTİ BAKIRKÖY İLÇE BAŞKANI
CEM LALE

Son günlerde Bakırköy kamuoyunun gündeminde olan Zuhuratbaba Mahallesinde ki boş top sahasın arazisinin Bakırköy Belediyesi tarafından  29 yıllığına kiralanması ve yap işlet devret modeliyle devri konusuna  ilişkin İyi Parti Bakırköy İlçe Başkanlığı olarak düşüncemiz, iktidarın son  on şehrimizde uyguladığı imar politikaları ile inşaat yoğunluğu yaşanmış ve yeşil alanlar hep rant yerine dönmüştür. Ve şehir binalar ile doldurulmuştur.

Resmi büyütmek için tıklayınız

Günümüzde depremin yoğun yaşandığı şehrimizin özellikle riskli bölge içerisinde yer alan Bakırköyümüz de depremde boş toplanma alanlarına ve Bakırköy’ün tabii dokusu içerisinde çocuklarımızın yeşil alanlara ve spor alanlarına ihtiyacı kaçınılmaz gerçektir.
İyi Parti olarak hiçbir kurum ve kuruluşun Bakırköy halkının üzerinde olduğunu düşünmüyoruz ve bu alanların halkımızın isteği doğrultusunda değerlendirilmesini ve yeşil alanların ve spor sahalarının Bakırköyümüzün örnek ilçe olmasını teme3nni ediyoruz.
Olası bir depremi de düşünerek bu boş alanların muhafaza edilmesini halkımızın yararına olacağı kanaatindeyim.

MHP Bakırköy İlçe Başkanı
Turgut İnan;
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Betonlaşmaya Karşıyım
Zuhuratbaba top sahasının 29 yıllığına yap-işlet modeliyle ihaleye çıkarılması kararının ardından görüşlerini aldığımız MHP Bakırköy ilçe Başkanı Turgut İnan, betonlaşmaya karşı olduğunu söyleyerek “Böyle bir uygulamanın hayata geçirilmesi demek çocuklarımızın toprak görmesini engellemek, spor sahalarını elinden almak demektir. Zuhuratbaba Mahallesinde buna benzer başka bir arazi bulma şansı da yok. Geçmiş yıllarda Bakırköy’ün gençlerinin yetişmesinde önemli bir rol oynayan top sahasından milli sporcular yetişmiştir. Buranın betonlaşmasına kesinlikle karşıyız. Yerel yönetimlerde ki en büyük eksiklerden biri de bu tür projeler gündeme gelmeden vatandaşların stk’ların görüşlerinin alınmamasıdır. Neresinden bakarsanız bakın yanlış bir projedir. Sizin de bildiğiniz gibi ihale kararı meclisten geçtikten sonra mahalle sakinleri karara karşı dik duruşlarını göstermeye başladı. Kamuoyu yaratarak imza kampanyası düzenlediler. Mahalle sakinlerinin gösterdiği duyarlılığı orada bulunan spor kulübünün de göstermesi gerekirken sessiz kalmayı tercih etmişler. Asıl sorgulanması gerekenlerden biri de bu konudur. Spor kulübü neden sessiz? Vatandaşın yararına mı yoksa kendi menfaatlerine mi hizmet ediyorlar? Dedi.
BAKIRKÖY HALKININ YARARINA OLAN PROJELERE  DESTEK VERİRİZ
Bakırköy halkının yararına olabilecek her projeye destek vereceklerini söyleyen İnan, “MHP olarak geçmişte Cemevi yapımına da destek verdik, kentsel dönüşüm  da destek verdik. Ancak Zuhuratbaba top sahası halkın yararına değil zararına olan bir projedir. Hangi partiden olursa olsun betonlaşmaya neden olan bu projeyi hiçbir Bakırköylü onaylamaz. Betonlaşmanın sancılarını Bakırköy sahillerinde gereğinden fazla yaşadık. Sahillerin betonlaşmasında en büyük pay iktidar partisinin olmasının yanında tüm siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların da etkisi vardır. Sahilde nasıl ki halkın tepkisine karşı duramayıp millet bahçesi yapıldıysa, aynı tepki zamanında gösterilmiş olsaydı sahildeki betonlaşmanın da önüne geçilebilirdi. Kısacası haklarımızı koruyup sahip çıkamadık.” Dedi.
KENTSEL DÖNÜŞÜM PLANLARI TAM OLARAK HAZIRLANMAMIŞ
MHP olarak destekledikleri kentsel dönüşüm planlarının yetersiz olduğunu söyleyerek konuşmasını sürdüren Turgut İnan, “Meclise gelen kentsel dönüşümle ilgili bir taslak proje vardı. O haliyle hiçbir şekilde kabul görme şansı olmayan bir projeydi. Yetkililer bunun farkına varmış olmalılar ki proje üzerinde yeni bir düzenlemeye gittiler. Bu da zaman kaybına neden oluyor. Son yaşanan deprem sonrası vatandaşlar daha da tedirgin olup, bir an önce binalarını yenilemenin yollarını arıyor. Proje dahilindeki mahalleler de yaşayan insanlarımızın ekonomik durumu ortada, genellikle emekli vatandaşların yaşadığı bölgeler. Vatandaşlar mağdur edilmeden kentsel dönüşüm planları bir an önce hayata geçirilmelidir. MHP olarak biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu konuda Bakırköy belediyesinin zaman kaybetmek gibi bir lüksü olamaz.” Şeklinde bitirdi.