BAKIRKÖY BELEDİYE MECLİSİ’NDE NELER YAŞANDI

Resmi büyütmek için tıklayınız

23 Haziran sonrası uzunca bir tatil dönemi nedeniyle yayınımıza bir süre ara verdik. Tatil süresinin uzun sürmesi dolayısıyla Bakırköy’de yaşanan bazı olaylardan okuyucularımız haberdar olamadı. O nedenle tatil süresinde Bakırköy Belediye Meclisi’nde neler yaşandığıyla alakalı önemli konuları kısa başlıklar halinde okuyucularımızın bilgisine sunuyoruz.
Tatil sürecinde Mecliste alınan önemli kararlar
Marmara Belediyeler Birliği’nden Ayrıldı
Temmuz ayı meclis toplantısında alınan bir kararla Bakırköy Belediyesi Marmara Belediyeler Birliği’den ayrıldı. Bakırköy Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili ve CHP İBB Meclis Üyesi Mahir Çelik, alınan kararla ilgili, yıllardır Marmara Belediyeler Birliği’nde olduklarını, yerel yada ulusal anlamda verimli bir çalışma yapmadıklarını, belediyenin de ekonomik durumunu gözeterek aidatların yüksek oluşunu gerekçe gösterdi. Marmara Belediyeler Birliği’nden ayrılma kararını doğru bulmadıklarını söyleyen Ak Parti Grubu ve MHP’li Meclis Üyesi Ahmet Altun’un ret oyuna karşın, CHP’li meclis üyelerinin oy çokluğu ile Bakırköy Belediyesi oy çokluğu ile alınan kararla Marmara Belediyeler Birliği’nden ayrıldı.
Belarus Kardeş Belediyemiz Oldu
Resmi adı Beyaz Rusya Cumhuriyeti olan Belarus’u Bakırköy Belediyesi ile kardeş belediye oldu. Meclisi Temmuz ayı son toplantısında alınan kararla Belarus kardeş belediye ilan edildi. Bunun yanında Kartaltepe Mahallesi'nde bulunan Piyalepaşa Parkı’nın ismi ‘Belarus Dostluk Parkı’ olarak değiştirildi. Parkın isminin değiştirilmesine Ak Parti Meclis Üyesi Servet Toraman mevcut parkın ismini değiştirmek yerine yeni yapacağınız bir parka bu ismi vermeniz daha doğru olurdu şeklinde görüş belirtti. Toraman’ın neden yurtdışında bir kardeş belediye tercih edildiği sorusuna Mahir Çelik cevap verdi. Meclis 1. Başkan Vekili ve CHP’li İBB Meclis Üyesi Mahir Çelik, Belarus Konsoloğu’nun Florya’da olduğunu, zaman zaman kendilerine destek verdiklerini ve çağdaş, Atatürkçü anlayışlarını çok beğendikleri için böyle bir talebe cevap verdiklerini belirtti.
Komisyon Kurulmadı
Nisan ayı meclis toplantısında Ak Parti Meclis üyeleri ve MHP’li Meclis Üyesi Ahmet Altun imzasıyla başkanlık makamına verilen “İkinci Bahar ve Can Dostları” komisyonlarının kurulması teklifi hayata geçirilemedi. Konuyla ilgili Ak Parti Grup sözcüsü ve İBB Meclis Üyesi Halit Cebeci, hayvan hakları ve yaşlılarımızı ilgilendiren bu teklifimize bu güne kadar olumlu ya da olumsuz bir cevap alamadık. Konunun bir an evvel gündeme alınarak olumlu ya da olumsuz bir şekilde cevap verilmesini gerektiğini söyledi.
Zuhuratbaba Top sahası 29 yıllığına verildi.
Zuhuratbaba Mahallesi’nde top sahası olarak bilinen 6 dönüm arazi, irtifak ve intifa hakkıyla birlikte işletilmesi ve ihaleye açılması için Temmuz ayı toplantısında komisyonlara sevk edilmişti. İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Hukuk Komisyonu ve Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’na sevk edilen teklif, Eylül ayı meclis oturumu gündemine gelen komisyon raporları Ak Partili ve MHP’li meclis üyelerinin ret oyuna karşılık, CHP’nin mecliste bulunan çoğunluğu nedeniyle oy birliğiyle kabul edildi. Mülkiyeti Bakırköy Belediyesi’ne ait, 23 pafta 144 ada 285 parsel sayılı 6003,57 metrekarelik taşınmaz hakkında alınan meclis kararı yönetimin değişmesi halinde bile tapuya şerh edilecek intifa hakkı ile birlikte özelleştirilecek ve 29 yıl özel işletmenin iradesinde çalıştırılacak. Bu bir anlamda Bakırköy Belediyesi ve Bakırköy halkının 29 yıllık geleceğine ipotek koymak ve birilerine rant sağlamak amaçlı alınan karar olarak hafızalarda kalacaktır.
Sağlık Alanı Yeşil Alana Dönüştürüldü
Ataköy 7.8.9.10 mahallesinde bulunan 1199 ada 2 parsel 3 bin 200 metre kare tapu kayıtlarında dahi sağlık alanı olarak görünen parsel mahkeme kararıyla yeşil alana dönüştürüldü. 2005 yılı döneminde görevde bulunan belediye yetkilileri 1/1000’lik planlarda revizyona giderek sağlık bakanlığı yazısı baz alınıp söz konusu arsa sağlık alanına dönüştürülüyor. 15 Nisan 2011 yılında İBB meclisine bu planı oy birliği ile onaylıyor ve söz konusu parsel sağlık alanı olarak kalıyor. Ancak onaylama sonrası yapılan değişiklik düzenlemesi 1/5000’lik planlara işlenmemiş. Bu durumda mahkeme kararına istinaden söz konusu parsel Bakırköy Belediye Meclisinde yeşil alana dönüştürüyor. Sağlık alanının yeşil alana dönüştürülmesi arsa sahibinin mağdur olmasına da neden oluyor. Bu surumda Bakırköy Belediyesi arsayı kamulaştırıp 30-35 Milyon lira civarında para ödeyecek ya da arsa sahibine aynı bölge de bir sağlık alanı tahsis edecek.
Stratejik Planlar Görüşüldü  

Eylül ayı son toplantısında, muhalefetteki Ak Parti meclis üyeleri ve MHP’li meclis üyesinin görüşü alınmadan hazırlanan Bakırköy Belediyesi’nin 2020-2024 Stratejik Planı muhalefetin yoğun eleştirisine rağmen oy çokluğu ile kabul edildi. Muhalif meclis üyelerinin davet edilmemesi hakkında ki eleştirilere meclis üyelerini çağırmakta eksikleri olduğunu kabul eden Taşkın Toprak “O da bizim hatamız olsun”  şeklinde cevap vererek işleyişi bilmediklerini bir anlamda itiraf etmiş oldu.