BİAD DEPREM KONFERANSINDA REKLAM

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Bakırköy iş İnsanları Derneği’nin düzenlediği deprem konferansında Nakipoğlu İnşaat ve ortaklarının 20 dakika süren reklamlarını izlemek insanların tepkisine neden oldu.
Prof. Dr. Naci Görür’ün konuşmacı olarak katıldığı konferans BİAD salonunda gerçekleştirildi. Bakırköy’ün ilk Belediye Başkanı olan K. Naci Ekşi’nin moderatörlüğünde gerçekleşen konferans Nakipoğlu İnşaat ve ortaklarının 1980 öncesi Avcılar ilçesinde yaptığı binaların tanıtımıyla başladı. Tanıtım reklamının bitiminde konuşmaya başlayan Prof. Dr. Naci Görür, son yaşanan depremin İstanbul ve çevresinde yaşanacak olan olası 7 ve üstü şiddetinde ki büyük depremi öne çektiğini ifade etti. Görür, Adalar’ın güneyindeki fay hattı veya Marmara’daki fayın tümünün kırılması halinde ise yaşanacak depremin şiddetinin 7.6 büyüklüğünde olabileceğini söyledi. Son yaşadığımız depremlerin Büyük Marmara Depremi’ni oluşturacak fayın üzerinde meydana geldiğini söyleyen Görür, “Enerji birikmişti, bu depremler gerilimi daha da artırdı. Fay zaten kırıldı kırılacak durumdaydı. Bu depremler, kırılma zamanını öne çekti” dedi. 
Konuşmasını bu hattın 1999’da yaşadığımız depremden sonra 30 yıl içinde kırılabileceği düşünülüyordu. Yaşanan depremlerin ardından pek çok kişinin televizyonlara çıkarak konuştuğunu ama Kandilli ve bir iki üniversite araştırmacısının dışında bilimle değil duyumlarla konuşulduğunun söyleyerek sürdüren Görür, “Elbette konuşulsun ama bilimle konuşulsun. Duyumla konuşulunca uygulayıcılar da ne yapacağını, ne gibi önlemler alacağını şaşırıyor. Şu bir gerçek ki Gemi olmadan araştırma yapılmaz. Bir araştırma gemisinin günlük masrafı da 65 bin Euro. Dolayısı ile insanların can güvenliğini ilgilendiren deprem konusun da ne denli hassas olmamız gerektiğini anlamamız lazım” dedi. 
Geç de olsa, öncelikle İstanbul’un yapı stokunu depreme güvenli hale getirmesinin gerektiğini söyleyen Görür, yönetenler kentsel dönüşümle iş bitti sanmasınlar. Başka bileşenler de var. Kentin tüm altyapısının elden geçmesi gerekiyor. Dedi. Konferans sonunda BİAD Yönetimi tarafından Prof. Dr.Naci Görür’e plaket verildi.