Meclis görüşmelerinin tamamını dilerseniz bizimle irtibata geçerek talep edebilirsiniz.

2017 ARALIK AYI BELEDİYE MECLİSİ'NDE NELER GÖRÜŞÜLDÜ

04 Aralık 2017 Pazartesi Meclis konuşmaları
06 Aralık 2017 Çarşamba Meclis konuşmaları
08 Aralık 2017 Cuma Meclis konuşmaları  
04 ARALIK 2017 PAZARTESİ MECLİS KONUŞMALARI
Konuşmaların tamamını yandaki menüden dinleyebilirsiniz.
 

Bakırköy Belediye Meclisinin 7. Seçim dönemi 4. Toplantı yılı 2017 senesi Aralık ayı olağan meclis toplantısının 4 Aralık 2017 pazartesi gününe ait birleşimi açıldı. Mazeret dilekçeleri oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi. Meclis gündemi oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi.
Fatma Elmasgül Torun
5 Aralık 1934, biz kadınlar için önemli bir tarih. Türkiye Büyük Millet Meclisinde kadına seçme ve seçilme hakkı tanınan gün. Sosyal hayatın her alanında olduğu gibi, siyasette de biz kadınlar güçlüyüz, daha da güçlü olmalıyız. Bütün kadınlarımızın 5 Aralık Seçme ve Seçilme Hakkı gününü kutlarım. Bu vesileyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü de minnetle anıyoruz.

Gündem maddelerinin okunmuş olması oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi.

 1. Zabıta Müdürlüğü başlıklı 2018 yılı aylık fazla çalışma ücretleri hakkındaki evrakı Plan ve Bütçe Komisyonuna havalesi oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi.
 2. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü başlıklı 2018 yılı ücret tarifesi hakkındaki evrakın Tarife Komisyonuna havalesi oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi. 
 3. Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü başlıklı yerelde çalışma yönetmeliği hakkındaki evrakın Hukuk Komisyonuna havalesi oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi. 
 4. Malı Hizmetler Müdürlüğü başlıklı ödenek aktarımı hakkındaki evrakın Plan ve Bütçe Komisyonuna havalesi oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi. 
 5. Muhtarlık İşleri Müdürlüğü başlıklı mahalle muhtarlarına yardım yapılması hakkındaki evrakın Plan ve Bütçe Komisyonuna havalesi oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi. 

Bülent Kerimoğlu
Bakırköy Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmalar, sınırlı bütçesine rağmen oldukça başarılı. Bakırköy Belediyesinin reel gelirlerinin önemli bir kısmını belediye personeline harcandığı için hizmet ve yatırım bütçesine dönüştüremediğimizi büyük şehir belediye meclisinde anlatmıştım. Bakırköy Belediyesi’nin çalışanlarına ödediği para 2017 yılında 92 milyon liradır. Vergi ve stopaj gibi giderlerle de 110-115 milyon liraya tekabül eder. Diğer belediyelere oranla en yüksek istihdam ve en yüksek ücretlerin ödendiği belediyedir.
Benden önceki belediye başkanımızın bir beyanatı; “Bakırköy Belediyesi’ni 2004’te devraldığımda bugün ki rakamlarla 96 milyon dolar borcu vardı. Ben de yaklaşık 150 milyon dolar borçla devrediyorum.” olmuştu. Bugün için Bakırköy Belediyesi’nin borçları yaklaşık 52 milyon dolar civarındadır. Bu kadar başarıyla sürdürülen hizmetlerle birlikte böylesine güçlü tasarrufu da yapabilmek bizim için bir iftihar vesilesidir.
Bakırköy’de 35 yıllık belediyecilik döneminin 20 yılı ANAP ve sağ partiler tarafından yönetildi ve 15 yılı CHP’li sol belediyecilik anlayışı ile yönetildi. 20 yıllık sağ iktidarlar dönemindeki yoğun borç yükünü bugün bizler üstlendik. Bakırköy Belediyesi, amacına uygun hareket eden vakıf ve kuruluşları sonuna kadar destekleyecektir. Fakat, hiç kimseden çekinmeden, hiçbir menfaat grubundan endişe ve kaygı duymadan kamunun mallarına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bunları yaparken, muhalif bir belediye başkanı olmanın zorlukları var. Türkiye’nin çok zor bir döneminden geçiyoruz. Bu dönemden geçerken biz de ağır bir sorumluluk üstleniyoruz. Bütün bu zorluklara rağmen Bakırköy Belediyesi’nin üzerinde bulunan adli, mülki ve kamu oyundaki bir takım itibar suikastlerine rağmen vicdanı rahat, alnı açık bir belediyecilik hizmeti yapıyoruz. Kamunun gündemini meşgul eden, bir belediye meclis üyesi arkadaşımızın da şikayetiyle konunun yargıya kadar taşındığı ‘kurban yerlerindeki çadır’ konusu bizler adına yargı kararı nezdinde aklandı. Konu çok basit olmasına rağmen adli sorunların Türkiye’de bu kadar. Büyük ve adliye çalışanlarını meşgul etmesine rağmen basit bir konunun önce yerel mahkemelerde, daha sonra üst mahkemelerde, en son da yargıtay nezdinde aklanmıştır. Bakırköy Belediyesi’nde hesabını veremeyeceğimiz hiçbir konu yoktur. CHP’li belediyelerin yönettiği hiçbir belediyede; şeffaflıktan, katılımcılıktan ve hesap verilebilir siyaset anlayışından ödün vermeyeceğiz.
Bütün anayasalar yurttaşların mülkiyet haklarının kutsallığı üzerine yazılır. Hiç kimsenin mülkiyet hakkı üzerinde Bakırköy Belediye Meclisi olarak inisiyatif kullanarak onların sorunlarını çözmekten imtina eden bir belediyecilik anlayışı içinde değiliz. Fakat yasaya, mevzuata ve hukuka uygun olmayan hiçbir karara da imza atmayız. Halkımıza yarar sağlamak için inisiyatif almaktan geri durmayız.

06 ARALIK 2017 ÇARŞAMBA MECLİS KONUŞMALARI
Konuşmaların tamamını yandaki menüden dinleyebilirsiniz.
 

Bakırköy Belediye Meclisinin 7. Seçim dönemi 4. Toplantı yılı 2017 senesi Aralık ayı olağan meclis toplantısının 6 Aralık 2017 çarşamba gününe ait birleşimi açıldı. Mazeret dilekçeleri oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi. Meclis gündemi oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi. Zabıt özeti okundu ve oy birliğiyle kabul edildi.
İbrahim Keleş
Belediye Başkanı STK’lara ve yerel gazetelere yardımda bulunduğunu söylüyor fakat bu doğru değil. Bakırköy’ü ve çalışmaları güllük gülistanlık gösteriyor. Belediyenin 572 Milyon borcu var. Başkan her seferinde kısıtlı bütçeden bahsediyor. Kısıtlı denilen 2018 yılı bütçesi 465 milyon. Bu bütçe 39 ilçenin nüfus bakımından 6. bütçe bakımından 16. sırada. Yani bizden daha az bütçeli 16 ilçe var. İyi bir belediye başkanı olsa bu bütçeyle çok daha iyi şeyler yapar. Bizde Bakırköylü olarak bundan gurur duyarız. Maalesef bu bütçe çar çur edilmektedir. Personel fazlalığı Anavatan dönemine kadar uzanan bir süreç ve yaptığım araştırmaya göre o tarihlerde çalışan sayısının 700 civarında iken şimdilerde ise bu sayının 3 bin 500- 4 bin kişiyi buldu.  Bu personel Anavatan döneminde alınmadı. Günün birinde Anavatan’ı savunacağım da aklıma gelmezdi. Bugün bu da başıma geldi.

Arkadaşlar Yaşam Köyü veriliyordu. Bakırköy de 2 tane spor yapılacak alan vardı. Yaşam Köyü ve Bakırköy Spor Vakfı. Birini neredeyse veriyordunuz direkten döndü, diğerini ne hale getirdiğiniz ortada. Yani siz sanata 1-1,5 milyon harcayacaksınız ama bu kadar yüksek bütçeyi personele harcayacaksınız. Bu sanata verdiğiniz değeri göstermez, aksine sanata ne kadar az değer verdiğinizi gösterir. Lütfen sanatı sanatçıya, tiyatroyu oyunculara bırakalım.
Belediyemize okullara bir tartan pisti yaptıramıyoruz. Yaptıracak gücümüz yok, çünkü belediyemizin bütçesi yok. Ama sorsan çatıdan temele kadar yapıyorlar. Lamba için bütçesi olmayan belediye nasıl olurda çatıdan temele kadar tüm ihtiyaçları giderir?  Bütçede 314 milyon harcamış. Karşılığında 14 tane Gazi ailesine iç çamaşır verilmiş. Bu mu yardım? Ben size çok basit bir hesap söyleyeyim. Her hastaya harcadığınız parayı kendisine verin, gitsin istediği hastanede tedavi olsun. Ayamama ve Çin Çin dersinin ıslahını Bakırköy Belediyesi mi yaptı da bizim haberimiz yok? Bakırköy Belediyesi gitsin önce kendi sokaklarını, asfaltlarını yapsın.
Bakırköy Belediyesi’nin 572 milyon borcu vardır arkadaşlar. ‘Kurban Alanları davası’ ile ilgili beraat ettiklerini ve yargı önünde suçsuz bulunduklarını belirtti Kerimoğlu. Bu en büyük yalanınızdır. Bakırköy Belediyesi biz suçsuzuz diyerek bir üst mahkemeye gitmiş. Beklenen cevap budur. Soruşturma devam ediyor ve kim ki kurban alanlarını birilerine peş keş çektiyse yargılanacak.
Muzaffer Şahin
Yerel yönetimlerde birçok şey eleştirilebilir. Fakat, iktidarın da buna etkisini unutmamak gerek. Bizler, çıkarılan yasalara rağmen, halkımızın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Elimizdeki bütçeyle de bunları daha iyi bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Sağlığı yerel yönetimler olarak destekliyoruz. Fakat sizler elimizdeki imkanları almaya çalışıyorsunuz. Sağlığın yerel yönetimlerden alınmasını siz sağladınız. İlçe belediyelerinin halka hizmet edecek engellerin hiçbirini kaldırmadınız. Bu ülkede bir ihanet var be ben Bakırköy’e ihanet ediliyor zannettim. Fakat İstanbul’a da ihanet varmış. Bakırköy sahillerinden halkı uzaklaştırarak beton yığınına çevirerek Bakırköy’e ihanet ettiniz zannediyordum ama İstanbul’un her yerine yaptınız bu ihaneti. Bugün ülkeye yapılan ihanet belgelerle açıklanıyor. Ajanlara birtakım belgeler teslim edildi. Bağırarak bu işleri kapatmak mümkün değil. Halkımız bunları görüyor. Halkımız, mutlaka bizim iyi şeyler yapacağımıza inanıyor. Büyük Şehir Belediyesi’nin 15 milyar dolar bütçesi var ve 25 senedir sizin elinizde. Bu da 400 milyar doların sizin kasanıza girdiği anlamına gelir.
Gündem maddelerinin okunmuş olması oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi.

 1. Özel Kalem Müdürlüğü başlıklı 657 sayılı yasada devlet memurlarıyla toplu sözleşme imzalanması için belediye başkanına belediye meclisince yetki verilmesi hakkındaki başkanlık teklifi oylamaya sunuldu. Oy çokluğuyla ile kabul edildi.
 2. Yazı İşleri Müdürlüğü başlıklı 2018-2019 meclis çalışma takvimi hakkındaki başkanlık teklifi oylamaya sunuldu. Oy birliğiyle kabul edildi.
 3. Yazı İşleri Müdürlüğü Başlıklı meclis toplantıları içerisindeki sesli ve görüntülü kayıt altına alma hakkındaki başkanlık teklifi oylamaya sunuldu. Oy birliğiyle kabul edildi.
08 ARALIK 2017 CUMA MECLİS KONUŞMALARI
Konuşmaların tamamını yandaki menüden dinleyebilirsiniz.
 

Bakırköy Belediye Meclisinin 7. Seçim dönemi 4. Toplantı yılı 2017 senesi Aralık ayı olağan meclis toplantısının 8 Aralık 2017 cuma gününe ait birleşimi açıldı. Mazeret dilekçeleri oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi. Meclis gündemi oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi. Zabıt özeti okundu ve oy birliğiyle kabul edildi.
CHP Grubunun talebi olan İBB Meclisi’ndeki bütçe görüşmeleri okundu. Meclis üyelerinin vermiş olduğu önergeler okundu.
Gündem maddelerinin okunmuş olması oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi.

 1. Ruhsat ve Denetim Müdürlüğünün 2018 mali yılı ücret tarifesi hakkındaki tarife komisyon raporu oylamaya sunuldu. Oy birliğiyle kabul edildi.
 2. Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü 2018 mali yılı makine ekipman ücret tarifesi hakkındaki tarife komisyon raporu oylamaya sunuldu. Oy çokluğuyla kabul edildi.
 3. Mali Hizmetler Müdürlüğü 2018 mali yılı ücret tarifesi hakkındaki tarife komisyon raporu oylamaya sunuldu. Oy birliğiyle kabul edildi.
 4. Fen İşleri Müdürlüğü’nün 3194 sayılı imar kanununun 23. maddesi gereği 2018 yılı ücret tarifesi hakkındaki tarife komisyon raporu oylamaya sunuldu. Oy çokluğuyla kabul edildi.
 5. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 2018 yılı ücret tarifesi hakkındaki tarife komisyon raporu oylamaya sunuldu. Oy birliğiyle kabul edildi.
 6. 2018 yılı Mali Hizmetler Müdürlüğünce teklif edilen tutarlarının aynen kabul edilmiş sayılmasını tarife komisyon raporuyla beraber oylamaya sunuldu. Oy birliğiyle kabul edildi.
 7. Tiyatro Müdürlüğü’nün 2018 yılı ücret tarifesi hakkındaki tarife komisyon raporu oylamaya sunuldu. Oy çokluğuyla kabul edildi.
 8. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün 2018 yılı ücret tarifesi hakkındaki tarife komisyon raporu oylamaya sunuldu. Oy çokluğuyla kabul edildi.
 9. Mahalle Muhtarlarına yardım yapılması hakkındaki plan ve bütçe komisyon raporu oylamaya sunuldu. Oy birliğiyle kabul edildi.
 10. Ödenek aktarımıyla ilgili plan ve bütçe komisyonu raporu oylamaya sunuldu. Oy birliğiyle kabul edildi.
 11. Zabıta peronelinin 2018 yılı aylık maktum fazla çalışma ücreti plan ve bütçe komisyon raporu oylamaya sunuldu. Oy birliğiyle kabul edildi.
 12. Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nün görev ve çalışma yönetmeliği hakkındaki komisyon raporu oylamaya sunuldu. Oy çokluğuyla kabul edildi.

Birleşime ait zabıt özeti okundu. Oy birliğiyle kabul edildi.

Pencereyi Kapatmak için Tıklayınız...