“Hak ve hukuk nerede ise biz oradayız”

Şubat 2018 ayında gazetemiz yayın hayatının
26. yılına giriyor. Bu süre zarfında yayın hayatına hiç ara vermeden  gazetemiz her ayın 3, araya cumartesi pazar günleri girince 5’inde okuyucularımıza ulaştırıldı.
İlk kez Eylül 2017 ayında gazetemizi sizlere ulaştıramadık. Çok sayıda okuyucumuz telefon ve mail ile bize ulaştı, nedenini sordu.
Neden mi yayınlanamadık? Bulunduğumuz bina merkezi sistemle ısıtılıyordu. Uzun süredir problem yaşıyorduk. Sonuçta kombiye dönme kararı alındı. Ağustos ayında işlemler ve değişim başlatıldı. Ancak işler düşündüğümüz gibi gitmedi. Değişim işi bitirilemediği için maalesef biz de Eylül 2017 sayımızı yayınlayamadık.
Geçtiğimiz günlerde CHP Bakırköy örgütünün delege seçimleri vardı.  Seçimler adeta yerliler, yabancılar çekişmesine, özellikle Kartaltepe Mahallesi’nde, tabir yerindeyse, savaşa dönüştü.
Neyse ki bazı aklı selim Bakırköylüler’in araya girmesiyle olaylar büyümeden önlendi.
“Bakırköy’deki CHP üyeleri neyi paylaşamıyorlar?” sorusunu gazetemizi arayarak bize yönelten okuyucularımıza doğrusunu isterseniz verecek cevap bulamadık. Bu üyelerin amaçları Bakırköylüler’e hizmetse, Bakırköylüler’e en iyi hizmeti verecek kişiler etrafında toplanarak onları göreve getirmek amaçları olmalı değil mi? Ama bazılarının çıkar peşinde koştukları için varsa yoksa kendi çıkarlarına geçit verecek kişileri göreve getirme çabaları içinde oldukları açık seçik ortada. Bu davranışları ile CHP’ye zarar verdikleri bilincinde değiller. Birilerinin çıkıp bunlara doğruları öğretmesi gerekmiyor mu?

Bir başka bahara kaldı.
Diyeceksiniz ki nedir o birbaşka bahara kalan.
Bildiğiniz gibi Bakırköy’ün simgesi olmuş iki caddesi var. İncirli ve İstanbul Caddeleri. Bu caddelerin kaldırımlarında yürümek mümkün değil. Her yer işgal altında. Cadde delik deşik. Ancak bu caddelere açılan sokaklar Bakırköy Belediyesi tarafından hemen hemen tamamı yapıldı. İncirli ve İstanbul Caddeleri’nde Bakırköy Belediyesi hiçbir şekilde bakım ve onarım yapamıyor. Çünkü bu caddeler İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kontrolünde. Büyükşehir Belediyesi de yıllardır bu caddeleri kaderine terk etmiş durumda.
Gazetemiz bu durumu uzun süredir gündeme getiriyor. AKP Bakırköy İlçe teşkilatını harekete geçirmeye çalışıyor. Geçtiğimiz Mayıs ve Haziran aylarında yayınladık. Bakırköy İlçe Başkanı Büyükşehir yetkilileriyle birlikte bu caddeleri gezdiler. Başta Bakırköy Belediyesi’nin Meclis üyeleri bu caddelerde bakım ve onarım işlerinin ihaleye çıkarıldığını, onarım çalışmalarının başlayacağını açıkladılar. Biz de bunu yayınladık. Gelin görün ki aradan nerede ise dört ay geçmesine rağmen ne ihale sonuçlandı ne de çalışmalar başladı.
Yani İstanbul ve İncirli Caddeleri yenileme çalışmaları bir başka bahara kaldı. AKP ilçe örgütünden de herhangi bir açıklama gelmedi.
Şimdi sizin adınıza AKP Bakırköy İlçe Başkanına soruyoruz; “Büyükşehir yetkilileriyle birlikte, iş kıyafetleri giyip Bakırköy’ün bu caddelerini gezen, fotoğraf çektiren, gazetemize açıklamalar yapan sizler değil miydiniz? Neden açıklamalarınızın arkasında durmadınız? Bakırköylüler’e bir açıklama borcunuz yok mu?

Bakırköy’de son günlerin en önemli konularından birisi de parklar. Haberimizi okuyacaksınız. Parkların oluş amacı nedir? Halkın birkaç saatini doğa ile başbaşa geçirecekleri yerler değil midir? Çocukların buralarda doğa ile başbaşa salıncakta sallanıp, kaydıraklarda kayacakları yerler değil midir? Onları parklara getiren ebeveynlerin onlar oynarken banklarda oturup onları izledikleri yerler değil midir?
Gelin görün ki Bakırköy’ün parklarının hemen tamamı kafelere teslim edilmiş durumda. Yani parklıktan çıkmış durumda. Çoğunda oturacak bank bulamazsınız. Çocukların parklardaki oyun alanları da göstermelik.
Sayın Belediye başkanımız bu konuya derhal el atmalı ve parkları aslına uygun hale getirmelidir. Bakıköylüler bunu bekliyor.
Toplumun hukuksal haklarını savunursanız, haklının yanında olursanız  bazı çıkar çevreleri  tarafından hedef tahtasına oturtulursunuz.
Bakırköy’de ortalarda dolaşan, her taşın altından çıkan, kendi çıkarları dışında hiçbir şey düşünmeyen bazı bezirganlar meydanı boş zannederek Bakırköylüler’e ihanetlerine devam ediyorlar. İşin garibi bizi susturacaklarını zannederek kapalı kapılar ardında atıp tuttuklarını duyuyoruz.
Atalarımız ne güzel söylemişler; “İt ürür kervan yürür.”
Biz her zaman olduğu gibi Bakırköylüler’in sorunlarını dile getirmeye, yasal haklarını korumaya, ilgili ve sorumluları bu yönde uyarmaya devam edeceğiz. Hatırlatıyoruz...