YENİ YIL YENİ UMUTLAR DEMEK Ama..!

Bir yılı daha geride bıraktık. Yeni yıl yeni umutlar demek. Ancak geçtiğimiz yıl öyle olaylar yaşandı ki kimsenin yeni yıldan beklentisi kalmadı. Kiminle konuşsak herkes yarınından endişeli.
Gelelim yaşadığımız ilçeye. Geçen yılın son ayının meclis toplantılarında görülmemiş olaylar yaşandı. En önemlisi Florya’daki  Kaşıbeyaz Restoran ile ilgili başkanlık teklifi idi. Grup toplantısında çok sert tartışmalar yaşandığı biliniyor. Bazı “yerli” meclis üyeleri teklife şiddetle karşı çıkarken “yabancı” meclis üyeleri destek verdi. Sonuçta ne oldu, teklif meclisin son günü olan Cuma toplantısına  getirilemedi.
Bakalım Ocak 2018 ayında yapılacak meclis toplantısında gündeme alınacak mı?
Peki neydi bu meclis üyelerini birbirine düşüren Kaşıbeyaz ile ilgili teklif? Konuyu birkaç dönem Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde özellikle imar konularında söz sahibi olan ve İstanbul’un hemen her yerini çok iyi bilen bir dostumuza sorduk. İşte aldığımız cevap:
“Kaşıbeyaz iflas noktasına gelmiş bir işyeri. Bulunduğu yeri büyük bir market zincirine kiralamak istiyor. Orada hukuki bir boşluk var. Örneğin sıralı altışar katlı binalar var. Bunların birinci katları hepsi kasap, berber, lokanta gibi işyerlerine dönüşmüş. Burada yeni bir inşaat yapmak söz konusu değil. Burası konut imarlı yer. Aslında bu gibi yerlerin kaçak çalışacağına yasaya uygun çalışıp belediyeye gelir getirmesi gerekir. Kaşıbeyaz’a gelince yukarıda da belirtiğiniz gibi iflas noktasında. Bulunduğu yeri önemli bir market zincirine kiraya vermek istiyor. Tutacak  market zinciri de, “Ben ruhsatsız yer istemem. Ruhsatı alırsan kiralarım” diyor. Kaşıbeyaz’ın bunun üzerine Bakırköy Belediyesi’ne ruhsat müracaatı yapıp yapmadığı bilinmiyor ama teklif belediye meclisine Londra’ya yerleştiği söylenen o dönem başkan yardımcısı Erkan Kılıç imzasıyla geliyor. Bu arada buraları Varlık Fonu’na devredilmiş durumda. Böyle bir teklifi onlar yapabilir. Onlardan gelen böyle bir teklif olmadığı biliniyor. Söylediğim gibi Kaşıbeyaz’ın mevcut ruhsatı lokanta ruhsatı, bu sefer market ruhsatına dönecek. Bu benim hakkım demesinin nedeni de bu. Bu arada bir hatırlatma yapayım; Teklifi meclise gönderen dönemin başkan yardımcısı Erkan Kılıç geçen yıl oğlunun sünnetini de Kaşıbeyaz’da yapmıştı.”
Fırtına koparılan konu bu. Sonuç ne mi olacak? Bekleyip göreceğiz.

Bu arada Bakırköy Belediyesi’nin geçen yıl yaptığı bazı uygulamalar hala tartışılıyor ve uzun süre daha tartışılacağa benziyor.
Örneğin hemen tüm parklar kafelere dönüştü. Bazılarına kimse giremiyor. Bazılarında ise oturacak bank bile yok, çocuk oyun parkları da. Bu parkların ikisinden söz etmek istiyorum. İncirli Caddesi üzerine yapılan ve parkın tamamını kaplayan Yaz Kafe ile ilgili  Büyükşehir tarafından yıkım kararı verilmiş ve tebliğ edilmişti. Ne oldu? Tabii ki yıkılmadı. Yaz Kafe’nin adı Cafune olarak değişti ve faaliyetine devam ediyor. Şeytanın aklına bile gelmez. Yıkım kararı alınan bir yer isim değiştirip yıkımı engelliyor. İnanıyoruz ki Bakırköy Belediyesi bu yeni isimli yere ruhsat bile vermiştir. Yine İncirli Caddesi üzerinde CHP İlçe örgütünün bulunduğu binanın yanında Caparist Kafe vardı. Bakırköy Belediyesi tarafından yıkıldı. Şimdi aynı yerde Storm isimli bir kafe açıldı.
Adama sormazlar mı buraya madem ki kafe açılabiliyor öncekini neden yıktınız? Gariban mıydı, yoksa yukarılardan torpili mi yoktu?..
Hak hukuk, adalet arayan bir partinin uygulamaları böyle mi olmalı?

Eskilerin tabiri ile “velhasıl” Bakırköy’de hiç iyi şeyler olmuyor. Elbirliği ile Bakırköy’ü yaşanmaz hale getiriyorlar. Buna karşılık ne gariptir ki Bakırköylüler bir araya gelip mücadele edemiyor.
Bu arada ortalarda gezen Belediye’nin düzenlediği yurtdışı gezilerine ve yemeklerine katılan bazı muhtarlar burunlarının dibindeki, yaşayanları olumsuz etkileyecek, olumsuzlukları görmezden gelmeye devam ediyor. Bu muhtarlar hiçbir şeye güvenmesinler. Eğer yeniden aday olacaklarsa halkın karşısına nasıl çıkacaklarını hesap etsinler yeter.

Merak ettiğim bir konuya daha değinip yazımı sonlandırmak istiyorum. Sizlere geçen ay duyurmuştuk. Ataköy’de Olimpiyat Evi’nin yanına 280 yataklı otel yapılıyor. Bakırköy Belediyesi ile yurtiçi ve yurtdışı gezilerden vakit bulursa, buranın bağlı olduğu muhtarın ne yapacağını doğrusu çok merak ediyorum.

2018 yılının size sağlık, mutluluk getirmesini diliyorum.