Bakırköy Belediyesi 15 Milyona Kılıf Aradı

Bakırköy Belediyesi 2016 yılı faaliyet raporlarının görüşülmesinde gündeme gelen 15 Milyon Liralık harcama gündeme damgasını vurdu. Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis Üyesi İbrahim Keleş, faaliyet raporlarını detaylıca incelemiş olmalı ki hayali temel atma töreniyle gündeme gelen Belediye hizmet binasına harcanan 15 Milyon liralık harcama nerede dedi. Keleş’in sorduğu soru bir anlamda Bakırköy Belediyesi hakkında suç duyurusu niteliği de taşıyor gibiydi. Faaliyet raporunun oy çokluğu ile meclisten geçmesinin ardından yetkililer yaptıklarının hata olduğunu görmüş olmalı ki gerekli düzenlemeleri yaparak meclisten oy çokluğu ile geçen faaliyet raporunu ikinci kez meclise getirdi. Bakırköy Belediyesi’nin beceriksizliğini defalarca yazdım. Böylesine bir hatayı belediye bürokratlarının da görmemiş olması başlı başına bir facia. Bakırköy Belediyesi yetkilileri 15 milyon liralık harcamanın şehven raporlara geçtiğini beyan ederek faaliyet raporunu ikinci kez meclise taşıyarak ilkleri yaşama konusunda kendisini de aştı. Aylar önce yazmıştım. İlk kez memurların maaşlarını alamadığını, Özgecan Kadın Danışma Evi tabelasının değiştirilerek yeni açılış yapılmasını, ilk kez 6 aylık belediye başkan yardımcılığı gibi Bakırköy Belediyesi’nde görülmemiş olaylar yaşamıştık. Ancak son olay 15 milyonluk faaliyet raporu sanırım Belediye Başkanının başını oldukça ağrıtacak gibi. Faaliyet raporunun değiştirilemeyeceğini söyleyen AKP Meclis Üyesi Av. Fatma Elmas Torun, “Hizmet binası için 15 milyon harcadığınızı söylemiştiniz, ortada bina falan yok. Hem Sayıştay’a, hem İçişleri Bakanlığı’na göndermediniz mi bu raporu? Yeni raporu 30 milyon farkla bize anlatıyorsunuz. Bizi mi kandırıyorsunuz, kendinizi mi, yoksa Bakırköylüyü mü kandırıyorsunuz?” şeklinde konuşması da konunun ne denli vahim olduğunu gösteriyor.
Not: Konu hakkında Ak Parti Meclis Gurubu Savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Başkan ve Encümene Evladiyelik Yetki
Zeytinlik Halk Pazarı alanı için Belediye Başkanı ve Encümen’e yetki verilmesini öngören madde CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Aylar öncesinde de Belediye Başkanı meclisten yetki almış bir süre sonrasında da aldığı yetkiyi geri vermişti. Bu sefer aldığı yetki görünen o ki geri verilmeyecek gibi. Öyle ya 29 yıllık yetkiyi neden istesin ki? Ya Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun hayali projelerini hayata geçirmek için 29 yıllık süreye ihtiyacı var ya da gelecek 5 belediye başkanlığı seçimlerinde benden başka kimse aday olamayacak mesajı veriyor. Belki de bana yetki verdiğinizde ulaştırma bakanlığından milyonlarca para aldım. Şimdi de yetki verirseniz Zeytinlik Halk Pazarından da yüklü bir para alır yetkiyi meclise iade ederim demek istiyor.
Not: Zeytinlik Halk Pazarı görüşülürken Ak Parti Gurubu ‘Burayı başkalarına peşkeş çekeceksiniz. Vicdanınız vars
Belediye Çağrılara Duyarsız Kaldı
Ataköy 2-5-6 Mahalle Muhtarlığı yanında yapılan kafe-restauran mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu. Mahallelerinde çay ocağı kafe gibi yapılaşmalara ihtiyaç duyulmadığını belirten mahalleliler belediye eliyle yapılan bu yapılaşmanın mahallelerinde huzurun kaçmasına neden olabileceğinin de altını çizdiler.
Mahalle sakinleri 150 itiraz dilekçesini muhtar Hülya Çelik aracılığı ile belediyeye gönderdi. Muhtar Hülya Çelik’in ifadesine göre gönderilen 150 dilekçe sonrası 300 dilekçe daha kendisine gelmiş. Mahalle sakinleri daha öncesinde Ataköy İmar ve Kültür Derneği’nin bulunduğu yerin encümen kararıyla ihale edildiğinin duyumunu aldıkları için itirazlarını dile getirmişler. İşin ilginç yanı söz konusu yerin ağır ceza mahkemesinde görevli bir savcının oğluna verilmiş olduğu duyumunun alınmış olması da mahalle sakinlerinin kafasını bir hayli karıştırmış.
İki Farklı İftar
Ramazan süresince birçok iftar davetine katıldım. Bunlardan ikisi oldukça beğenimi kazandı. Biri yıllardır tanıdığım sevgili dostum İrfan Demirci’nin daveti oldu. Bakırköy’ün tanınmış Mali Müşavirlerinden olan Demirci, Sedat Özkan başkanlığında yeni bir oluşum olan Öncü Mali Müşavirler gurubunda da yer alıyor. Bakırköy Blue Regenoy Otel’de bir araya gelen üyeler gördüğüm kadarıyla gelecekte kendilerinden sıkça söz ettirecekler gibi. İftarın ilgi çeken yanından biri de ismi anons edildiğinde davetlilerin salonu alkışlarıyla çınlatan Bakırköy Belediyesi’nin çiçeği burnunda başkan yardımcısı Mustafa Harputluoğlu oldu.
Bir diğer davet de Wow Otelde oldu. Sevgili dostum ağabeyim Mimar Salih Taşbaşı başkanı olduğu Bakırköy Emniyetini Güçlendirme ve Geliştirme Derneği adına verdiği iftara protokolün dışında şehit ailelerini ve emniyet teşkilatı mensuplarını davet etmesi oldukça anlamlıydı.