Leyla Gencer’de Neler Oluyor?

Geçmiş dönem Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen tarafından İstanbul ve Bakırköy halkına kazandırılan Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde son dönemlerde yaşanan durağanlık sanırım Bakırköylüler’in de dikkatlerinden kaçmamıştır. Bakırköy Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Nurhan Çetinkaya sorumluluğunda oldukça başarılı projelere imza atan sanat merkezinin durağanlığını araştırdığımda Çetinkaya’nın görevi bıraktığını öğrendim.
11 Ekim 2017 günü muhteşem bir sezon açılışı yapan Çetinkaya, aynı gün yaptığı konuşmasında görevi bıraktığını izleyicilerle paylaşmış. Çetinkaya, göreve geldiği günden görevinden ayrıldığı güne kadar yaklaşık 270 kültür sanat etkinliğine imza atmış. 150-160 bin sanatseverin izlediği etkinlikler taraflı, tarafsız, ulusal ve yerel gazetelerin yanı sıra televizyonlarda onlarca kez haber olmuş. Mesaisinin büyük bir bölümünü özveriyle yapan Çetinkaya, tüm projeleri sıfır bütçeyle paylaşım modeliyle hayata geçirmiş. Böylesine başarılı bir ismin görevden ayrılması ister istemez kafalarda soru işaretleri bırakıyor. Yetkililere sormak istiyorum; BBT Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdürmeye çalışan Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi elden çıkarılmak mı isteniyor?
Kılıçdaroğlu’nun Hata Yapma Şansı Kalmadı
Genelde Bakırköy ağırlıklı yazılar yazıyorum. Birkaç istisna dışında çok fazla genel siyasetle ilgili yorumlarımı paylaşmadım. Ancak son dönemlerde yaşananlara bakıldığında bir erken seçim havası estiğini görüyoruz. O nedenle kısmen de olsa bir iki satır yazayım dedim. Ak Parti’nin ittifaklarla daha güçlü bir şekilde başkanlık seçimlerine girme çabalarını hepimiz görüp yakından takip ediyoruz. Bu sürede CHP ne yapıyor ya da ne yapmalı? Umarım Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi yaşananlardan kendisine büyük bir ders çıkarmıştır. Havaalanında tankların önünde çekilecek tek kare fotoğrafla siyasi kahraman olmak yerine Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun evine gitmeyi tercih etti. Son kurultayda yaşananlar hepimizin malumu, 1081 delege imzasıyla aday gösterilen Kılıçdaroğlu, delegenin de güvenini tam anlamıyla kazanamamış ki ancak 790 oy alabildi. 165 delegenin aday gösterdiği Muharrem İnce beklenenin de üstünde olan 470 oy aldı. Görünen o ki parti içinde yaşanan sürtüşmeler, ayrıştırmalar, gruplaşmalar olduğu sürece Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlık seçimlerinden galip gelmesi neredeyse imkansız gibi görünüyor. Kılıçdaroğlu aday olması halinde iddia ediyorum ki ikinci tura dahi kalamaz. İkinci bir Ekmeleddin İhsanoğlu vakası yaşamamak adına tüm kesimlerden oy alabilecek vizyon sahibi bir aday hem CHP’yi güçlendirecek hem de başkanlık seçimlerinin birinci turda kazananın olmaması halinde ikinci tura kalma şansını artıracaktır.
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in başkanlık seçimlerinde ikinci tura kalamazsak CHP’nin adayını koşulsuz destekleriz açıklamasını göz ardı etmemek lazım. Son dönemlerde başkan adayı olarak önerilen Yılmaz Büyükerşen, ismi sosyal medya da sıkça karşılaştığımız bir olay. Doğru bir aday mı? Bakıldığında evet doğru bir aday, her kesimden oy alır partiye ivme kazandırır. Ancak erken lanse edilmesi sanırım yıpratılmasına neden olacaktır.

Selçuk Biber Hızlı Başladı
Selçuk Biber CHP Bakırköy İlçe Başkanlığı’na geldiği günden bu yana hiç boş durmuyor. Gençlik kolları, kadın kolları ve ilçe yönetimi olarak neredeyse haftanın her günü farklı etkinliklerle halkla bir araya geliyorlar. Biber’in yeni bir uygulama şekliyle gündeme getirdiği genişletilmiş ilçe yönetim kurulu toplantısı sanırım Bakırköylüler’in özlem duydukları siyasi bir çalışma. Her hafta farklı mahallelerde toplantı düzenleyen Biber, ilk etapta mahalle birimleri ve sorumluların toplantıya katılımını sağlayarak neler yapılabileceği hakkında projeler üretiyorlar. Kısa bir süre sonra bu tür toplantılara mahalle esnafı ve vatandaşların da katılımı sağlanarak sorunları ele alınıp, belediye sorumluluğunda olan sorunlar için kısa sürede çözüm ulaştırılması sağlanacak. İSKİ TEDAŞ gibi birimler hakkında tespit edilen sorunların çözümü için kısa sürede ilgili birim yetkilileri bilgilendirilerek çözümü için sürenin hızlandırılması sağlanacak. Görünen o ki Selçuk Biber Bakırköy’de CHP’ye çok şey katacak. Tabi birilerinin etkisi altında kalmaz, yanında bulunanlar yanlış yönlendirmezlerse.

Bakırköy Ak Parti’de Neler Olacak?
Ak Parti Bakırköy İlçe Başkanı Aysun Çelikler’in görevden alındığını duymayan kalmamıştır. Kendisiyle ilgili birkaç kez başarısızlığı ile ilgili paylaşımlarda bulunmuştum. Tespitlerimde ne kadar haklı olduğum Çelikler’in görevden alınmasıyla bir anlamda tescillenmiş oldu.
Çelikler’in son dönemlerde meclis üyelerine basın açıklamalarıyla ilgili yasak ve sınırlama getirmesi de baya konuşulmuştu. Şimdi neler olacak? Mart ayı ortalarına doğru başkan adayı kesinlik kazanacaktır. Güvendiğim bir arkadaşımın bana söylediğine göre birkaç isim üzerinde istişareler yapılıyor. İsimleri gündeme getirmemin çok doğru olmayacağını rica ettiği için buradan yazmıyorum. Sadece şunu söyleyebilirim bana söylenenlerden birinin seçilmesi halinde Bakırköy Ak Parti’ye belli bir ivme kazandıracaktır. Başka bir deyişle Ak Partililer adına gelen gideni aratmayacaktır.

Sirayet Eder mi?
Bir rivayete göre halen görevde olan belediye başkanlarından birisinin dedesi de 30-35 yıl öncesinde belediye başkanlığı yapmış. Rivayet bu ya dede görevini layığı ile yapamamış hatta ceza bile almış.
Dedikodu ve söylenenlere çok fazla itibar etmem ancak “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” sözünden yola çıkarsak rivayetin de doğruluk payı varsa acaba diyorum genlerden dolayı dededen toruna sirayet eder mi?