İhale İptal Oldu... Yetki Boşa Gitti...

Erken seçim kararının alındığı günden bu yana sosyal medya da ve halk arası sohbetlerde sıklıkla siyaset mühendisliği ve algı operasyonları yapıldığını görüyoruz. 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesini 1977 yılında yaşanan bir olayla özdeştirmek bir anlamda siyaset mühendisliği yapmaktır. Yaşı genç olanlar Güneş Motel olayının ne olduğunu dahi bilemez. O günün şartlarında CHP’nin %41.4 oranında oy almasına rağmen hükümeti kurmak için 12 Milletvekili eksiği vardı. Yapılan görüşmelerde AP’de 12 milletvekili kendilerine bakanlık sözü verilerek transfer edildi. Transfer edilen milletvekillerinin 11 tanesi de o dönem bakanlık yaptı. Bu gün aynı durum söz konusu değil. CHP’den İYİ Parti’ye geçen milletvekilleri kura çekerek ya da yazı tura atarak seçilmediği gibi, pazarlık yapılarak kendilerine bakanlık sözü de verilmedi. Bu milletvekilleri ve genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu hakkında vatan hainliğinden, kumpas kurulmasından tutun da seçmenine ihanet ettiğine kadar birçok yakışık olmayan benzetmeler yapıldı. Şunu sorgulamak lazım; MHP’den istifa ederek İYİ Partiye geçen milletvekilleri de seçmenine ve vatanına ihanet mi etti? Ya da istifa ederek görevlerinden ayrılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe, Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü de vatanlarına ve seçmenlerine ihanet mi etti? Öyle ya bunların istifasının da mensubu oldukları partinin genel başkanı tarafından istendiği medyada yer almıştı. Benim anlayamadığım Ak Partili Belediye Başkanları görevden alınırken onları seçen seçmenlerin iradesi hiçe sayılmıyor da CHP’li vekiller İYİ Parti’ye geçince mi seçmeninin iradesi hiçe sayılıyor? Birden aklıma Türk sinemasının usta aktörlerinden merhum Sadri Alışık’ın popüler repliklerinden biri geldi “Bu da mı gol değil?” Sen rahat uyu Sadri Alışık; Kemal Kılıçdaroğlu siyasi hayatı boyunca yapamadığını yapıp, öyle bir gol atmış ki neredeyse herkes ters köşeye yattı. Bu gelişme sonrası neler olur? Bence gol sevinci sonrası bireysel oynayan kaybeder. İyi organize olup takım oyunu oynamak başarıyı getirir.
 
KİLİT İSİM KARAMOLLAOĞLU
Son dönemlerde Kılıçdaroğlu’nun attığı gölü saymazsak en popüler genel başkan olarak göze batan SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun olduğunu görüyoruz. Neredeyse seçimlerin kilit partisi konumuna gelmiş gibi görünen SP 7 Haziran seçimlerinde %2.6 oranında 01 Kasım seçimlerinde % 0.7 oranında oy almıştı. SP seçmeninin Ak Parti dışında başka bir partiye oy vermeyeceğini düşünürsek. Bu oy oranını %6- %7 bandına çıkarma ihtimal de oldukça yüksek. 2002 seçimlerinden bu yana TBMM’de yer alamayan SP’nin 24 Haziran seçimlerine milletvekilliği bazında İYİ Parti ile ittifak yaparak girmesi Ak Partiye giden oylarının geri dönmesinin yollarını açacaktır. Kim bilir belki de mecliste daha fazla milletvekiline sahip olmak için beklenmedik oy oranına da ulaşabilir. Karamollaoğlu son dönemlerde gösterdiği omurgalı duruşu ve nokta atışı yaptığı açıklamalarından son dakikada manevra yapıp geri adım atmadığı sürece SP büyük bir ivme kazanacaktır.

İLÇE BAŞKANLARININ EN ZOR SEÇİMİ
24 Haziran seçimlerini lokal anlamda Bakırköy’ü değerlendirecek olursak ilçe başkanlarını zor bir süreç bekliyor demek yerinde bir deyim olur. Ak Parti, CHP ve yeni kurulan İYİ Parti ilçe başkanlarının hepsi ilk kez ilçe başkanı olarak seçimlere girecekler. İktidar olan Ak Parti ilçe Başkanı Tülin Mazlumoğlu Kestane, siyasi birikim ve deneyimleri olan biri olsa da ilk kez görev aldığı ilçe başkanlığına seçileli bir ay dolmadan bir anda kendisini seçim atmosferinin içinde buldu. 2002 yılından bu yana yapılan seçimlerde Bakırköy’de % 20 ila %26 arasında esneklik gösteren oy oranına seçimlere ittifak yaparak gireceği MHP’nin %10-12 arası oylarını da katarak artıracağı gibi görünse de Mazlumoğlu’nun işi oldukça zor görünüyor. İYİ Parti İlçe Başkanı Ertuğrul Şen’in MHP kökenli olmasının yanında son dönemlerde SP’nin kazandığı ivme etkisiyle Ak Parti’ye giden oyların geri gelebileceği gerçeğini de görmek lazım. Her iki parti ilçe başkanı Tülin Mazlumoğlu Kestane ve MHP İlçe Başkanı Ahmet Altun’un işi oldukça zor görünüyor. Bakırköy’de Cumhur ittifakı oylarının %32’nin altında kalmasını başarısızlık olarak görürüm.

SELÇUK BİBER İLKLERLE BAŞLADI
CHP İlçe Başkanı Selçuk Biber’in de ilk ilçe başkanlığı görevi. Biber dört aylık bir ilçe başkanlığı deneyimi ile seçimlere girecek. Her ne kadar geçmiş dönemlerde il başkan yardımcılığı ve meclis üyeliği görevlerinde bulunmuş olsa da ilçe başkanlığı çok daha fazla sorumluluk ve mesai isteyen bir iş. Biber, göreve geldiği günden bu yana ilçe örgütünde yaptığı ilklerle enerjik ve her an seçime hazır görüntüsü çiziyor. Yıllardır ilçe binasında yapılan yönetim kurulu toplantılarını her hafta başka mahalle ve mekanlarda yapması, belediye meclisi gurup toplantısı sonrası basın açıklaması yapması, Pazar günleri ilçe örgütünün açık olması gibi farklılıklarla ilçe örgütüne bir ivme kazandırdığı aşikar. Yerel seçimlerde oy oranı %70’lere çıkabilen CHP’nin genel seçimlerde aynı oranı yakalama şansı neredeyse imkansız gibi görülüyor. Bunu geçmiş dönem genel seçim sonuçlarında net bir şekilde görebiliyoruz. Buna bir de Yeni kurulan İYİ Partinin Bakırköy’de CHP’den hatırı sayılır derecede oy alacağını faktörünü katarsak 24 Haziran seçimlerinde Selçuk Biber ve ekibini zor bir süreç bekliyor.

EN RAHAT İYİ PARTİ
Bakırköy’de 24 Haziran seçimlerinde en rahat görünen parti İYİ Parti. Sıfır oy oranıyla seçimlere giriyor. MHP kökenli biri olan İlçe Başkanı Ertuğrul Şen,  kendisine eğitimli ve siyasi deneyimleri olan bir yönetin kadrosu oluşturmuş. Genel Başkanları Meral Akşener’e karşı büyük bir teveccüh olduğunu Bakırköy İlçe Başkanlığının yaptığı sokak etkinliklerinde ve stant çalışmalarında görüyoruz. SP ile yaptıkları ittifakı da göz önünde bulundurursak, Ertuğrul Şen ve ekibi Bakırköy’de oy patlaması yaparsa sürpriz olmaz.